natoaktual.cz

USA chtějí lepší vztahy NATO s Japonskem

2. května 2007  15:44
 

USA chtějí lepší vztahy NATO s Japonskem
Spojené státy americké chtějí zintenzivnit spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Japonskem, aby společně mohly lépe čelit současným bezpečnostním problémům, řekl americký ministr obrany Robert Gates. Na setkání americké ministryně zahraničí Condoleezy Rice, japonského ministra zahraničí Taro Asy a japonského ministra obrany Fumia Kyumy připomněl výši japonských finančních příspěvků na rekonstrukci Iráku, které jsou druhé nejvyšší po amerických, stejně jako finanční pomoc Japonska pro Afghánistán.

Podle Gatese jsou to případy, jež ukazují oblasti, ve kterých Japonsko může spolupracovat s Aliancí, aniž by to bylo proti jeho politice. Na schůzce představitelé obou států také řešili přemístění amerických sil v Japonsku a ministr Aso zdůraznil partnerství své země se Spojenými státy v otázce protiraketové obrany.

Toto setkání se uskutečnilo poté, co se americký prezident George W. Bush minulý pátek sešel s japonským premiérem Shinzo Abem v Camp Davidu, aby spolu prodiskutovali ekonomické a zahraniční otázky a implementaci dohody o jaderném programu Severní Korey, které bylo dosaženo v únoru.

Čtěte také:
Japonsko pomůže NATO v Afghánistánu
Japonsko chce spolupracovat s NATO
Japonsko požaduje větší bezpečnostní úlohu

Zdroj: EUX.TV (Nizozemí)

---

Česko podporuje vstup Makedonie do NATO
Česká republika podporuje rychlé přistoupení Makedonie do Severoatlantické aliance a Evropské unie, řekl premiér Mirek Topolánek na schůzce s makedonským premiérem Nikolou Gruevským.

Makedonská delegace byla od neděle na dvoudenní návštěvě Prahy. Topolánek oznámil odhad České republiky, že Makedonie dostane pozvánku ke vstupu do NATO v dubnu 2008 na summitu v Rumunsku. Dále podle něj Makedonie začne vyjednávat o přistoupení k EU do konce tohoto roku.

Čtěte také:
Příští summit NATO bude v Rumunsku
Makedonie: Před vstupem do NATO nutné reformy
USA: Makedonie musí urychlit reformy

Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

Bush vetoval zákon o stažení z Iráku
Americký prezident George W. Bush v úterý vetoval zákon o stažení amerických sil z Iráku navržený Kongresem, který je ovládán Demokraty. Časové rozvržení stahování amerických sil by podle Bushe znamenalo krach irácké operace a bylo by nezodpovědné.  Prezident Bush oznámil vetování tohoto zákona přesně v den čtvrtého výročí svého projevu o „splnění mise“, ve kterém předčasně oznamoval konec největšího násilí v Iráku. Demokraté v Senátu zřejmě nebudou mít dostatek hlasů na přehlasování prezidentova veta, kterého použil teprve podruhé za svého působení ve funkci.

Stažení Američanů z Iráku bylo částí zákona, který také navrhoval vyčlenit 124 miliard dolarů na vedení válek v Iráku a Afghánistánu. Bush pozval demokratické i republikánské lídry Kongresu do Bílého domu, aby společně urovnali neshody. Ve svém televizním projevu Bush k zákonu poznamenal: „Nemá žádný smysl říkat nepříteli, kdy se chystáte stahovat. Jediné, co by potom musel udělat, je vzít kalendář, poznačit si tento den a začít sbírat sílu na převzetí moci v Iráku.“

Čtěte také:
Válka v Iráku: Americký kongres proti Bushovi
Stažení vojáků z Iráku podpořil i americký Senát

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Velitel NATO: Vliv Talibanu slábne
Probíhající vojenské a rekonstrukční operace NATO pomáhají rozrušovat vojenskou sílu Talibanu v jižním Afghánistánu, řekl generál Ton van Loon. Podle něj je nejlepším indikátorem zlepšující se situace chování Afghánců. Úspěchy jsou evidentní, pokud se „náboženští duchovní a stařešinové cítí natolik bezpečně, že svobodně vyjadřují své opovržení nad bojovníky Talibanu“.

Podle vůdců jednotlivých vesnic nemůžou být kvůli svému krutému jednání Talibanci nadále prezentováni jako muslimové. Je také známo, že mnoho Afghánců se snaží vytlačit talibanské bojovníky z jejich oblastí pouze s minimální podporou vlády nebo Severoatlantické aliance. Nicméně i tak je použití vojenské síly podle Loona někdy jedinou cestou, jak porazit Taliban, protože jeho bojovníci jsou příliš fanatičtí na to, aby přistoupili na kompromis.

Čtěte také:
NATO nenechá Taliban zastrašovat Afghánce
NATO na jihu Afghánistánu: Zaměříme se na rekonstrukci

Zdroj: Paktribune (Pákistán)

---

Afghánci se vracejí domů po ofenzívě NATO
Vesničané se vracejí domů na své farmy, sestupují z okolních kopců se svým skromným majetkem, často zabaleným pouze do uzlíčků nebo vezeným na oslech poté, co síly NATO z jejich údolí vyhnaly bojovníky Talibanu, přičemž jich údajně okolo 75 zabily.

Stalo se tak v pondělí, kdy si britští, dánští a afghánští vojáci razili cestu údolím Sanghin v nejnebezpečnější afghánské provincii Helmand. Při této akci byl zraněn pouze jeden Brit. Podle velitele operace, majora Dominika Biddicka, šla akce lépe než všichni předpokládali. Ofenzíva byla součástí operace Achilles, která začala 6. března.

Násilí v Afghánistánu stoupá po zimní přestávce, zemřelo již asi 1 300 lidí.

Čtěte také:
Nová operace v afghánském Helmandu

Zdroj: Baltimore Sun (USA)

---

Ukrajinský ministr: NATO je stále prioritou
Ukrajinský ministr zahraničí Arsenij Jaseňuk řekl, že členství v NATO nadále zůstává prioritou jeho země, bez ohledu na rozpory mezi vedoucími představiteli země. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko podporuje vstup do Aliance, zatímco jeho rival, premiér Viktor Janukovyč, je proti.

Jaseňuk byl na dvoudenní návštěvě ve Washingtonu, během které se setkal s ministryní zahraničí Condoleezou Rice, senátorem Richardem Lugarem a členy ukrajinské diaspory ve Spojených státech.

Čtěte také:
Představitelé Ukrajiny a NATO se setkají v Norsku
Úkol pro nového ministra: vstup do NATO

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

 

 

 

 

 

 

epl natoaktual.cz
zpět na článek