natoaktual.cz

Afgánci podporují mírová jednání

10. listopadu 2010  19:45
 
Afgánci podporují mírová jednání
Více než 80 % Afghánců podporuje vládní snahu zajistit bezpečnost pomocí vyjednávání s ozbrojenými protivládními skupinami. Je to o 12 % více než vloni. Uvádí to poslední průzkum neziskové organizace Asia Foundation. Podle průzkumu je totiž největší obavou místních obyvatel nedostatečná bezpečnost, dále pak nezaměstnanost a korupce.

Podle průzkumu se až 55 % respondentů staví negativně k opozičním ozbrojencům, v loňském roce to bylo 36 %. Na rozdíl od toho 81 % Afghánců podporuje programy, které se pomocí nabídek práce a ubytování snaží přetáhnout Talibance na vládní stranu.

Na otázky Asia Foundation odpovídalo během června a července letošního roku 6400 Afghánců ve všech 34 provinciích. Podle zaměstnanců organizace činí statistická odchylka v případě tohoto průzkumu 4,4 %.

Čtěte také:
Průzkum: Afghánská podpora misi USA klesla

Zdroj: CBC (Kanada)

---

USA lobují za návrat Nizozemska do Afghánistánu
Americký velvyslanec při Severoatlantické aliance Ivo Daalder si neumí představit, že by se Nizozemsko obrátilo k Afghánistánu zády. Při přednášce v Haagském centru pro strategická studia uvedl, že by bylo logické, kdyby Nizozemci vyslali do Afghánistánu vojáky, aby chránili své výcvikové experty.

Velvyslanec se tak v Nizozemsku snaží lobovat, aby do Afghánistánu poslalo novou výcvikovou misi. Nová vláda sice s plánem poslat na afghánské bojiště 50 výcvikových expertů chráněných 300 až 500 vojáky a čtyřmi stíhačkami F-16 souhlasí, nemá však pro to v parlamentu dostatečnou podporu. Ostatní strany upřednostňují pouze civilní policejní výcvikovou misi.

Nizozemská mise v provincii Uruzgán skončila na začátku letošního srpna. Nizozemské království se tak stalo jedinou zemí, která ukončila svou afghánskou misi. "Dokonce i Tonga poslala 50 lidí," upozornil Daalder.

Čtěte také:
Taliban: NATO by se po vzoru Nizozemí mělo začít stahovat z Afghánistánu
Nizozemci začali se stahováním z Afghánistánu

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemsko)

---

Kanaďané zvažují vyslat do Afghánistánu výcvikovou misi
Kanadská vláda zvažuje, že do Afghánistánu vyšle 700 výcvikových expertů a 200 vojáků podpory. Pokud by byl plán schválen, znamenalo by to, že by Kanada přesně zaplnila nedostatek aliančních výcvikových expertů v Afghánistánu. Ottawa zůstává pevná v přesvědčení stáhnout bojové jednotky z Afghánistánu již v příštím červenci.

Podle pozorovatelů jde o reakci na nedávnou kampaň Washingtonu a Londýna na přesvědčení spojenců, aby z Afghánistánu neodcházeli. USA a Británie se totiž obývají, že odchod západních států z Afghánistánu by posílil Talibance a podkopal by snahy o mírová jednání. Britský generál David Richards například prohlásil, že "nejhorší věcí by bylo odejít ještě před dokončením práce".

Podle poradce nizozemské vlády Roba de Wijka sice Američané tlačí na své spojence, aby v Afghánistánu setrvali, zároveň ale chápou, že pro ně v některých případech není možné pokračovat v bojové misi. Řešením mají být právě výcvikové mise a předání bezpečnosti do rukou Afghánců.

Čtěte také:
Kanada v Afghánistánu ponechá vojáky pro výcvik
Kanadské speciální jednotky opustí Afghánistán příští rok

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Saudové se stáhli z afghánských rozhovorů
Saudská Arábie se nečekaně stáhla z mírových rozhovorů mezi afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a Talibanem. Pozorovatelé uvádějí, že Saudům vadí především to, že Taliban podporuje bojovníky al-Káidy z pákistánsko-afghánské hranice. Doma se přitom sami musí potýkat s rostoucí hrozbou jemenské odnože této teroristické organizace.

To potvrdil i saudský princ Saud Al-Faisal, který prohlásil, že si Saudové určili podmínky poté, co Taliban poskytl útočiště teroristům. "Saudská Arábie v rozhovorech nebude zprostředkovatelem, pokud Taliban neukáže dobrou vůli a nepřestane chránit teroristy," prohlásil. Podle západních i arabských diplomatů tak však Saudská Arábie ohrozila naděje na brzký konec bojů v Afghánistánu.

Za vlády Talibanu v Afghánistánu byla Saudská Arábie jednou ze tří zemí, která tento klerikální režim uznala. Vztahy však byly poškozeny poté, co Taliban odmítl vydat Usámu Bin Ládina.

Čtěte také:
Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů

Zdroj: CBS (USA)

---

Talibanci chtějí civilisty chránit, místo toho je zabíjejí
ISAF vydalo zprávu, podle níž zabili vzbouřenci minulý měsíc v Afghánistánu přes 100 civilistů a více než 200 jich zranili. Taliban přitom prohlašuje, že obyčejné Afghánce chrání, což Aliance vnímá jako pokrytectví. Podle NATO totiž talibanské proklamace neodpovídají realitě běžného dne, neboť vzbouřenci vědomě zabíjejí, zraňují a zastrašují afghánské civilisty.

Koaliční síly zároveň popsaly čtyři hlavní způsoby jak Talibanci civilisty sužují. Je to prostřednictvím násilí, utiskování, vnucování extrémistické ideologie a zabraňování rozvoje základních služeb.

Čtěte také:
Taliban hrozí smrtí všem, co jednají o míru
Taliban se přihlásil k útokům na konvoj NATO

Zdroj: Journal of Turkish Weekly (Turecko)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek