natoaktual.cz

NATO a Rusko budují virtuální síť na ochranu vzdušného prostoru

16. ledna 2013  23:31
 

Systém NRC CAI se testoval dva roky. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO a Rusko budují virtuální síť na ochranu vzdušného prostoru

Nadnárodní telekomunikační firma Level 3 Communications podepsala smlouvu s komunikační a informační agenturou NATO (NCIA) o instalaci virtuální soukromé sítě pro Iniciativu Rady NATO-Rusko pro spolupráci ve vzdušném prostoru (NATO-Russia Council Cooperative Airspace Initiative - NRC CAI). Nová síť umožní v reálném čase pozorovat společný vzdušný prostor mezi Aliancí a Ruskem a spojuje řadu aliančních monitorovacích zařízení k identifikaci podezřelých letadel. Finanční podrobnosti dohody zatím nebyly zveřejněny.

Systém byl dokončen v roce 2009 a testován dva roky, v roce 2013 dosahuje operačních schopností.

Související tisková zpráva NATO

„Síť poskytne bezpečnost tisícům pasažérů cestujících každý den mezinárodními lety vzdušným prostorem nad Ruskem a státy Aliance, a miliónům lidí na zemi,“ prohlásil manažer programu Rene van der Heiden.

Kam dál?
NATO bude nadále střežit vzdušný prostor Pobaltí (9.2. 2012)

Zdroj: Aviation Today (USA)

---

NATO a Rusko: posílení partnerství, nebo předstírání důvěry?

Náčelníci generálních štábů zemí Severoatlantické aliance a Ruska se schází v Bruselu na prvním letošním jednání. Jedním z hlavních témat bude naplánování bilaterální spolupráce pro rok 2013. Bude se jednat také o situaci v Afghánistánu, o transformaci Aliance a zavádění programu tzv. chytré obrany.

Ačkoli představitelé NATO opakovaně naznačovali, že Aliance je připravena na partnerství a dialog s Ruskem, Brusel a Moskva se stále neshodují ohledně evropského systému  protiraketové obrany. Ruská federace také jasně dala najevo, že nesouhlasí s rozmístěním Patriotů v blízkosti syrsko-turecké hranice.

„Současnou spolupráci je třeba přeměnit ve strategické partnerství a aby to bylo možné, měli bychom v první řadě podniknout další kroky k posílení vzájemné důvěry,“ komentuje situaci expertka z německého think tanku SWP  Margarete Klein
Ruský prezident Vladimir Putin již v minulosti zpochybnil funkci NATO jako vojenské aliance v dobách dávno po studené válce a započal tak další rozporuplnou diskuzi.

Kam dál?
NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot (29.11. 2012)
NATO s Ruskem posílí spolupráci v protipirátských operacích (30.3. 2012)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Afričtí vojáci se připravují na nasazení v Mali

Západoafrické vojsko by mělo být během týdne připraveno k nasazení v Mali. Oznámil to francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. Poznamenal, že rozmístění afrických jednotek zkrátí pobyt Francouzů v Mali. „Francie je dnes v první linii, ale africké síly brzy začnou s vlastním nasazením,“ řekl.

Francouzský prezident Francois Hollande již dříve uvedl, že Francie svou intervenci skončí, až bude v Mali dosaženo stability. „Máme jediný cíl. Musíme se postarat o to, aby bylo po našem odchodu v Mali bezpečno, země bude mít legitimní úřady a volební proces  a nebudou zde žádní teroristé ohrožující maliské území.“

Hollandův slib tak zvyšuje pravděpodobnost nákladné a táhlé operace proti teroristům v severním Mali spojeným s al-Káidou. Francie zatím poskytla 750 vojáků, ale podle zdrojů z ministerstva obrany plánuje navýšit počet až na 2500 vojáků.

Armádní velitelé zemí západní Afriky zatím plánují strategii. Dosud oznámili, že velitel mise bude z Nigérie a povede kolem 3300 vojáků. Ti budou podporovat francouzská vojska, ale nejdřív budou muset být proškoleni. V minulosti totiž působili v mírových misích.

Kam dál?
Francie má v Mali podporu NATO (15.1. 2013)
Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy (14.1. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Kybernetická zbraň špehovala svět po dobu šesti let

Firma zabývající se odhalováním útoků v kyberprostoru Kaspersky Lab objevila dříve neznámou kybernetickou zbraň. Ruská firma uvádí, že pomocí právě této zbraně docházelo od roku 2007 ke krádežím velkého množství dat z diplomatických a vládních agentur především bývalých socialistických republik východní Evropy a Střední Asie, ale i Severní Ameriky nebo Ruska samotného.

Zdá se, že se strůjcům kybernetické zbraně, přezdívané také Rudý říjen (Red October), podařilo získat to, oč jim šlo, včetně zabezpečeného formátu, který byl od roku 2011 používán podle firmy Kaspersky Lab i v EU a NATO. Získané přihlašovací údaje byly totiž použity i v pozdějších útocích. Škodlivý software zasahoval skrze e-mail a využíval slabostí programů Microsoft Office a Excel.

Kdo tedy za útoky stojí a jaká je jejich politická motivace? Ten, kdo tento software sestavil, chtěl mít dlouhodobě přehled o vojensko-vládních komplexech v zemích spojených s Ruskem. „Tento případ opět vyvolává otázku, co dalšího krouží v kyberprostoru, o čem nevíme,“ komentoval situaci Jarno Limnel z finské bezpečnostní agentury Stonesoft.

Kam dál?
Odstrašování na kyberútoky nestačí, varují počítačoví experti v USA (22.10. 2012)
Kyberútokům se musí umět bránit každá země, tvrdí šéf specialistů NATO (4.1. 2012)

Zdroj: Computerworld (USA)

---

Alianční generál: Afghánská armáda má nedostatky, ale je na správné cestě

Zástupce velitele aliančních sil v Evropě generál Richard Shirreff připustil, že afghánská armáda má „nedostatky a mezery“, zároveň ale dělá „velké pokroky“. „Stačí se ohlédnout dva tři roky nazpět a změna k lepšímu je vidět,“ řekl Shireff v rozhovoru pro BBC.

„Zcela si uvědomuji, že je ještě co dohánět v záležitostech jako je bojová podpora, správa, vedení a velení. Všechny tyto oblasti mohou ovšem být napraveny,“ nechal se dále slyšet generál. „Vracím se z Afghánistánu v optimistické náladě. Situace se pohybuje tím správným směrem,“ dodal Shirreff.

Kam dál?
Afghánci jsou připraveni převzít odpovědnost za bezpečnost do konce roku 2013 (21.11. 2012)
Rasmussen: Afghánská armáda to po roce 2014 zvládne (15.6. 2012)

Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)

ber; natoaktual.cz
zpět na článek