natoaktual.cz

NATO odmítá kritiku za předávání afghánských vězňů

14. listopadu 2007  15:33
 

NATO odmítá kritiku za předávání afghánských vězňů
Severoatlantická aliance nemá žádné zprávy o tom, že by v Afghánistánu docházelo ke zneužívání vězňů, ani tam neplánuje stavět své věznice. Řekl to v reakci na kritiku organizace Amnesty International mluvčí NATO James Appathurai. „Aliance investovala mnoho peněz a úsilí do reforem afghánských institucí včetně Národního úřadu bezpečnosti. Je to jediná správná a přijatelná cesta, jak zlepšit tamní situaci. Afghánistán je suverénní země. Není úkolem NATO zavádět v ní paralelní trestní systém,“ dodal Appathurai.

Slova mluvčího NATO Appathuraie přišla poté, co organizace na ochranu lidských práv Amnesty International vyzvala NATO k zastavení předávání lidí, které zadržela, do rukou afghánským orgánům. AI obviňuje zejména afghánský Národní úřad bezpečnosti z bití vězňů a mučení hladem a zimou.

Čtěte také:
AI žádá NATO, aby nepředávalo zadržené afghánským silám
NATO nezmění postupy při předávání vězňů

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Gruzínská opozice: Chceme do NATO
Gruzie bude pokračovat ve své cestě k integraci do Severoatlantické aliance i pokud v lednových prezidentských volbách zvítězí kandidát Národní rady opozičních stran Levan Gachechiladze. „Lídři stran a organizací, které tvoří Národní radu, mnohokrát řekli, že jsou příznivci západních demokratických hodnot a vstupu Gruzie do NATO. Tento postoj byl v říjnu potvrzen demokratickým manifestem,“ řekl Gachechiladze.

„Klíčovým úkolem pro Gruzii je normalizace vztahů s Ruskem. Chceme rovnocennost a vzájemný respekt v našich vztazích. Jde o složitý proces,“ řekl dále Gachechiladze, který je poslancem a organizátorem nedávných opozičních protestů.

Dalšími opozičními kandidáty na post gruzínského prezidenta jsou například předseda umírněné opoziční strany Nové právo David Gamkrelidze, bývalý stoupenec současného prezidenta Saakašviliho Giya Maisašvili nebo předseda Strany práce Šalva Natelašvili. Nezávislí pozorovatelé se shodují, že celá opozice by měla nominovat jednoho společného kandidáta. Kdyby se tak nestalo, šance porazit současného prezidenta by byly velmi malé.

Čtěte také:
EU a NATO se obávají o Gruzii

Zdroj: Itar Tass (Rusko)

---

Tři Češky připravují působení českého PRT v Afghánistánu
Již druhý týden působí v Afghánistánu předsunutý tým České republiky, který má za úkol zahájit přípravy na případné vybudování samostatného Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar. Tým je tvořen třemi ženami vyslanými Ministerstvem obrany, Ministerstvem zahraničních věcí a Armádou ČR. Jejich úkolem je upozornit afghánské úřady a mezinárodní společenství na záměr české vlády zřídit a vést PRT tým v Pol-e ´Alam 60 km jižně od Kábulu.

I když konečný souhlas tomuto projektu musí ještě udělit Parlament ČR, přípravy na vybudování PRT týmu již začaly. Ministerstva obrany a zahraničí intenzivně konzultovala zkušenosti dalších zemí, které v Afghánistánu vedou PRT týmy, vedla jednání s vládními představiteli Afghánistánu, se zástupci NATO, nevládními organizacemi i představiteli podnikatelských kruhů.

Tři české zástupkyně nyní přímo na místě zjišťují další nezbytné informace. Jednají na afghánských ministerstvech, s partnery z OSN, Evropské komise, Světové banky a dalšími. Později se ženy přesunou přímo do provincie Lógar, aby vypracovaly konkrétní plán rekonstrukčních aktivit.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Francie zvažuje vyslání více vojáků do ISAF
Od nástupu Nicolase Sarkozyho do prezidentské funkce zvažuje Francie zvýšení svojí přítomnosti v Afghánistánu. Více francouzských vojáků by velice pomohlo Kanaďanům a Holanďanům, kteří operují převážně na neklidném afghánském jihu, a při bojích s Talibanem již utrpěli velké ztráty na životech. Zvýšení počtu francouzských vojáků v zemi by také povzbudilo ostatní alianční spojence, aby dostáli svým závazkům a nestahovali své síly ze země.

Podle francouzských vládních představitelů by větší vojenská role Francie v Afghánistánu byla možná, ale pravděpodobně se tak nestane brzy. Půjde o součást širší strategie přetvoření Severoatlantické aliance a vojenských sil EU tak, aby byly méně závislé na Spojených státech.

Francie má nyní v Afghánistánu 1 100 vojáků, kteří nesmí být zapojeni do bojových operací. Většina z nich je rozmístěna v okolí Kábulu.  Kromě Afghánistánu má Francie mnoho svých vojáků v misích NATO a OSN v Kosovu, Libanonu, Pobřeží Slonoviny a dalších zemích.

Čtěte také:
Sarkozyho návštěva USA vyvolává očekávání

Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

---

Polsko se z Iráku stáhne v roce 2008
Polsko plánuje stáhnout své vojáky z Iráku v příštím roce, řekl na tiskové konferenci předseda parlamentu Bronislaw Komorowski. Dodal, že Polsko „realizovalo 400 % svých závazků“ a že nikdo neplánuje okamžité stažení sil ze země.

Nová vláda Občanské platformy v Iráku dokončí všechny úkoly a neučiní rozhodnutí, která by byla překvapením pro polské koaliční partnery v zemi. Stažení Poláků z Iráku bylo jedním z předvolebních slibů Občanské platformy.

Nyní v Iráku operuje 900 polských vojáků.

Čtěte také:
Polsko: Nová vláda k radarovému štítu méně vstřícná

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Chávez: NATO plánovalo invazi do Venezuely
Severoatlantická aliance v roce 2002 prý plánovala invazi do Venezuely a chtěla ji uskutečnit 11. dubna během převratu organizovaného Spojenými státy. Tvrdí to venezuelský prezident Hugo Chávez. Na tiskové konferenci v prezidentském paláci v Caracasu dále řekl, že nyní zadržuje vnitřní opozici, která v době převratu poslouchala příkazy americké administrativy.

„Vnitřní opozice tušila, že mě bude těžké sesadit, proto plánovala zahájit konflikt za pomoci NATO. Vojáci však zaujali provládní postoj a odmítli zahájit palbu na prezidentský palác Miraflores, takže pokus o spuštění občanské války ztroskotal,“ dodal k událostem z roku 2002 prezident Chávez.

Pokus o převrat iniciovaný Spojenými státy byl snahou o sesazení demokraticky zvolené vlády a zadržení prezidenta Cháveze. V Caracasu vedly nepokoje k povstání na podporu Cháveze a prezidentská garda převzala palác Miraflores, což vedlo ke znovu uvedení Cháveze do prezidentské funkce.

Čtěte také:
Chávez: NATO plánuje útok na Venezuelu

Zdroj: Press TV (Írán)

 

 

epl natoaktual.cz
zpět na článek