natoaktual.cz

Gruzie se napojila na alianční systém včasného varování

5. září 2008  12:19
 

Gruzie se napojila na alianční systém včasného varování
Alianční systém včasného varování byl propojen se sítí gruzínské vzdušné obrany. Jde o první ukázku alianční podpory gruzínským ozbrojeným silám.

Alianční představitelé uvedli, že tento krok umožní aliančním radarovým specialistům spojení s gruzínskými radarovými systémy a že dohoda o společném vzdušném monitoringu byla uzavřena v rámci programu Partnerství pro mír ještě před vypuknutím krize v Gruzii.

V praxi to znamená, že NATO nyní může vidět to, co vidí Gruzínci díky jejich radarům. Aliance tak může monitorovat gruzínský vzdušný prostor, aniž by v oblasti měla svá vojenská zařízení.

Ačkoli jsou gruzínské radary ruské výroby, technicky bylo možné jejich propojení s aliančním systémem.

Zdroj: Times Online (Velká Británie)

---

Pákistán obvinil NATO z útoku na civilisty
Pákistánský parlament odsoudil přeshraniční útok zahraničních jednotek operujících v Afghánistánu, který způsobil smrt až dvaceti lidem. Obvinil mezinárodní síly působící v Afghánistánu z provedení náletu na kmenovou vesnici v Pákistánu.

Pákistánský ministr zahraničí šáh Mehmood Qureshi popsal útok jednotek ISAF jako nevyprovokovanou, politováníhodnou, hanebnou a překvapivou událost.

Mluvčí NATO odmítl, že by útok provedly alianční síly, a znovu vyzval Pákistán, aby zabránil svým povstalcům provádět přeshraniční útoky na Afghánistán.

Čtěte také:
Američané zaútočili na al-Káidu v Pákistánu
NATO a USA odmítly odpovědnost za smrt civilistů

Zdroj: Radio Australia (Austrálie)

---

NATO a Afghánistán se chtějí vyhnout úmrtím civilistů
Severoatlantická aliance se s Afghánistánem dohodla na zlepšení spolupráce během provádění operací proti povstalcům, která by zamezila obětem na životech mezi civilisty. Letos při operacích aliančních a afghánských sil zahynulo již přes 500 civilistů, což způsobuje nevoli veřejnosti vůči aliančním jednotkám. 

Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie se velvyslanci Aliance a afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak dohodli na užší spolupráci afghánských a aliančních jednotek a také na tom, že afghánské síly musí hrát mnohem důležitější roli v provádění průzkumů a plánování útočných operací. Obě strany se také dohodly na těsnější spolupráci ve vyšetřování civilních úmrtí, do které by se mohla zapojit i OSN.

Čtěte také:
Jen dvoustránková "nóta" řídí vojáky USA v Afghánistánu
Afghánistán chce jednat o statusu mezinárodních sil v zemi

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko rozmístí své zbraně u polských hranic
Ruský poslanec Viktor Zavarzin prohlásil, že Moskva rozmístí své zbraňové systémy blízko Polska poté, co Poláci s Američany minulý měsíc podepsali dohodu o umístění základny s protiraketami na polském území.

„Máme nové typy zbraní, které budou instalovány poblíž polských regionů, ve kterých Washington plánuje postavit základnu s deseti protiraketami,“ řekl Zavarzin, který předsedá obranné komisi dolní komory ruského parlamentu. Odmítl však sdělit, o jaké typy zbraní půjde nebo kdy přesně je Rusko začne rozmisťovat.

Rusko je velmi znepokojeno americkými plány na výstavbu protiraketového deštníku ve střední Evropě a varovalo, že by mohly způsobit nové závody ve zbrojení.

Čtěte také:
Polsko: Jednání o štítu pokračují
Rakety Patriot by Polsko před Ruskem neochránily
Polsko: Protiraketový deštník je stále ve hře

Zdroj: Defense News (USA)

---

Česko žádá USA o pomoc s modernizací vojenských letadel
Česká republika žádá Washington o pomoc s modernizací svých vojenských přepravních letadel, ale odmítá, že by tak chtěla jakýsi bonus za umožnění umístění radarové základny amerického systému protivzdušné obrany na svém území. 

Jako člen Severoatlantické aliance s jednotkami působícími v Kosovu, Afghánistánu a Iráku potřebuje Česká republika moderní letadla pro přepravu svých vojáků na bojiště, prohlásil náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar po jednáních na americkém ministerstvu zahraničí. 

„Myslím, že na americké straně existuje ochota vyřešit tento problém, protože je také v zájmu Spojených států, aby v Evropě byl dostatek přepravních letounů,“ řekl Pojar a dodal, že Češi nikdy nežádali žádnou odměnu za podepsání dohody o umístění radaru na jejich území.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

epl natoaktual.cz
zpět na článek