natoaktual.cz

Německé vojáky v Turecku napadli odpůrci mise NATO

23. ledna 2013  15:19
 

Systémy Patriot (ilustrační foto) do Turecka nasadily Německo, Nizozemí a USA. | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

Německé vojáky v Turecku napadli odpůrci mise NATO

Turečtí aktivisté zaútočili na německé vojáky ve středomořském přístavu Iskenderun v turecké provincii Hatay, kam byly jednotky umístěny na žádost Ankary v rámci mise NATO na podporu turecké protivzdušné obrany. Podle deníku Hurriyet Daily News se členové Tureckého svazu mládeže (TGB), napojení na Dělnickou stranu Turecka, pokusili vojákům nasadit pytel na hlavu. Vojáci v té době nebyli ve službě a měli na sobě civilní oblečení.

Aktivisté byli poté zadrženi, včetně předsedy TGB Ílkera Yücela. Podle místního zastupitelství bylo zatčeno 14 podezřelých a 28 jich bylo zažalováno za pokus o ublížení na zdraví.

První dodávka baterií raket Patriot byla do Iskenderunu již doručena. Raketový systém zde bude spravovat jednotka složená z 270 holandských a 240 německých vojáků.

Kam dál?
Turecká policie zatkla protestanty proti Patriotům (22.1. 2013)
Turci protestovali proti raketám NATO (28.12. 2012)

Zdroj: PanArmenian.net (Arménie)

---

Muslimští Turci se staví proti rozmístění vojáků NATO

Severoatlantická aliance plánuje v nejbližší době rozmístit vojáky v blízkosti turecko-syrské hranice jako posílení ochrany proti potenciálnímu útoku ze Sýrie. Podle Mustafy Tutena, místního předsedy náboženské politické strany konzervativních muslimů Saadet Partisi, jsou ale zahraniční vojáci spíše okupanty než vítanými ochránci. „Jako muslimští Turci jsme proti zahraničním vojákům,“ prohlásil Tuten. Strana Saadet Partisi byla jedním z organizátorů protestu proti rozmístění aliančních jednotek v Kahramanmarasu. Demonstranti při něm spálili americkou, alianční a izraelskou vlajku, aby tak dali najevo svůj názor.

Příchod přibližně 1200 aliančních vojáků do Turecka spustil protesty hlavně mezi levicovými a islamistickými skupinami. Nesouhlas se zahraniční pomocí je způsoben také nedůvěrou v USA a Západ vůbec nebo negativními vzpomínkami na zahraniční intervenci v Turecku po první světové válce.

Kam dál?
Turecká policie zatkla protestanty proti Patriotům (22.1. 2013)
Turci protestovali proti raketám NATO (28.12. 2012)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty)

---

Generál Allen zbaven obvinění, cestu na post SACEURa má volnou

Generál John Allen, nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Afghánistánu, byl zbaven obvinění za profesní pochybení. „Vrchní inspektor zjistil, že obvinění proti Allenovi nebylo podloženo žádnými důkazy,“ prohlásil představitel ministerstva obrany USA.

Podle mluvčího Pentagonu George Littlea byl ministr obrany Leon Panetta „potěšen, že žádné pochybení nebylo doloženo“. Dodal, že Panetta „má naprostou důvěru ve vedení generála Allena“.

Allenova nominace na post vrchního velitele sil NATO (SACEUR), která byla kvůli vyšetřování pozastavena, by tak mohla být obnovena.

Allena byl od půlky listopadu vyšetřován ohledně několika tisíc stran „potenciálně nevhodných“ e-mailů, které si generál poslal s Jill Kelley, ženou z Tampy, jež měla kontakty na celou řadu vysoce postavených vojáků, včetně Davida Petraeuse. Ten kvůli skandálu odstoupil z postu ředitele CIA.

Kam dál?
Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry (23.1. 2013)
Petraeusova aféra nejspíše připraví o místo i šéfa vojáků NATO v Afghánistánu (13.11. 2012)
Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu (11.10. 2012)

Zdroj: East Idaho News (USA), Washington Post (USA)

---

Itálie pošle tři letadla do Mali v rámci logistické podpory

Itálie vyšle do Mali tři letadla na podporu francouzských a maliských vojáků bojujících proti islamistickým povstalcům. Italský ministr obrany Giampaolo Di Paola uvedl, že „Itálie poskytne dvě přepravní letadla C-130 a jeden Boeing 767 pro doplňování paliva“. Letadla C-130 jsou podle něj určena k přepravě vojáků a vybavení ze sousedních zemí Mali. Také 15 až 24 italských instruktorů bude vysláno do Mali jako součást mise Evropské unie.

„Mali prochází vážnou krizí, a proto nezbytně potřebuje podporu mezinárodního společenství. Zabrání se tak situaci, která by možná byla hroší než v Afghánistánu nebo Somálsku,“ vyjádřil se italský ministr zahraničí Giulio Terzi. „Itálie není zapojená jenom v boji proti terorismu, ale účastní se také misí za stabilizaci a rozvoj v Sahelu. Nemohli jsme se tedy nepodílet na operaci v Mali,“ doplnil Terzi.
 
Kam dál?
Mezinárodní společenství podporuje intervenci v Mali (15.1. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Lavrov: Soukromé ruské aerolinky nejspíše pomohou při přepravě v Mali

Pouze soukromé ruské aerolinky možná poskytnou leteckou přepravu jako pomoc při současné krizi v Mali. Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Na dotaz francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse, zda bychom mohli poskytnout dopravní služby, jsem odpověděl takto: ‚Slyšel jsem, že naše soukromé společnosti mají smlouvy s různými zeměmi, včetně francouzského ministerstva obrany a ministerstev vnitra několika afrických států… Je to jejich rozhodnutí, komerční projekty.‘ Dále jsme na toto téma nehovořili,“ vyjádřil se Lavrov.

Fabius již dříve prohlásil, že Moskva nabídla Francii pomoc při přepravě francouzského vojenského kontingentu.

Kam dál?
Rusko podporuje zapojení OSN do krize v Mali (17.1. 2013)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

ber; natoaktual.cz
zpět na článek