natoaktual.cz

Aliance rozšíří své priority

24. listopadu 2006  13:24
 

Aliance rozšíří své priority
Boj proti terorismu, prevence kybernetických útoků a bezpečnost přírodních zdrojů. Tato témata obohatí dosavadní agendu NATO – formálně se tak stane na konci listopadu, během summitu aliance v lotyšské Rize. Informoval o tom britský list Financial Times, který údajně získal kopii plánu, který určuje politické směřování NATO v přištích deseti až patnácti letech. V tomto období budou hlavními hrozbami pro alianci především terorismus a šíření zbraní hromadného ničení, píší Financial Times. V této souvislosti se NATO bude zaměřovat na „obranu obyvatel, území a klíčové infrastruktury států aliance“.

Čtěte také:
Summit NATO - Riga 2006

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

Scheffer stále spoléhá na Německo
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer podle svých slov spoléhá na to, že Německo bude, v případě nutnosti, působit v kterékoliv nestabilní části Afghánistánu, nikoliv pouze na poklidném severu. Německo v poslední době čelí tlaku, aby uvolnilo svých 2.900 vojáků zejména pro operace v nebezpečných jižních regionech.

„Věřím,“, řekl Scheffer, „že v naléhavých situacích, ať již na severu, západě, jihu nebo východě (Afghánistánu), si všichni členové NATO budou pomáhat. Jsem přesvědčen, že německá kancléřka se mnou souhlasí,“ dodal. Šéfka německé vlády Angela Merkelová se tento týden nicméně jasně vyjádřila, že Berlín nemá v plánu své vojáky na jih země přesunout.

Scheffer vedle kritiky ale také zdůraznil, že nemíní zlehčovat roli Německa v Afghánistánu, kde se podíli na rekonstrukci lidnatých severních regionů. „Příspěvek Německa je velmi důležitý“, řekl doslova.

Čtěte také:
Merkelová: Německo na jih Afghánistánu nepůjde

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Dveře aliance jsou pro východní Evropu otevřené
Dveře Severoatlantické aliance jsou stále otevřené pro země bývalého sovětského bloku, ujistil generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer v rozhovoru s novináři. Summit aliance v lotyšské Rize, který se uskuteční příští týden, prý vyšle silný povzbudivý signál bývalým komunistickým státům, které se nyní ucházejí o členství v organizaci. Jedná se především o Gruzii a Ukrajinu, ale také o země západního Balkánu – Chorvatsko, Makedonii a Albánii, v druhé řadě také o Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu. K dalšímu rozšíření NATO by podle slov generálního tajemníka aliance mělo dojít již v roce 2008.

Generální tajemník zároveň řekl, že Rusko se v souvislosti s rozšiřováním aliance na východ nemá čeho obávat. „Nechápu, proč by se Rusko nebo jiná země měla bát toho, že se k jejím hranicím blíží demokracie,“ řekl přímo Scheffer. „Protože právě stabilita a demokracie je to, co expanze NATO přináší,“ dodal. Scheffer také oznámil, že si přeje, aby na summitu byly pohřbeny staré dělící linie studené války. Právě blížící se jednání v Rize bude mít symbolický význam, neboť to bude poprvé, co se takové setkání uskuteční na území bývalého Sovětského svazu.

Čtěte také:
Summit zboří poslední zbytky železné opony
Rusku se nelíbí rozšiřování NATO

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

NATO setrvá v Afghánistánu až 10 let
Mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu potrvá pět až deset let. Myslí si to diplomaté Evropské unie, kteří se v Paříži neformálně setkali s pákistánskými novináři. Během diskuse ze strany představitelů EU také zaznělo, že základní oporou povstalců z Talibanu je obchod s drogami. Hnutí prý zároveň využívá nespokojenost mezi obyvatelstvem, kterému se nedostávají základní potřeby, jako je voda a elektřina, a NATO jim v tomto směru nedokáže pomoci.

Dalším tématem byly vztahy mezi Afghánistánem a sousedním Pákistánem. Diplomaté se domnívají, že „klíčovým tématem“ je hranice mezi oběma státy.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Vstup do PfP by zlepšil situaci v Srbsku
Srbsko potřebuje nový přístup Západu, který by spočíval v obnovení přístupových rozhovorů s EU a také vstup do aliančního programu Partnerství pro mír. Řekl to srbský ministr zahraničí Vuk Drašković během diskuse, která se odehrávala na půdě Evropského parlamentu. Podle něj by takový přístup posílil „proevropské“ síly v Srbsku a naopak by představoval ránu pro síly „protievropské“.

Drašković zároveň vyjádřil přesvědčení, že pokud by bylo Srbsko přijato do programu Partnerství pro mír navzdory skutečnosti, že se mu zatím nepodařilo vydat generála Mladiče, představovalo by to „velké zklamání pro Miloševičovy stoupence a protisrbské síly v Srbsku“. „Byla by to pro ně zpráva, že historická bitva o budoucnost Srbska je u konce a že k žádnému návratu do minulosti nedojde.“ To by podle ministra oslabilo skupiny, které Mladiče chrání, a ten by tak mohl byt snáze dopaden.

Žádost o přijetí Srbska do programu Partnerství pro mír navzdory nesplněným závazkům vůči Haagu bude Drašković tlumočit i během své schůzky s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem.

 

Čtěte také:

Srbsko předloží plán na dopadení Mladiče

Zdroj: B92 (Srbsko)

egi natoaktual.cz
zpět na článek