natoaktual.cz

Bush a Putin: Ať má NATO roli v raketové obraně

3. července 2007  14:15
 

Bush a Putin: Ať má NATO roli v raketové obraně
Severoatlantická aliance by měla být zapojena do plánovaného amerického protiraketového štítu. Shodli se na tom prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin na setkání v letním sídle Bushovi rodiny v Kennebunkportu.

Nepřekonali však rozdílné názory na umístění částí tohoto systému ve střední Evropě. Prezident Putin rovněž upřesnil svou nabídku na spolupráci USA a Ruska při budování obrany a vyzval evropské země, aby se připojily k jednáním o tomto projektu. Putin vysvětlil, že nabídka na společnou základnu v Ázerbájdžánu byla zamýšlena jako alternativa plánovaných základen ve střední Evropě.

Nyní Putin nabídl úpravy ázerbájdžánského radaru, aby odpovídal americký požadavkům, či dokonce vybudování nového zařízení v jižním Rusku. George Bush ocenil Putinovu snahu o přechod raketové obrany na strategické partnerství. Zároveň ale trval na tom, že radar v České republice a odpaliště protiraketových střel v Polsku musí být nedílnou částí systému.

Čtěte také:
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: Financial Times (USA)

---

V Kongresu vznikla skupina na podporu štítu
Sedmatřicet zákonodárců v americké Sněmovně reprezentantů napříč politickým spektrem minulý týden utvořilo speciální skupinu na obhajobu protiraketového systému k ochraně USA. Ve skupině je 34 Republikánů a 3 Demokraté a budou usilovat o prosazování protiraketového systému v době, kdy se vůdci opozičních Demokratů v Kongresu snaží omezit financování tohoto programu.

Členové skupiny jsou odhodlaní přispět k zajišťování "ochrany obyvatel USA, našich vojáků a našich národních zájmů podporováním robustní protiraketové obrany," uvádí se v jejich prohlášení.

Darebné státy a strategičtí rivalové USA vyvíjí rychlejší a sofistikovanější balistické rakety stále delšího doletu, které mohou zasáhnout USA, tvrdí zákonodárci, aniž by v prohlášení uvedli konkrétní příklad takové hrozby.

Zdroj: International Herald Tribune (USA)

---

Afghánský velvyslanec vyzývá k ochraně civilistů
Jednotky USA a Severoatlantické aliance v Afghánistánu by měly vynaložit větší úsilí, aby se vyhnuly zabíjení civilistů při střetech s povstaleckými bojovníky. Prohlásil to afghánský velvyslanec ve Spojených státech Said Tayeb Jawad. Taliban se podle něj bude stále schovávat mezi civilisty a tak je nutné, aby se USA a NATO tomuto přizpůsobily.

Zejména by se měly zbavit svých nedostatků. Těmi je především malý počet vrtulníků, vojáků a dalšího vybavení, kvůli čemuž musí spoléhat na nepřesné letecké bombardování, které může za velkou část civilních obětí bojů. Velvyslanec Jawad si myslí, že by pomohlo i vyslání většího počtu speciálních jednotek, které mohou operovat ve vesnicích, lepší práce zpravodajských služeb a větší koordinace s afghánskými národními silami.

Čtěte také:
NATO v Afghánistánu své postupy nezmění
Itálie žádá NATO o více opatrnosti v Afghánistánu

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Scheffer vyzývá Kosovo k trpělivosti
Zatímco stovky kosovských Albánců v ulicích Prištiny požadovaly okamžitou nezávislost Kosova na Srbsku, generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer je vyzval k trpělivosti, než bude o budoucím statusu provincie rozhodnuto.

Protesty byly tentokrát poklidné, Scheffer přesto varoval, že jednotky KFOR jsou pevně odhodlány čelit jakýmkoli náznakům násilného řečení problému.

Vyzval též Srbsko a Rusko, aby byly při vyjednávání o Kosovu přizpůsobivější. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon vyslovil naději, že k řešení povede setkání prezidentů USA a Ruska George Bushe a Vladimira Putina. Další odložení hlasování Rady bezpečnosti o srbské provincii by bylo nežádoucí, protože by mohlo ohrozit bezpečnost na Balkáně i v celé Evropě.

Čtěte také:
RB OSN prý žádá nové jednání o Kosovu

Zdroj: Southeast European Times (USA), Focus (Bulharsko)

---

Centrum zvláštních sil NATO se přesune do Monsu
Středisko Severoatlantické aliance pro koordinaci zvláštních operací se pravděpodobně přesune do belgického Monsu a brzy začne s výcvikem elitních vojáků. Měly by v něm pracovat či ho využívat zvláštní jednotky většiny z 26 členských států NATO. Jeho úkolem je zajistit, aby všechny jednotky byly při provádění společných operací na stejné úrovni.

Středisko se začalo v únoru formovat ve Stuttgartu. Nedávno však jeho ředitel kontradmirál William H. McRaven požádal o přesun do Monsu, sídla velitelství NATO a tento přesun už byl schválen. To umožní příchozímu personálu snáze se vypořádat s ubytováním, nakupováním či sháněním škol. Centrum by mělo být plně funkční do prosince 2008. Do té doby musí být vypracovány podrobnější osnovy a upraveno několik výcvikových prostorů po celé Evropě. Provoz střediska ze 40 % hradí USA, o zbytek se dělí NATO a ostatní členské státy.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Vatikán je pro vstup Makedonie do NATO
Vatikán plně podporuje snahy Makedonie o přistoupení k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Po setkání s makedonským ministrem zahraničí Antoniem Miloshoskim to prohlásil jeho protějšek arcibiskup Dominique Mamberti.

Mamberti též podpořil makedonskou vládu v jejím boji proti korupci a organizovanému zločinu. Vyjádřil též naději, že makedonská legislativa, především její část týkající se náboženské svobody, brzy dosáhne evropských standardů.

Čtěte také:
Slovensko podpořilo vstup Makedonie do NATO

Zdroj: Makfax (Makedonie)

 

 

 

 

 

 


 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek