natoaktual.cz

‘Rusko musí chápat obavy střední Evropy‘

15. listopadu 2010  16:00
 

Rusko musí chápat obavy střední Evropy, tvrdí Rasmussen
Moskva musí chápat historická traumata, která se dotýkají vzájemných vztahů zemí střední Evropy a Ruska, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Ačkoli Rusko již není Sovětským svazem, musí obavy středoevropských států chápat," domnívá se Rasmussen.

Generální tajemník Rasmussen však dodal, že o podobě nové strategické koncepce NATO probíhala uvnitř Aliance rozsáhlá debata a ohledně Ruska panovala mezi aliančními zeměmi shoda na tom, že vzájemné vztahy s Moskvou by se měly prohlubovat. To je podle jeho slov i v zájmu středoevropských zemí, protože pokud Aliance docílí strategického partnerství s Ruskem, výsledkem bude i větší bezpečnost Polska a Pobaltí.

Rasmussen také vysvětlil, že podle něj není cílem Aliance vybudovat jeden společný protiraketový štít s Ruskem, ale aby dva systémy, ruský a alianční, spolupracovaly a vyměňovaly si informace.

Zdroj: Gazeta Wyborcza (Polsko)

---

USA chtějí zákaz dovozu chemikálií do Afghánistánu
Obamova administrativa vyzvala k celosvětovému boji proti dodávkám dusičnanu amonného do Afghánistánu. Toto umělé průmyslové hnojivo zneužívají afghánští povstalci k výrobě improvizovaných bomb, které mají na svědomí nejvíce životů amerických a aliančních vojáků v zemi.

Kampaň nazvaná "Operace globální štít" naráží na překážku v podobě pákistánských policistů. Ti pouštějí tuny dodávek dusičnanu amonného z Pákistánu do Afghánistánu, a to navzdory afghánskému zákazu dovozu této chemikálie. Není jasné, zda pákistánští celníci maskované náklady dusičnanu amonného nevidí nebo jsou podplaceni, aby je neviděli, nebo oboje. Kábulská vláda alespoň schválila zákon zakazující používání této látky, Pákistán takový zákon ani nemá.

Dusičnan amonný je obvykle používán jako hnojivo v zemědělství. Většina pákistánských zemědělců však ke hnojení používá močovinu. Dodávky dusičnanu amonného do Pákistánu tak mohou z této země proudit dál do Afghánistánu. Spojené státy americké se proto snaží omezit dodávky této chemikálie do Pákistánu od evropských zemí jako jsou Německo a Švédsko. Operace se soustředí i na omezení přístupu k dalším chemikáliím, například ke chloridu draselnému.

Čtěte také:
Talibanu dochází suroviny k výrobě bomb

Zdroj: The New York Times (USA) 

---

Ukrajinská loď se připojila k Active Endeavour
Ukrajina poslala svoji vojenskou loď do Středozemního moře, kde se připojí k alianční operaci Active Endeavour. Jejím cílem je odhalovat a zabraňovat teroristickým aktivitám v oblasti Středozemí.

Korveta Ternopil se připojí k aliančním lodím a společně vyplují východním směrem. V nedávné době proběhly intenzivní operace v západním a středním Středomoří. Posádka Ternopilu se zapojí do monitorování civilních lodí, sběru a vyhodnocování informací o podezřelých plavidlech a pokud to bude nutné, bude doprovázet lodě vezoucí důležité náklady.

Po Rusku je Ukrajina druhou partnerskou zemí NATO, která se do operace Active Endeavour zapojila. Do operace nyní vysílá svou loď již pošesté.

Čtěte také:
Ukrajina se opět připojí k Active Endeavour

Zdroj: NATO

---

Norská letecká základna ve Skotsku?
Základna Britského královského letectva RAF Lossiemouth ve Skotsku, které hrozí zavření, by se mohla stát jednou ze základen pro nové norské stíhací letouny F-35.

Podle listu Scottish Sun již Velká Británie s Norskem o budoucnosti základy v Lossiemouthu začaly jednat. Této základně totiž hrozí, že by kvůli škrtům v rozpočtu britského ministerstva obrany mohla být zavřena, jako se to stalo nedaleké základně RAF Kinloss.

Letouny F-35 JCA bude mít ve své výzbroji jak Norsko, tak Velká Británie, a jejich základny se nacházejí v doletovém času těchto strojů. Výcvik, údržba a podpora těchto strojů a jejich posádek by proto mohly probíhat jak v Norsku, tak ve Velké Británii.

Čtěte také:
Vývoj stíhaček F-35 se ještě více zpozdí, obává se Norsko

Zdroj: The Norway Post (Norsko)

---

Generál Richards: Al-Káidu není nutné zcela porazit
Náčelník britského generálního štábu generál David Richards prohlásil, že al-Káida nemůže být nikdy úplně poražena.

"Nejdříve se musíme zeptat, zda potřebujeme al-Káidu porazit ve smyslu našeho čistého vítězství. Myslím si, že to není nutné a nikdy se nám to nepovede. Ale můžeme ji zkrotit tak, abychom my mohli bezpečně žít? Myslím, že ano," vysvětlil generál Richards a zdůraznil, že Velká Británie chce ukončit své bojové operace v Afghánistánu v letech 2014 a 2015. Neupřesnil však, jak dlouho poté budou muset koaliční jednotky asistovat afghánským bezpečnostním silám v zajišťování bezpečnosti země.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

epl natoaktual.cz
zpět na článek