natoaktual.cz

Jsme připraveni zapojit se do protiraketové obrany, tvrdí Rusko

19. listopadu 2010  15:34
 
Jsme připraveni zapojit se do protiraketové obrany, tvrdí Rusko
Společný rusko-alianční protiraketový štít by mohl být vytvořen již ve střednědobé perspektivě, poznamenal před schůzkou NATO-Rusko na probíhajícím aliančním summitu poradce ruského prezidenta Sergej Prikhodko. "Myslím si, že myšlenka společné protiraketové obrany je reálná. Celý proces je jednoduchý a my jsme připraveni na integraci," uvedl poradce.

Prikhodko potvrdil, že Rusku v otázce společného protiraketového systému nechybí politická vůle. Například velitel ruských leteckých sil Alexander Zelin prohlásil, že letectvo je připraveno začít pracovat na protiraketovém systému spolu s NATO. Prikhodko tak sdělil, že celou záležitost stačí vyřešit již pouze po praktické stránce.

O protiraketové obraně se nejspíše bude jednat i tuto sobotu na setkání Rady NATO-Rusko, kam dorazí i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Moskva doufá, že se summit v Lisabonu stane počátkem strategického partnerství mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí.

Čtěte také:
Rusko požaduje další informace o protiraketovém štítu
Rusko chce být plně zapojeno do protiraketového deštníku NATO
Rasmussen před summitem zamířil do Moskvy

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Lisabon: NATO jedná o nové strategické koncepci
Severoatlantické aliance právě na společném summitu v Lisabonu jedná o nové podobě strategické koncepce NATO. Ta poslední byla vytvořena v roce 1999, tedy v době, kdy al-Káida, kybernetický boj či pirátství pro Alianci nepředstavovaly hrozbu. Mezi odborníky proto panuje shoda, že NATO novou strategickou koncepci reflektující současné hrozby potřebuje.

"NATO je stále vybaveno na konvenční válku, na útok proti svému teritoriu," prohlásil například bezpečnostní expert Roland Freudenstein. "Tato hrozba přitom již neexistuje," připomněl. Klíčovým novým elementem, který by měl být v Lisabonu schválen, je systém protiraketové obrany. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena by jeho schválení navíc ukázalo odhodlanost zvyšovat alianční schopnosti i v čase ekonomické krize.

Čtěte také:
NATO má do Lisabonu předjednaná téměř všechna témata

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO na summitu rozhodne o misi v Afghánistánu
Členské státy Severoatlantické aliance na summitu v Lisabonu jednají o postupu v Afghánistánu. Cílem je začít již příští rok se stahováním vojáků a zajistit předání kontroly nad zemí afghánské vládě do roku 2014. NATO se do této debaty pouští po té, co koaliční síly v devítiletém konfliktu přišly o 2200 vojáků a co vyplul na povrch čerstvý spor mezi Kábulem a NATO ohledně strategie.

Právě odchod z konfliktu je podle pozorovatelů největší výzvou summitu. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ještě před summitem připustil, že Aliance se v Afghánistánu dopustila chyb. Na mysli měl celkové podcenění situace v Afghánistánu i pozdní důraz na výcvikovou misi, která byla založena až v loňském roce.

Alianční představitelé ujišťují, že na odchod z Afghánistánu nespěchají. Faktem však zůstává, že válka je v Evropě velmi nepopulární a místní vlády jsou pod tlakem veřejnosti, která tlačí na návrat vojáků domů. Americký prezident Barack Obama řeší opačný problém – členové vysokého velení a nově dominantní republikánská opozice se k rychlému odchodu stavějí odmítavě.

Čtěte také:
Důležitý bude pro Afghánistán rok 2014
USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemsko)

---

Polsko na summitu usiluje o potvrzení tradiční role NATO
Na summit Severoatlantické aliance v Lisabonu dorazili i čelní představitelé Polska, včetně prezidenta Bronislawa Komorovského. Polští představitelé budou usilovat mimo jiné o vybudování trvalé alianční základny na území Polska, která je vnímána jako "investice do obrany".

Hlavním tématem Poláků však bude potvrzení tradiční role Aliance, kterou je kolektivní bezpečnost zakotvená v článku 5 Severoatlantické smlouvy. Jelikož je však v dnešní době útok jednoho státu na druhý konvečními zbraněmi nepravděpodobný, měl by se článek 5 rozšířit například i na kyberbezpečnost, energetickou bezpečnost či na možnost přírodní katastrofy.

Na summit bylo pozváno i Rusko, jehož vztahy s Aliancí se v poslední době značně zlepšily. Varšava se však obává, aby bližší spolupráce mezi Ruskem a NATO neohrozila polskou bezpečnost. Komorowski uvedl, že žádná nová smlouva "nesmí Alianci zabránit vykonávat svoji funkci".

Čtěte také:
Polští politici se připravují na summit v Lisabonu

Zdroj: thenews.pl (Polsko)

---

Nizozemská armáda bude kvůli škrtům propouštět
Nizozemská armáda bude možná muset vzhledem ke škrtům v rozpočtu propustit až 10 tisíc vojáků či civilních zaměstnanců, oznámil ministr obrany Hans Hillen. "Vzhledem k finančním těžkostem jsou velké škrty v personálu nevyhnutelné," uvedl.

Přesný počet propuštěných bude znám příští měsíc. V současné době mají nizozemské ozbrojené síly 69 tisíc zaměstnanců. Z toho tvoří 40 tisíc vojáci a 19 tisíc civilisté, propouštění se podle zpráv bude týkat obou skupin.

Nizozemská vláda ohlásila v září rozsáhlé škrty v rozpočtu, aby zamezila nárůstu veřejného dluhu. Ten by měl v roce 2011 dosáhnout rekordních 66,2 % HDP.

Zdroj: Defense News (USA)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek