natoaktual.cz

Aliance shání finance pro afghánskou armádu

10. února 2009  17:24
 

Aliance shání finance pro afghánskou armádu
Severoatlantická aliance má v úmyslu centralizovat příspěvky na provoz rozrůstající se afghánské armády, uvedl jeden z aliančních diplomatů. Podle něj je afghánská ekonomika příliš malá na to, aby mohla vydržovat bezpečnostní síly takového rozsahu, který je nutný pro zajištění bezpečnosti v zemi. V blízké budoucnosti prý Aliance očekává, že významnou část prostředků poskytne mezinárodní společenství. Země potřebuje jak školící personál, tak finance na nákup potřebných věcí.   

V současnosti má afghánská armáda k dispozici 70 000 mužů a žen. NATO chce, aby se tento počet zvýšil na 130 000. Aliance má v plánu založit zvláštní svěřenecký fond, jež by sloužil na financování žoldu, vybavení a nákladů na rozmístění. K tomu by mohl posloužit stávající fond, který se zatím používá jen na uhrazení jednorázových nákladů. Jeho účel by se rozšířil tak, aby pokrýval i běžné náklady. Některé státy mají ale k tomuto plánu výhrady a, podle slov aliančního diplomata, chtějí, aby se na projektu podílelo celé mezinárodní společenství, ne jen členové Aliance.

Čtěte také:
Karzáí žádá větší pomoc s výcvikem afghánských vojáků

Zdroj: Defense News (USA)

---

Milliband: NATO se v Afghánistánu dostalo do „slepé uličky“
Velká Británie a její alianční partneři v Afghánistánu uvízli na mrtvém bodě, přiznal britský ministr zahraničí David Milliband. V pořadu rádia BBC 4 „The World at One“ Milliband načrtnul pochmurný obraz stavu bezpečnosti v zemi. Talibanu se podle něj v některých oblastech skrze podomácku vyrobená výbušná zařízení podařilo zahnat spojenecké síly do „slepé uličky“.

Zatímco se mnozí politici při diskuzi o Afghánistánu snaží tvářit optimisticky a mluví o údajném pokroku, sdílí britský ministr zahraničí obavy aliančních důstojníků o osud celého afghánského tažení. Podle Millibanda je třeba zlepšit koordinaci snah mezinárodního společenství a přijmout tvrdá opatření v boji s korupcí v Afghánistánu.        

Čtěte také:
Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak
Britové proti vyslání dalších jednotek do Afghánistánu

Zdroj: The Times (Velká Británie)

---

Slovinsko schválilo vstup Chorvatska  do NATO
Slovinský parlament posvětil chorvatské snahy o členství v Severoatlantické alianci, a to navzdory napjatým vztahům, které v poslední době mezi oběma sousedy panují. Kvůli hraničnímu sporu Slovinsko před nedávnem zablokovalo přístupové rozhovory, které Chorvatsko vedlo s Evropskou unií.

Zákonodárci podporu chorvatským ambicím tentokrát schválili v poměru 75 ku 11 hlasům při čtyřech absencích. Parlament také podpořil podobné snahy Albánie. Chorvatsko dostalo pozvánku do Aliance minulý rok.  Každého kandidáta musí schválit všech 26 členských zemí Aliance. V případě Chorvatska tak už učinilo 21 zemí.   

Čtěte také:
Chorvatsko a Albánie chtějí vstoupit do NATO v dubnu
Chorvatsko chválí iniciativu EU ve sporu se Slovinskem 

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

USA nabízejí Rusku spolupráci na protiraketovém štítu
Spojené státy chtějí s Ruskem posílit spolupráci v oblasti technologie raket krátkého a středního doletu, v pondělí to pod podmínkou zachování anonymity naznačil jeden z diplomatů v Severoatlantické alianci. Zpráva přichází krátce poté, co Washington signalizoval změnu postoje v otázce protiraketového štítu. Americká administrativa učinila Rusku novou nabídku spolupráce na protiraketovém štítu a podle dotyčného diplomata „doufá, že Rusko bude při jejím projednávání ochotnější.“  

Washington má podle diplomata na spolupráci „skutečný zájem“ a věří, že hrozba představovaná raketami krátkého středního doletu „už existuje.“ Ochrana civilistů před těmito zbraněmi je údajně „společným zájmem“ obou zemí. Odložení celého projektu protiraketové obrany prý administrativa nového amerického prezidenta neplánuje. „Jedná se spíše o obezřetnost při řízení nákladného programu. Chtějí si udělat čas na zhodnocení dosavadního průběhu, podívat se na výsledky testů, aby posoudili úroveň technického vývoje.“ 

Čtěte také:
Češi a Poláci: Protiraketový štít je třeba vybudovat

Zdroj: AFP (Francie)

---

Průzkum: Afghánská podpora misi USA klesla
Nový průzkum veřejného mínění afghánské populace odhalil chřadnoucí sympatie místního obyvatelstva vůči misi Spojených států ve válkou zmítané zemi. Nejvíc Afgháncům vadí letecké útoky amerických nebo spojeneckých vzdušných sil. Každý pátý dotázaný uvedl, že vinou koaličních sil v jejich okolí zemřeli civilisté, spojenecké letecké útoky pak zažil každý šestý. Čtvrtina Afghánců považuje útoky na americké nebo spojenecké síly za ospravedlnitelné, což je dvojnásobek oproti roku 2006. Počet dotázaných, kteří hodnotí svou bezpečnostní situaci pozitivně, klesl ze 72 % na 55 %. 

Průzkum, prováděný od roku 2005 stanicí ABC News již počtvrté, také ukazuje prudce klesající podporu současnému afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu a jeho kabinetu. Dramaticky klesl i počet respondentů domnívajících se, že země je na správné cestě. Drtivá většina Afghánců mezi závažnými problémy uvádí zkorumpovanost veřejných činitelů, nezaměstnanost, vysoké ceny a časté výpadky proudu.

Čtěte také:
Průzkum: Afghánci podporují misi ISAF

Zdroj: The Washington Post (USA)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek