natoaktual.cz

Írán dodává zbraně Talibanu

2. března 2009  19:05
 
Írán dodává zbraně Talibanu
Podle zpravodajských zdrojů Spojených států zásobuje Írán Taliban raketami země-vzduch. Taliban by měl s pomocí raket SA-14 Gremlin údajně zahájit mohutnou ofenzivu proti koaličním silám v provincii Hílmand. Zmíněné raketové systémy by mohly představovat vážné nebezpečí pro vrtulníky aliančních sil.

Přestože Írán není spojencem Talibanu, byl již několikrát ochoten pomoci povstalcům v zájmu omezení vlivu USA a Velké Británie v regionu. Za posledních 18 měsíců bylo odhaleno několik zásilek z Íránu.

Informace o íránských dodávkách přišly v době, kdy pákistánské ozbrojené síly vypudily jednotky Talibanu z oblasti Bajour, na pomezí s Afghánistánem.

Čtěte také:
Íránský ministr považuje NATO za hrozbu

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Civilní ztráty v Afghánistánu by mohly po navýšení počtu vojáků vzrůst
Minulý měsíc schválil americký prezident Barack Obama plán na vyslání dalších 17 tisíc vojáků USA do Afghánistánu. Ředitel operací mezinárodního výboru Červeného kříže Pierre Krahenbuhl se obává, že příchod dalších vojáků pouze zostří již probíhající střet aliančních sil s povstalci. Jenže intenzifikace konfliktu by mohla podle Krahenbuhla mít značný dopad pro civilní obyvatelstvo.

Během své návštěvy Afghánistánu se Krahenbuhl snažil přesvědčit představitele Severoatlantické aliance a Talibanu, aby během vzájemné konfrontace brali větší zřetel na civilisty. Při svém rozhovoru s vrchním velitelem mezinárodních sil v Afghánistánu generálem Davidem McKiernanem upozornil na stálý závazek vojáků ISAF, aby rozlišovali mezi těmi, kteří se přímo účastní násilností, a těmi co ne. Představitelům Talibanu se Krahenbul snažil vysvětlit vážné nebezpečí, které pro civilisty představují sebevražedné útoky, raketové útoky či nástražná zařízení původně namířené proti koaličním silám.

Minulý měsíc oznámila Organizace spojených národů, že oproti roku 2007 se počet civilních obětí zvýšil v roce 2008 o 40 %. Více než polovina útoků se přičítá akcím povstalců.

Čtěte také:
OSN: Civilní ztráty v Afghánistánu vzrostly o 40 %

Zdroj: AP(USA)  

---

Francie: EU a NATO pomáhají odvrátit útoky pirátů
Podle prohlášení francouzského ministerstva obrany se podařilo námořním hlídkám Evropské unie a Severoatlantické aliance omezit útoky somálských pirátů. EU a NATO zahájily svou misi po té, co se počet útoků se za poslední rok několikanásobně zvýšil.

Námořní síly Aliance hlídkovaly v oblasti somálského pobřeží a Adenského zálivu do prosince 2008, kdy byly nahrazeny silami EU. Podle ministerstva se během letošního roku podařilo odvrátit 24 útoků z celkových 28.

Řada bezpečnostních expertů zastává názor, že námořní patroly NATO a EU mohou pouze částečně zajistit bezpečnost obchodních lodí, ale skutečný problém může vyřešit pouze návrat práva do Somálska, které od roku 1991 nemělo řádnou vládu.

Čtěte také:
NATO plánuje další operace proti somálským pirátům  

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Rusko chce informace o vývoji situace kolem štítu
Ruský prezident Dmitrij Medveděv očekává, že na summitu G 20 v Londýně projedná se svým americkým protějškem otázku amerického protiraketového štítu. Nová americká administrativa oznámila, že chce „restartovat“ vztahy s Ruskem.

Rusko chce od Spojených států vědět, co budou dělat s plány na výstavbou raketového štítu na území Polska a České republiky. V rozhovoru Medveděv uvedl, že podle jeho zdrojů hodlá Obamova administrativa více spolupracovat v otázce protiraketové obrany. „Očekávám, že během svého prvního setkání s prezidentem Obamou budeme schopni řešit tuto otázku,“ řekl Medvěděv.

USA daly najevo, že pokud bude Rusko ochotno přesvědčit Írán, aby se vzdal nároků na jaderné zbraně, mohl by se plán na výstavbu protiraketového štítu opozdit. Íránská hrozba je ve skutečnosti jednou z příčin výstavby protiraketové obrany v Evropě.

Zdroj: The Star (Malajsie)  

---

Gates nepočítá s celým funkčním obdobím
Pro amerického ministra obrany Roberta Gatese bude výzvou zůstat ve funkci po celé funkční období Obamovy administrativy až do roku 2013. Je na prezidentovi, řekl Gates, jak dlouho tu zůstanu.

Gates byl poprvé jmenován do funkce ministra obrany v posledních dvou letech Bushovy administrativy. Během této doby byl klíčovou postavou v utváření nového přístupu USA k Iráku, která ve svém důsledku zlepšila celkovou situaci v zemi. Tento úspěch byl jedním z podnětů, který přiměl prezidenta Obamu jmenovat Gatese na stejný post po dobu neurčitou.

Televizi NBC prozradil i rozdíly mezi oběma prezidenty. Obama je více analytický, řekl Gates. Obama na rozdíl od Bushe chce, aby se všichni zúčastnění vyjádřili. Možnost pracovat pod dvěma prezidenty Spojených států zhodnotil jako skvělou příležitost k napsání dobré knihy.

Zdroj: Defense News (USA) 

sin natoaktual.cz
zpět na článek