natoaktual.cz

OSN: Produkce opia v Afghánistánu v roce 2013 poroste

19. dubna 2013  16:13
 

Makové pole v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

OSN: Produkce opia v Afghánistánu v roce 2013 poroste

Afghánští zemědělci zlákaní vysokou výkupní cenou máku vypěstují v roce 2013 víc opia než za loňský rok, z čehož budou podle zprávy OSN profitovat i pašeráci a bojovníci Talibanu. Ti si podle odhadu OSN obchodem s opiáty vydělali v roce 2011 až 700 milionů dolarů. Experti také upozorňují, že odchod spojeneckých vojsk ze země v roce 2014 povede k dalšímu nárůstu produkce.

Zpráva Úřadu pro drogy a kriminalitu OSN zdůrazňuje právě "silnou vazbu" mezi nedostatkem bezpečnosti, zemědělské pomoci a pěstováním opia, díky čemuž bude právě v oblastech se slabou bezpečností a nízkou podporou zemědělství růst produkce opia.

"Pěstování máku se nejen rozšíří v oblastech, kde se již pěstoval v roce 2012, ale i na územích, kde byla kultivace máku zastavena," varuje zpráva před "znepokojující situací".

Kam dál?
Afghánci chtějí po USA důkazy o pašování drog v letadlech (29.1. 2013)
Rusko: NATO nezvládá boj s afghánskými drogami (28.11. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Indie a Čína budou udržovat dialog ohledně Afghánistánu

Indie se s Čínou se dohodla na bližší koordinaci pozic v souvislosti s nastávajícím stažením jednotek NATO z Afghánistánu. Obě strany podle oficiálního vyjádření podporují afghánský vnitropolitický smírčí proces a zároveň sdílí obavy o stabilitu země a šíření terorismu. "Čína i Indie jsou důležité země regionu, konzultace týkající se Afghánistánu jim pomohou koordinovat stanoviska, prohlubovat spolupráci a umožní jim podílet se na řešení problému," komentovala schůzku zástupců ministerstev zahraničí mluvčí čínské strany Hua Chunying.

Pro všechny strany je velice důležité, aby "zblízka sledovaly situaci v Afghánistánu, neboť vývoj v zemi bude mít obrovský vliv na všechny z nich," vysvětlil význam nedávných vícestranných rozhovorů mezi Čínou, Indií a Ruskem, jež předcházely indicko-čínskému jednání, Zhao Gancheng z Šanghajského institutu mezinárodních studií.

Kam dál?
Z konfliktu v Afghánistánu by mohla těžit Čína (29.1. 2013)
Karzáí láká indické investory do Afghánistánu (12.11. 2013)

Zdroj: The Hindu (Indie)

---

Německo může ponechat v Afghánistánu 800 vojáků

Německo přišlo s nabídkou vyslat v roce 2015 po skončení bojové operace NATO v Afghánistánu do země až 800 vojáků, kteří by pomáhali afghánské národní armádě s výcvikem a radili ji v boji proti Talibanu. Vyslání ale závisí na splnění několika podmínek, mezi nimiž je oficiální žádost afghánské vlády či nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, uvedl německý ministr obrany Thomas de Maiziere. "Tato nabídka je deklarací záměru federální vlády. Německo zaujímá vůči této důležité otázce časné stanovisko," prohlásil na tiskové konferenci de Maiziere.

Německo také požaduje přijatelné bezpečnostní podmínky v zemi a odpovídající závazky partnerů NATO i v dalších oblastech Afghánistánu. Německý kontingent, jenž v současnosti čítá přes 4 tisíce vojáků, by měl mít mandát na dva roky a podle plánů by působil v Kábulu a na severu země.

Kam dál?
Americká vláda chce nechat v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků (12.4. 2013)
Vojenská role Německa roste (7.1. 2013)

Zdroj: The Local (Německo)

---

Přijetí Srbska do EU komplikuje jeho pozice vůči Kosovu

Selhání rozhovorů mezi premiéry Srbska a Kosova týkající se přijetí Kosova za člena OSN může zkomplikovat zahájení přijímacích rozhovorů Srbska s Evropskou unií. Podle šéfky zahraničních styků EU, baronky Catherine Ashton, má Srbsko na vyřešení konfliktu "ještě několik hodin", než budou státy EU příští pondělí rozhodovat o doporučení zahájit se Srbskem přijímací rozhovory.

Ačkoliv Srbsko nabídlo, že uzná autoritu Prištiny nad severní částí Kosova, kde žije srbská menšina, nikdy prý nepřijme podmínku Kosova, aby mu bylo umožněno stát se členem OSN. I poslední čtrnácti-hodinové vyjednávání v Bruselu tak skončilo bez výsledku. "Srbsko má umožnit Kosovu stát se členem mezinárodní organizace? Proč rovnou nepodepíšeme, že uznáváme Kosovo za svobodnou zemi? (…) Toto nikdy nepřijmeme," odmítl rezolutně podmínku Kosova ve vyjednávání srbský premiér Ivica Dačić.

Kam dál?
Kosovské rozhovory se zasekly na otázce srbské menšiny (4.4. 2013)
Srbský ministr zahraničí: Vatikán Kosovo neuzná (21.3. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Delegace NATO navštívila Kuvajt

Náčelník generálního štábu Kuvajtu šejk al-Sabah přijal na oficiální návštěvě delegaci Severoatlantické aliance v čele se zástupcem vrchního velitele spojeneckých sil pro transformaci Mieczyslawem Bieniekem. Tématem jednání mezi zástupci NATO a Kuvajtu bylo mimo jiné posílení bilaterální vojenské spolupráce a jiné vojenské otázky společného zájmu.

Generál Bieniek a generál Sandor Fucsku, jenž je zástupcem náčelníka generálního štábu pro vojenskou spolupráci, měli také na kuvajtské štábní akademii přednášku na téma aliančních aktivit a pracovních mechanismů NATO.

Kam dál?
Bahrajn chce pevnější vztah s NATO (18.4. 2013)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek