natoaktual.cz

Obnovit mír v Afghánistánu musí NATO

20. prosince 2006  18:18
 

Obnovit mír v Afghánistánu musí NATO
Pákistán rozhodně nenese zodpovědnost za současnou zhoršující se situaci v Afghánistánu. Prohlásil to pákistánský ministr zahraničí Khuršíd Kasuri na setkání se zvláštním vyslancem Evropské unie Francessem Vengalem. Udržování míru a pořádku v Afghánistánu je dle Kasuriho záležitostí afghánské národní armády a jednotek Severoatlantické aliance.

Kasuri s Vengalem jednali především o celkové bezpečnostní situaci v oblasti, obnově míru v Afghánistánu, otázce pákistánsko-afghánské hranice a pákistánské strategii ke zlepšení situace v oblastech ovládaných místními kmeny. Pákistán podniká kroky, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti, a má důležitou úlohu při obnově míru v Afghánistánu, ačkoli je obviňován ze zhoršování tamní situace. Mezinárodní společenství ale musí kromě vojenských záležitostí řešit i politické, ekonomické a kulturní problémy afghánských lidí.

Čtěte také:
Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO

Zdroj: PakTribune (Pákistán)

---

Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí
Více členských zemí Severoatlantické aliance si musí v jižním Afghánistánu zapojit do operací a "umazat si ruce", pokud tam má mise NATO uspět, tvrdí Austrálie. Proto se státy, jež se bojů na jihu Afghánistánu účastní, setkaly v Londýně a vytvořily společnou skupinu, která bude tlačit na zdrženlivé země, aby se zapojily více. Tuto skupinu tvoří jmenovitě právě Austrálie, USA, Velká Británie, Kanada, Nizozemí, Rumunsko, Dánsko a Estonsko.

Podle australského ministra obrany Brendana Nelsona příliš členů NATO se svými vojenskými závazky v Afghánistánu zaostává. Pro své jednotky upřednostňují práci na klidnějším severu země a pro jejich zapojení do bojů na jihu by muselo být splněno mnoho podmínek. "Je velice důležité, aby všechny země, a zejména členské země Aliance, plně rozmístily své síly a aby byla uvolněna omezení, jež některým jednotkám brání v boji na jihu."

Čtěte také:
Národní omezení vojáků ohrožují NATO

Zdroj: Age (Austrálie)

---

NATO bombardovalo velitelství Talibanu
Letadla Severoatlantické aliance shodila bomby na velitelské stanoviště Talibanu a na vozidlo místního velitele, přičemž bylo zabito množství povstalců. Tyto dva nálety byly součástí nové protipovstalecké operace Falcon's Summitv Talibanem ovládané oblasti provincie Kandahár. Při první nočním útoku jednotky ISAF uskutečnily přesný nálet proti známému velitelství povstalců v odlehlé části okresu Panjwayi. Oficiální podrobnosti o počtu zabitých nebyly vydány. Podle nejmenovaného představitele ISAF však bylo zabito mnoho ozbrojenců.

Při dalším náletu v okrese Zahre jednotky ISAF počkaly, až povstalecký vůdce se svým ozbrojeným doprovodem opustí obydlené oblasti a poté na něj zaútočily. Vozidlo bylo okamžitě zničeno, počet mrtvých nebyl opět oficiálně uveden.

Čtěte také:
NATO v Afghánistánu zahajuje novou ofenzívu

Zdroj: Peninsula (Katar)

---

Annan: Zásah proti Íránu by byl katastrofou
Rada bezpečnosti OSN by měla dojednat konec íránské atomové krize, protože případná vojenská akce by byla katastrofou. Prohlásil to generální tajemník OSN Kofi Annan na rozlučkové tiskové konferenci před odchodem z úřadu. "Věřím, že Rada, která o této otázce jedná, bude postupovat opatrně a udělá vše, co může, aby dosáhla dohody v zájmu regionu i celého světa."

Svět by se měl podle Annana poučit z Iráku, kam USA vedly invazi neschválenou Radou bezpečnosti a poté marně hledaly zbraně hromadného ničení. Proto se staví proti zásahu v Íránu, kterým si chtějí Rada bezpečnosti a Mezinárodní agentura pro atomovou energii vynutit zastavení íránského atomového programu. Západní mocnosti totiž Íránu nevěří, že chce atomovou energii využívat pouze k mírovým účelům.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Guardian: Kábul čekají černé dny
Měli bychom západním zemích poděkovat za pomoc, ačkoli nemohou osvobodit Afghánistán a jeho děti od krutostí a sebevražedných atentátníků a ruky nepřítele. Se slzami v očích to uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí, když mluvil o dětech zabitých během posledního útoku koaličních jednotek proti Talibanu. "Nejsme tak silní jako cizinci ... Nemůžeme zabránit příchodu teroristů z Pákistánu. Nemůžeme zabránit koaličnímu bombardování teroristů. A naše děti kvůli tomu umírají. To je krutost na nejvyšší úrovni."

Taková upřímnost je v těchto dnech přípustná pokud se týče Iráku, ve věci Afghánistánu zůstává oficiální postoj stále optimistický. Na summitu NATO v Rize britský premiér Tony Blair trval na tom, že válka v Afghánistánu se i navzdory ztrátám britských, kanadských a holandských vojáků vyvíjí dobře. Tento rok však už v Afghánistánu kvůli bojům zahynuly více než čtyři tisíce lidí a toto číslo se zvyšuje stále rychleji. Na civilisty připadá zhruba čtvrtina úmrtí. Stoupá též počet sebevražedných atentátů a na vzestupu je i produkce a pašování drog.

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek