natoaktual.cz

Čeští bezpečnostní experti: Zahraniční mise jsou klíčové

13. října 2006  11:11
 

Čeští bezpečnostní experti: Zahraniční mise jsou klíčové
Jedním z hlavních výstupů diskuze s bezpečnostními odborníky, kterou uspořádal ministr obrany Jiří Šedivý přímo na půdě ministerstva, bylo zdůraznění významu zahraničních operací Armády ČR. „Zahraniční mise nejsou žádným bonusem. V dnešní době jsou naplněním smyslu armády,“ řekl bývalý československý ministr obrany Luboš Dobrovský.

Panelisté také kritizovali skutečnost, že se armáda setkala s drastickými rozpočtovými škrty, a to právě v situaci, kdy má na kontě úspěšné zahraniční mise.

Příčinu tohoto stavu hledali distkutující zejména v nedostatečné informovanosti politiků i veřejnosti.  „Armáda musí najít způsob, jak přesvědčit veřejnost o svém významu, i když to v mírové situaci není nikdy lehké,“ poznamenal novinář František Šulc.

V průběhu setkání ministr Šedivý několikrát vyjádřil své přání, aby se obecné diskuse o budoucnosti armády účastnil i širší okruh odborníků a také veřejnost.

Diskuze se zúčastnili například náčelník Generálního štábu Pavel Štefka se svými zástupci, generály Jaroslavem Kolkusem a Františkem Hrabalem, někteří bývalí političtí a armádní činitelé. Přítomni byli i akademici, jako například sociolog Ivan Gabal.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Aliance vyhrála bitvu na jihu Afghánistánu
Afghánské a alianční jednotky zabily na 20 povstalců v jihoafghánské provincii Kandahár. Vládní jednotky zde byly napadeny zhruba šedesáti bojovníky.

Mise ISAF, podle svého vyjádření, v tom samém regionu minulý měsíc v rámci operace Medúza uštědřila silám Talibanu nejdrtivější porážku od roku 2001.
 
Zdroj: The News International (Pákistán)

Čtěte také:
Jednotky ISAF ukončily operaci Medúza

---

Jihokorejci si přejí vlastní jaderný program
Většina Jihokorejců se domnívá, že Soul by měl na test jaderné zbraně svého severního souseda reagovat zahájením vlastního zbrojního programu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro deník JoongAng Ilbo. V něm se 65 procent respondentů vyslovilo pro vlastní jaderný program své země. Zhruba stejný počet obyvatel se zároveň domnívá, že politika dialogu s KLDR selhala. Celých 75 procent dotázaných je pak přesvědčeno, že vláda by měla přehodnotit humanitární a ekonomickou spolupráci s KLDR.

Představitelé státu ale podle svého vyjádření nemají v plánu zahájit jaderné zbrojení. Připomněli také, že Jižní Koreu chrání americký protiraketový systém. Jižní Korea je s KLDR, která disponuje na 1,2 milionu vojáků, stále teoreticky ve válečném stavu.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

Čtěte také:
NATO ostře odsoudilo jaderné testy Severní Koreje
Severní Korea: Epicentrum krize

---

Další společné cvičení aliance a Ruska
V rámci summitu NATO-Rusko se uskuteční společné cvičení ozbrojených sil obou aktérů. Cvičení se koná pod záštitou ruského ministerstva obrany. Akce se zúčastní na 60 vojáků z jedenácti států NATO a jejich 80 ruských kolegů. Akce je zaměřená na velení a řízení raketové obrany.

Jedná se již o třetí cvičení tohoto typu. První se odehrálo roku 2004 v USA, druhé o rok později v Nizozemsku. Cvičení je důležitým pokrokem v praktické spolupráci mezi NATO a Ruskou federací ve smyslu, který nastínila římská deklarace z roku 2002.

Zdroj: PresZoom (Nizozemsko)

Čtěte také:
NATO a Rusko – Naděje v realismu

---

Ministryně zahraničí Maďarska navštívila USA
Maďarská ministryně zahraničí Kinga Goncz se při své návštěvě USA setkala se svojí americkou kolegyní Condoleezzou Rice. Hlavním tématem jednání byl nadcházející summit NATO v Litvě. Rice popsala vztahy USA s Maďarskem jako „výtečné“, Goncz zase vyjádřila své potěšení nad tím, že Američané věnují velkou pozornost 50. výročí sovětské invaze do Maďarska.

Na dnešek má maďarská ministryně v plánu setkání s další důležitou postavou americké politiky, kterou je floridský guvernér Jeb Bush. V Miami s ním bude projednávat téma demokracie na Kubě.

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

egi natoaktual.cz
zpět na článek