natoaktual.cz

Polsko: O štítu už je rozhodnuto

17. července 2007  14:40
 

Polsko: O štítu už je rozhodnuto
Americký protiraketový systém bude v Polsku vybudován i navzdory ruskému rozhořčení nad tímto úmyslem. Prohlásil to polský prezident Lech Kaczynski při setkání se svým americkým protějškem Georgem Bushem. "Štít postaven bude, protože to je velice dobrá věc pro Polsko," uvedl Kaczynski, ačkoli Polsko odložilo uzavření formální dohody o jeho výstavbě.

Washington chce v Polsku vybudovat odpaliště protiraketových střel a v Česku radarovou základnu. Moskva však zřejmě kvůli tomu odstoupila od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). Bílý dům proto ještě čeká vyjednávání s Ruskem, které musí přesvědčit o prospěšnosti a obranném charakteru raketového štítu.

Čtěte také:
Bush a Putin: Ať má NATO roli v raketové obraně
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO vyzývá k jednání o CFE
Státy Severoatlantické aliance se vyslovily pro uspořádání zvláštní konference s Ruskem, na které by se jednalo o odstoupení Moskvy od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). Vyjádřily též svoje znepokojení a zklamání nad tímto jednostranným rozhodnutím. Vyzvaly proto Moskvu, aby se připojila ke konstruktivnímu a tvořivému dialogu. I státy Evropské unie chtějí s Ruskem a dalšími signatáři CFE jednat, aby se přenesly přes současnou situaci.

Ačkoli Rusko od smlouvy odstupuje, USA a evropské státy jsou stále připraveny se k ní připojit, pokud Moskva stáhne své vojáky z Gruzie a Moldávie. Bývalý sovětský ministr zahraničí Eduard Ševarnadze ale varoval, že ruské rozhodnutí o zmrazení zapojení do CFE je prvním krokem k nové studené válce. Podle něj  se jedná o odezvu na úmysl Washingtonu vybudovat ve střední Evropě základny protiraketové obrany.

Čtěte také:
Rusko vystoupilo z CFE

Zdroj: Moscow Times (Rusko)

---

Ki-moon: Ať NATO přestane zabíjet civilisty
Generální tajemník OSN Ban Ki-moon se opět vyslovil proti "otřesnému" počtu civilních obětí bojů mezi povstalci a jednotkami Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Ki-moon však uznává, že je těžké rozlišit mezi povstalci a běžným obyvatelstvem. Vrchní civilní i vojenští představitelé NATO ho ujistili, že budou zavedena nezbytná opatření, aby se dalším civilním obětem bojů v Afghánistánu zamezilo.

Podle odhadů jsou jednotky NATO a USA odpovědné od začátku roku za smrt více než 200 afghánských civilistů. Největší část z nich připadá na letecké údery a dělostřeleckou palbu. Generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer ujistil, že NATO bude dělat vše, co bude v jeho silách, aby se zabíjení civilistů vyhnulo. Zdůraznil ale, že Aliance je v "jiné morální kategorii" než Taliban, který civilisty zabíjí úmyslně.

Čtěte také:
Pákistán žádá po NATO kompenzaci za zabité
Afghánský velvyslanec vyzývá k ochraně civilistů

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Rusko odmítá návrh OSN o Kosovu
Rusko odmítlo i poslední návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o budoucím statusu Kosova. Označil ho za skrytý pokus dosáhnout nezávislosti této srbské provincie i navzdory nesouhlasu srbské menšiny. Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina jsou šance na přijetí této rezoluce nulové a Rusko ji v případě hlasování bude vetovat.

Současná verze je přitom "posledním pokusem" o dohodu v klíčových otázkách a dosažení souhlasu Ruska. Její navrhovatelé, USA a státy Evropské unie, nyní budou muset zvážit další kroky. Mohly by se pokusit o další revizi, o její prosazení i přes námitky Moskvy nebo naopak by od této rezoluce mohly zcela ustoupit. V Radě bezpečnosti však panují obavy, že pokud se nepodaří ohledně Kosova dohodnout, kosovští Albánci jednostranně nezávislost vyhlásí bez ohledu na vyjednávání.

Čtěte také:
USA a EU přehodnotí plán pro Kosovo
Rusko vyzývá k pokračování kosovského dialogu

Zdroj: Wall Street Journal (USA)

---

Bush musí objasnit iráckou misi
Již přes 3 600 amerických vojáků bylo zabito v Iráku při misi, kterou prezident George Bush nebyl schopen definovat. Pro její úspěch je však podstatné především politické hledisko. Prohlásil to generál David Petraeus, velitel amerických jednotek v Iráku. Zatímco američtí vojáci umírají, irácká vláda nedosáhla žádného ze stanovených politických cílů. Vojáci si však zaslouží vědět, čeho by měli v Iráku dosáhnout, myslí si americký kongresman John Tanner.

Dva roky po volbách tak stále irácká vláda není schopna nebo nechce vyřešit náboženské rozpory a vybudovat občanskou společnost, třetina členů parlamentu bojkotuje zasedání a chybí i více než třetina ministrů. Iráčané tím dávají najevo, že se nemohou nebo nechtějí starat o vlastní zemi. Sněmovna reprezentantů poslala minulý týden Iráčanům jasnou zprávu, že musí převzít vládu nad svou zemí a že američtí vojáci tam nebudou napořád.

Čtěte také:
Bush nemění postoj k Iráku

Zdroj: Tennessean (USA)

 

 

 


ivn natoaktual.cz
zpět na článek