natoaktual.cz

NATO bude v Afghánistánu jednotnější

29. listopadu 2006  16:29
 

NATO bude v Afghánistánu jednotnější
Členské státy Severoatlantické aliance zrušily některá omezení na působení svých vojáků. Souhlasily s tím poté, co Aliance určila rok 2008 jako krajní termín, kdy některé povinnosti při zajišťování bezpečnosti převezme afghánská armáda. Po naléhání amerického prezidenta George Bushe státy zrušily zhruba 15 % těchto omezení. Aliance díky tomu může využívat o dva tisíce vojáků více.

Generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer též zdůraznil, že úloha NATO v Afghánistánu by se měla postupně zmenšovat s tím, jak bude Afghánistán budovat své vlastní bezpečnostní síly. Do té doby však bude zodpovědnost ležet na jednotkách ISAF, které mají nyní o pětinu méně vojáků, než by bylo potřeba.

Čtěte také:
Další apel ohledně posil pro jižní Afghánistán

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

NATO by mělo zasáhnout proti kmenovým vůdcům
Jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF) by se měly postavit místním kmenovým vůdcům a ochránit lidi zadržované afghánskými úřady před špatným zacházením a mučením. Vyzývá k tomu organizace Human Rights Watch (HRW). Představitelé členských států Aliance by se měli na summitu v Rize též dohodnout na zajištění lepší ochrany civilistů při operacích ISAF a schválit odškodnění pro lidi zabité či zraněné v bojích.

Podobnou výzvu vydala i organizace Amnesty International, protože neustále roste počet zabitých civilistů při bojových operacích jednotek ISAF proti ozbrojencům Talibanu. HRW též varují, že ISAF se příliš zaměřují na Taliban a jeho spojence a nechávají bez povšimnutí kmenové náčelníky, kteří nezákonně zabírají území, zastrašují novináře a vyvolávají etnické násilí.

Čtěte také:
Vojáci NATO zastřelili afghánského drogového bosse

Zdroj: Peninsula (Katar)

---

Bush: USA ještě nemohou opustit Irák
Irák neupadl do občanské války a američtí vojáci z něj neodejdou, dokud nesplní svou misi. Uvedl to americký prezident George Bush, který označil bitvy v Iráku a v Afghánistánu za hlavní fronty války "proti extremistům, kteří dychtí po bezpečném útočišti a jsou kdekoli ochotni zabíjet nevinné, aby dosáhli svých cílů". V současnosti v Iráku působí okolo 140 tisíc amerických vojáků.

Prezident Bush chce o změně irácké strategie své vlády jednat s iráckým premiérem al-Malíkím, jenž by měl představit své návrhy, jak se vypořádat se sektářským násilím. Bush se též dostává pod rostoucí tlak, aby se snažil do řešení situace v Iráku zapojit i další země, zejména Sýrii a Írán. Sám prezident Bush však tento nátlak odmítá a varuje Írán i Sýrii, aby se do situace v Iráku nevměšovaly.

Čtěte také:
Británie sníží počet vojáků v Iráku

Zdroj: Seattle Post Intelligencer  (USA)

---

Integrace Ukrajiny do NATO je nezvratná

Konečným cílem ukrajinské spolupráce se Severoatlantickou aliancí je vstup Ukrajiny do NATO. Uvedl to poradce ukrajinského prezidenta Oleg Rybačuk: "Prezident zdůrazňuje, že postupné a rozhodné reformy na Ukrajině jsou důkazem, že země je připravena se připojit do akčního plánu členství." O jeho zahájení nyní musí rozhodnou ukrajinští politici.

Hlubší spolupráce s NATO navíc bude pro Ukrajinu znamenat přímou účast na vytváření evropské a euroatlantické politiky. Ukrajinský premiér Viktor Janukovič se vyslovil především pro to, aby obyvatelé Ukrajiny obdrželi úplné informace o účelu aliance a možných výhodách, jež ze členství vyplývají.

Čtěte také:
Jen 20 % Ukrajinců pro vstup do aliance

Zdroj: Regnum (Rusko), Ukrajinska Pravda (Ukrajina)

---

Rusko neovlivní rozšíření NATO
Rusko nemá žádný vliv na proces rozšiřování Severoatlantické aliance. Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Ivanov při příležitosti konání summitu NATO v Rize. "Můžeme zaujmout kritický postoj a vyjádřit svůj nesouhlas ohledně přístupu této či tamté země do NATO, ale já věřím, že to by bylo špatně," řekl ministr Ivanov. "Každá země si může svobodně vybrat, ke které koalici se připojí. My nemáme v úmyslu vstoupit do NATO."

Ivanov nicméně též uvedl, že Rusko bylo minulým rozšířením NATO podvedeno. Kritizoval též plánované vybudování prvků americké protiraketové obrany v Evropě, které je destabilizujícím krokem, na nějž by mělo Rusko reagovat.

Čtěte také:
Dveře aliance jsou pro východní Evropu otevřené
Rusku se nelíbí rozšiřování NATO

Zdroj: Xinhua (Čína),Dawn (Pákistán)

 

 


 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek