natoaktual.cz

ČR nepošle do Afghánistánu další vojáky

22. září 2006  23:37
 

ČR nepošle do Afghánistánu další vojáky
Česká republika kvůli nedostatku financí významně nezvýší počet svých vojáků v Afghánistánu. Oznámil to ministr obrany Jiří Šedivý. "Vypracovali jsme plán naší mise pro příští rok a pouze mírně rozšíříme stávající jednotky." ČR tak nevyhoví žádosti Severoatlantické aliance o poskytnutí vojáků pro operace v jižním Afghánistánu.

V současnosti pracují v Afghánistánu tři české jednotky. Zhruba 120 vojáků bojuje proti Talibanu a al-Káidě, 83 průzkumníků slouží pod velením NATO v Fajzabádu a sedmnáct ženistů pracuje na kábulském mezinárodním letišti v rámci aliančních sil ISAF. Od konce roku budou mít čeští vojáci na starost i ostrahu tohoto letiště.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Armáda dostane peníze na tatrovky
Česká armáda bude mít dostatek peněz na nákup nových nákladních vozů Tatra. Vláda včera rozhodla o navýšení rozpočtu ministerstva obrany pro příští rok o 600 milionů korun, informoval novináře šéf resortu Jiří Šedivý.

Zdroj: MF Dnes (Česká republika)

---

Jones chválí afghánskou armádu
Národní armáda Afghánistánu je nejjasnějším bodem nové demokracie tohoto státu. Uvedl to vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál James Jones: "Afghánská armáda je nejúspěšnějším pilířem našeho rekonstrukčního úsilí." Zřízení armády je ale pouze jednou z pěti částí reformy bezpečnostního sektoru. Do té patří i reforma policie a soudnictví, boj proti obchodu s drogami a odzbrojení bývalých bojovníků. Na těchto oblastech budeme muset pracovat v blízké budoucnosti, dodal Jones.

Toho nejvíce znepokojuje nárůst produkce opia, díky čemuž se z Afghánistánu stává "narko-stát". Podle odhadů OSN tamní farmáři letos vypěstují o 60 procent máku více než loni. Proto je potřeba pro zemědělce najít vhodné prostředky, díky kterým by dosáhli hospodářského růstu i s legálními plodinami. Konečného  úspěchu v Afghánistánu tak nelze dosáhnout pouze vojensky, ale musí být podpořen i zvýšeným úsilím v oblasti vzdělání, zemědělství a veřejného zdraví, s velkým důrazem na ekonomický rozvoj.

Zdroj: USInfo (USA)

---

AU chce větší podporu v Dárfúru
Prezident Africké unie (AU) Denis Sassou Nguesso požádal Severoatlantickou alianci o poskytnutí větší podpory v súdánském regionu Dárfúr. Oznámil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s tím, že aliance pravděpodobně "odpoví kladně a příznivě". "Jako generální tajemník jsem slíbil, že udělám vše pro to, aby NATO na tento druh žádostí odpovídalo kladně." Větší zapojení aliance ale určitě nebude znamenat vyslání vojáků do Dárfúru.

V současnosti aliance cvičí vojáky AU, kteří jsou nedostatečně vybaveni a financováni, a poskytuje jim leteckou dopravu. Africká unie sama ale nedokázala zamezit násilnostem, kvůli kterým od roku 2003 zahynulo na 200 tisíc lidí a více než 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů. Súdánská vláda přesto odmítla svěřit mírovou misi vojákům OSN.

Zdroj: Washington Post (USA)

---

NATO posiluje hlídky v Kosovu
S blížícím se rozhodnutím o budoucím osudu srbské provincie Kosovo tamní jednotky Severoatlantické aliance posilují hlídky, aby zabránily případným násilnostem. NATO i OSN jsou totiž silně znepokojeny nedávnými bombovými útoky. "KFOR i OSN se rozhodly ukázat odhodlání, že nebudou tolerovat násilí, posílí hlídky i kontrolní stanoviště a na západě a východě Kosova uspořádají cvičení," uvedl plukovník Reiner Senger sloužící v silách KFOR.
 
Světové mocnosti na setkání v New Yorku pověřili hlavního zprostředkovatele OSN Marttiho Ahtisaariho, aby navrhl řešení konečného statusu Kosova a dosáhl dohody do konce roku. Očekává se, že navrhne nezávislost Kosova, kterou však Srbové odmítají. Jeden z kosovských představitelů však v případě neschválení nezávislosti předpověděl albánské povstání.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO zahájilo intenzivní dialog s Gruzií
Gruzie, s ohledem na snahu stát se členem Severoatlantické aliance, zahájila s NATO intenzivní dialog. To znamená, že aliance a Gruzie budou velice blízce spolupracovat a budou spolu vést mnohem intenzivnější dialog, uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Ten však též poznamenal, že z intenzivního dialogu vyplývají i některé povinnosti. Zároveň zmínil, že je velice důležité najít mírové řešení konfliktů v Abcházii a Jižní Osetii.

Intenzivní dialog obvykle předchází přizvání země k Akčnímu plánu členství (MAP), který může vést už k plnému členství v alianci. Gruzínský ministr zahraničí proto prohlásil, že Gruzie se dostala na cestě do NATO "do bodu, odkud není návratu".

Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

Čtětě také související článek zde

ivn natoaktual.cz
zpět na článek