natoaktual.cz

Cvičení Moldávie a NATO vyvolalo protesty

6. srpna 2007  17:17
 

Cvičení Moldávie a NATO vyvolalo protesty
Společné cvičení sil NATO a Moldávie vyvolalo protesty v hlavním městě Kišiněvě. Ačkoliv teoreticky je Moldávie neutrální, přijala od USA finance na modernizaci své armády na standardy NATO. Jeden z pořadatelů protestu upozorňoval právě na neutralitu Moldávie, která je zakotvená v ústavě.

Cvičení se odehrávají jen 30 kilometrů od hranic s podněsterským separatistickým regionem, které střeží mírové sbory. Vláda Moldávie považuje Podněstří za legitimní cíl svého vojenského plánování. Již roku 1992 se pokusila oblast obsadit ve snaze uplatnit své územní nároky vůči formálně neuznanému státu. Podněstří se ale dokázalo ubránit. Přítomnost jednotek NATO, varují protestující, může přispět k opětovnému vyostření konfliktu.

Hranice separatistického regionu jsou demilitarizovanou zónou, střeženou mezinárodním mírovým sborem, nad kterým dohlíží Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Také z této strany zazněla výtka, že cvičení NATO by nemělo probíhat tak blízko demilitarizované zóny.

Čtěte také:
Moldávie: Do EU chceme, do NATO Ne
Moldávie rozšíří spolupráci s NATO

Zdroj: Tiraspol Times (Moldávie)

---

Rusko a Čína zahájí společné cvičení
Ruské a čínské jednotky zahájí své první společné vojenské cvičení. Akci, která se odehraje v ruském Čeljabinsku pod názvem Peace Mission 2007, zaštiťuje Organizace šanghajské spolupráce (Shanghai Cooperation Organisation, SCO). SCO je v některých kruzích považována za možného rivala NATO. K rusko-čínskému cvičení se posléze připojí i Tádžikistán, Kyrgyzstán a Kazachstán, přítomni budou i zástupci Uzbekistánu. Akce se tedy zúčastní všechny členské státy SCO. Jejím účelem má být nácvik protiteroristických operací. Očekává se přítomnost více než šesti tisíc vojáků. 

Organizace byla založena roku 2001 pro boj s terorismem, separatismem a pašováním drog a zbraní. V současnosti je Čínou a Ruskem pokládána za nástroj k vyvážení amerického vlivu ve světě.  Představitelé SCO se za týden setkají v Kyrgyzstánu na každoročním summitu. Jednání se zúčastní poprvé také Turkmenistán, v pozici pozorovatelů budou přítomni i zástupci Mongolska, Íránu, Indie a Pákistánu.

Roku 2006 Rusko vydalo na obranu necelých 25 miliard dolarů, přičemž disponuje necelými 400 tisíci vojáků v aktivní službě, 142 tisíci členů námořnictva a 160 tisíci příslušníků letectva. Rozpočet Číny na zbrojení je 35 miliard dolarů. Peking má 1,6 milionů vojáků, 255 tisíc námořníků a 400 tisíc členů letectva. Rozpočet USA na obranu byl celých 535 miliard dolarů, jejich armáda má necelých 600 tisíc členů, námořnictvo 376 tisíc a letectvo 347 tisíc.

Čtěte také:
SCO není alternativou NATO

Zdroj: Times Online (Velká Británie)

---

Scheffer: Víc německých instruktorů pro Afghánistán
Německo by mělo vyslat do Afghánistánu více vojenských instruktorů, oznámil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. „Německo udělalo hodně pro výcvik afghánské armády,“ ujistil Scheffer. „Nicméně, pokud máme tento proces urychlit, musíme dělat víc.“ Dodal, že bude vyzývat i další spojence, aby podpořili tuto „důležitou část“ mise v Afghánistánu. Výcvik a vybavení pro afghánské vojáky je podle Scheffera „klíčový prvek k dosažení cílů mise.“

Německo se v Afghánistánu podílí především na procesu rekonstrukce země a také výcviku policejních sborů.

Čtěte také:
Německo projednává posily pro Afghánistán

Zdroj: Islamic Republic News Agency (Írán)

---

USA: Míšov je pro radar optimální
Míšov, ležící zhruba 90 kilometrů jihozápadně od Prahy, je ideálním místem pro umístění amerického radaru, potvrdil mluvčí americké Protiraketové agentury (Missile Defense Agency, MDA) Richard Lehner. Míšov podle něj splňuje „potřebné technické a infrastrukturní požadavky.“ Česká vláda s jeho slovy souhlasí. Vládní mluvčí pro otázky radaru Tomáš Klvaňa již dříve prohlásil, že lokalita je z vojenského, bezpečnostního i politického pohledu nejvýhodnější. Lehner oznámil, že tým amerických expertů Míšov navštíví během následujícího měsíce.

Představitelé obcí poblíž brdské oblasti, kde by radar mohl být postaven, jsou ale proti. Obávají se, že zařízení by mohlo poškodit životní prostředí nebo zdraví místních obyvatel. V některých obcích  již proběhla referenda, která vždy skončila jasným „ne“ základně. USA žádají, aby se Česká republika definitivně vyjádřila v lednu 2008. Většina obyvatel země se staví proti radaru.

Čtěte také:
Šedivý: Radar by měl spadat pod NATO

Zdroj: The Prague Monitor (Česká republika)

---

Britové: V Helmandu si vedeme dobře
Od té doby, co byly britské jednotky umístěny do afghánské provincie Helmand, ztratily zde již 64 mužů. Povstalci kontrolují polovinu území a představují tak nejvážnější hrozbu pro stabilitu země. Provincie také produkuje 42 procent afghánského opia, kterým povstalci své aktivity financují. 

Britští představitelé se ale domnívají, že v Helmandu dělají pokroky. Zároveň povstalci přestávají být populární mezi místními obyvateli. Podle britských velitelů je pokrok učiněný v Helmandu důležitější než cokoliv jiného, čeho bylo v zemi zatím dosaženo. „Nyní si myslíme, že hrozba ze strany povstalců může být zažehnána,“ řekl major Hamish Bell.

Čtěte také:
NATO zahájilo další ofenzívu v Afghánistánu

Zdroj: The Ledger (USA)


 

egi natoaktual.cz
zpět na článek