natoaktual.cz

Studie našly chyby v americkém protiraketovém deštníku

12. února 2013  16:02
 

Radar typu XB amerického systému protiraketové obrany | foto: MDA

Studie našly chyby v americkém protiraketovém deštníku

Tajné studie ministerstva obrany USA vzbuzují pochyby, jestli mnohamiliardový protiraketový systém plánovaný pro Evropu ochrání území USA před íránskými raketami, shrnulo speciální oddělení Kongresu pro vládní kontrolu ve své zprávě. Ačkoliv se vojenští představitelé již vyslovili, že vyvstalé problémy se dají napravit, navrhovaná řešení mohou být komplikovaná ať už z hlediska technického, nebo - v případě přesunu zařízení z Polska a Rumunska do Severního moře - diplomatického. Republikáni již delší dobu kritizují plán na protiraketový štít v Evropě jako zbrklý, vytvořený jen za účelem usmíření Ruska.

Aktuální studie by mohla v době, kdy americká armáda čelí hrozbě zásadních rozpočtových škrtů, vést k přehodnocení celého plánu investovat miliardy dolarů do systému, který by ani nemusel plně splňovat svůj účel. Zastánci protiraketového štítu nicméně namítají, že i kdyby systém nebyl schopen bránit přímo USA, ochránil by alespoň evropské spojence, stejně jako americké jednotky a radary USA rozmístěné v Evropě.

Kam dál?
Polsko: Protiraketový štít není záležitostí Ruska (23.5. 2012)

Zdroj: The Denver Post (USA)

---

Mezinárodní společenství odsoudilo severokorejský jaderný test

Severní Korea potvrdila, že úspěšně provedla již třetí jaderný test, jejž uskutečnila jako odplatu za nedávné zpřísnění sankcí Rady bezpečnosti OSN vůči severokorejskému režimu. Severní Korea má přitom na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN zakázáno vyvíjet nukleární a raketové technologie. V návaznosti na jadernou zkoušku svolala Jižní Korea krizové zasedání Rady bezpečnosti, které v současnosti předsedá. Dopředu slibovaná jaderná zkouška vyvolala na mezinárodním poli vlnu nevole. Generální tajemník OSN odsoudil severokorejský test jako trestuhodný, americký prezident Barack Obama ho nazval vysoce provokativním činem.

"Je to velká hrozba pro naši národní bezpečnost, jež nemůže být tolerována vzhledem k tomu, že významně poškodí mír a bezpečnost mezinárodního společenství," nechal se v reakci na proběhnuvší jaderný test slyšet japonský premiér Shinzo Abe. Ke kritice se přidaly i britské a ruské ministerstvo zahraničí, když shodně odsoudily test jako porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Kam dál?
Odpálení rakety je provokace, vzkazuje NATO do Severní Koreje (12.12. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA začaly přesouvat vojenský materiál z Afghánistánu

Americká armáda začala stahovat vojenské vybavení z Afghánistánu jako předehru pro stažení svých bojových jednotek ze země následující rok. Za poslední víkend bylo do Pákistánu, přes který bude stahování probíhat, přesunuto 50 nákladních kontejnerů.

Přes Pákistán plynula posledních jedenáct let většina vojenského materiálu USA a NATO i do země, zásobovací cesta byla však od roku 2011 na sedm měsíců uzavřena poté, co při americkém leteckém útoky bylo omylem zabito 24 pákistánských vojáků. Pákistán bude nyní klíčovou transportní zemí pro přepravu desítek tisíc kontejnerů s vojenským vybavením z Afghánistánu.

Kam dál?
Ukrajina nabízí pro stahování jednotek z Afghánistánu své území (7.2. 2013)
Uzbeci pokukují po vojenském materiálu z mise v Afghánistánu (1.2. 2013)
Pákistánské ministerstvo navrhlo účtovat NATO 1000 dolarů za kontejner (23.5. 2012)

Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

---

Japonsko přislíbilo pomoc Afghánistánu

Japonská vláda schválila finanční pomoc v hodnotě 13 milionů dolarů na podporu rozvojových projektů v provincii Nangarhar na východě Afghánistánu. Přislíbené finance by měly být podle japonského velvyslance v Afghánistánu Hiroshiho Takahashiho použity především na stavbu škol, nemocnic, mostů a vodních kanálů. "Realizace projektů bude mít zásadní dopad na lidské zdroje a hospodářský rozvoj v celé zemi. Japonsko je posledních deset let jedním z nejdůležitějších přispěvatelů afghánské vládě," kvitoval dohodu o podpoře představitel afghánského ministerstva zahraničí Jawid Lodeen.

Japonsko nedávno přispělo 20 miliony dolarů afghánskému ministerstvu pro obnovu a rozvoj venkova. Na loňské konferenci v Tokiu, kde se jednalo o finanční pomoci pro Afghánistán, to bylo právě Japonsko, které přislíbilo darovat Afghánistánu nejvíc financí ze všech účastníků. Dle Takahashiho slov bude mít Japonsko i nadále "zájem řešit každodenní problémy afghánského lidu a zlepšovat ekonomické podmínky jejich života".

Kam dál?
Karzáí: Po odchodu NATO se situace v Afghánistánu zlepší (4.2. 2013)

Zdroj: Khaama (Afghánistán)

---

Turecko údajně poškozuje vztahy mezi Izraelem a NATO

Turecko i nadále oslabuje spolupráci mezi Izraelem a NATO, prohlásil místopředseda Národní bezpečnostní rady Izraele Eran Lerman s tím, že by se mělo Turecko dozvědět, že takto by člen Severoatlantické aliance jednat neměl. I přes kritiku tureckého postoje Lerman uvedl, že hospodářská spolupráce mezi oběma zeměmi je lepší než kdy jindy a že si v Turecku uvědomují existenci společných průsečíků s Izraelem. Na konferenci představitelů čelních amerických židovských organizací v Jeruzalémě se Lerman vyslovil i k podpoře Kurdů, kteří podle něj "jsou historickými spojenci a potenciálně mohou být pilíři stability a blaha regionu".

Lerman obhajoval i americkou podporu egyptské armádě, když armádu Egypta identifikoval jako důležitého prostředníka ve vztazích mezi Izraelem a Palestinou. Ve svém projevu vyzdvihl i odvahu bulharské vlády, jež odolala vnějším tlakům a spojila teroristický útok z Burgasu s libanonským hnutím Hizballáh. V této souvislosti pochválil i britskou a holandskou vládu, které navrhly zařadit Hizballáh na listinu teroristických organizací uznávanou Evropskou unií.

Kam dál?
Turecko zablokovalo kroky na přijetí Izraele do NATO (6.2. 2013)
Izrael uvítal bulharskou zprávu, která spojuje útok z Burgasu s Hizballáhem (7.2. 2013)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek