natoaktual.cz

Holbrooke: Úspěch v Afghánistánu je ohrožen

30. dubna 2007  14:50
 

Holbrooke: Úspěch v Afghánistánu je ohrožen
Aliance prošetří obvinění, podle kterých v afghánských věznicích dochází k mučení, zneužívání a popravám vězňů. Oznámil to generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer na každoroční transatlantické bezpečnostní konferenci v Bruselu. Podle Scheffera jsou západní státy v Afghánistánu přítomny proto, aby „bránily univerzální hodnoty“. Údajné zneužívání vězňů, kteří byli předání afghánským autoritám, je tudíž nepřijatelné.

Bývalý americký velvyslanec v OSN Richard Holbrooke zase varoval před „děsivým úpadkem“ popularity, s kterým se potýká prozápadní afghánská vláda. Její neoblíbenost prý pramení z korupce, která souvisí s problematikou drogového byznysu. Hrozí prý, že Aliance kvůli tomu v zemi prohraje. „Afghánistán je pro NATO stěžejní zkouškou,“ dodal.

Holbrooke, který se podle některých hlasů v případě zvolení demokratického prezidenta stane novým ministrem zahraničí, dále kritizoval Američany vedený výcvik afghánské policie. Ten podle něj nepřináší očekávané výsledky a naopak vytváří zkorumpovaný a nekompetentní sbor. Kritizoval obzvláště americkou společnost DynCorp, která poskytuje bezpečnostní služby pro Afghánistán, Irák a další problémové regiony.

Čtěte také:
Situace v Afghánistánu není optimistická
 
Zdroj: Paktribune (Pákistán)

---

Nová operace v afghánském Helmandu
Více než dvě tisícovky aliančních a afghánských vojáků zahájily operaci, jejímž cílem je vyhnat povstalce z části jihoafghánské provincie Helmand. Operace Silicon je nejnovějším pokusem upevnit vládní kontrolu nad provincií, která je baštou povstalců a centrem opiové produkce. Akcí se účastní více než tisícovka Britů, šest set Američanů a také vojáci dalších zemí. Alianční jednotky navíc podporuje tisíc členů afghánských ozbrojených sil.

Tisíce lidí ve východní části země o víkendu protestovaly proti americké i afghánské vládě. Důvodem jejich nespokojenosti byla skutečnost, že během útoku aliančních a afghánských sil proti údajné teroristické buňce bylo zabito šest lidí včetně jedné ženy a mladé dívky. Afghánští představitelé v minulosti opakovaně vybídli USA a NATO, aby při svých operacích braly ohled na civilní životy. Poslední incident zcela jistě prohloubí nedůvěru obyvatelstva vůči západním jednotkám.

Čtěte také:
NATO posiluje afghánskou ofenzívu
Afghánistán protestuje proti úmrtím civilistů

Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

---

Přepravci blokují afghánsko-pákistánskou hranici
Dodávky ropy pro americké a alianční jednotky v Afghánistánu mohou být ohroženy poté, co přepravci, nespokojení s vysokými daněmi a mýtnými poplatky, zablokovali klíčovou dopravní tepnu spojující zemi s Pákistánem. Americké jednotky v Afghánistánu již informovaly, že blokáda je organizována na pákistánské straně hranice. „Jsme jen diváci,“ postěžoval si v této souvislosti major William Mitchell.

Pákistánské a afghánské přepravní firmy svým protestem odpověděly na navýšení daní z roku 2006, ale také na to, že vysoké poplatky vymáhají na řidičích také ozbrojenci a personál bezpečnostních firem v Afghánistánu. Podle člena místní řidičské asociace musí každý nákladní vůz během jednoho roku na úplatcích a daních zaplatit sumu, která přesahuje šest tisíc amerických dolarů.

Afghánistán získává většinu svého dovozu prostřednictvím pákistánského přístavu Karáčí.
 
Čtěte také:
Pákistánská hranice zůstává problémem
 
Zdroj: Gulf Times (Katar)

---

Topolánek: ČR si o radaru rozhodne sama
Česká republika se v rámci svého rozhodování o tom, zda umožní vybudování amerického radaru na svém území, nesehne před zahraničním tlakem. Řekl to premiér Mirek Topolánek. O otázce tak prý nebude rozhodovat „někdo v Bruselu nebo v Moskvě“.

Americkému plánu na zřízení protiraketového deštníku v ČR a Polsku, který by v případě své realizace byl akceschopný od roku 2013, totiž vehementně oponuje Rusko. Jeho negativní postoj je založen na obavách, že systém bude namířen proti ruskému arzenálu a začne tím nové závody ve zbrojení.

Výzkumy veřejného mínění ovšem ukazují, že obyvatelstvo ČR i Polska s americkou iniciativou taktéž nesouhlasí. Výhrady mají i někteří členové NATO.

Čtěte také:
Generál Obering přiletěl do ČR kvůli radaru
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: Defense News (USA)

---

Generální tajemník NATO navštíví Pákistán
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer příští měsíc navštíví Pákistán, kde bude s místními politickými představiteli jednat o bezpečnostní spolupráci. Zdroj z diplomatického prostředí prozradil, že dvoudenní oficiální návštěva bude zaměřena především na Afghánistán, kde má Aliance v současnosti více než třicet tisíc vojáků, a související bezpečnostní výzvy. Podle jednoho z vysokých úředníků bude během hovorů zohledňován fakt, že k úspěchu v Afghánistánu je třeba komplexní strategie, která by zahrnovala politické, ekonomické a vojenské aspekty. Scheffer také pravděpodobně Islamabádu nabídne vojenský výcvik a technickou pomoc.

Schefferova návštěva se odehraje jen týden poté, co se pákistánský prezident Mušaraf sejde v Ankaře se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím.

Čtěte také:
Pákistán: Afghánci prohrávají válku s Talibanem

Zdroj: Dawn (Pákistán)

 

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek