natoaktual.cz

Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO

19. září 2006  16:04
 

Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO
Parlamentní volby ve Švédsku vyhrála po dlouhé době pravice. Novým premiérem se stal Fredrik Reinfeldt, předseda Umírněné strany a lídr konzervativní Aliance pro Švédsko, která zahrnuje středopravicové strany Umírněných, Lidovou liberální stranu, Křesťanské demokraty a Stranu středu.

Ve Švédsku, kde měla Sociální demokracie takřka neotřesitelnou pozici, se pravice dostala k vládě od roku 1932 pouze na devět let. Fredrik Reinfeldt vystřídá odstupujícího premiéra Sociální demokracie Gorana Perssona, který vládl nepřetržitě 10 let.

Švédsko je členem Evropské unie a nová vláda by chtěla hrát aktivnější roli v dalším formování Unie. Severská země je tradičně neutrální a není členem Severoatlantické aliance, přesto má v současnosti asi 1000 vojáků v zahraničních mírových misích. Nový premiér podporuje vstup své země do NATO, musel by pro to však být všeobecný konsenzus mezi obyvatelstvem.

Zdroj: CNN (USA), BBC (Velká Británie)

---

Afghánistán: Aliance zahájila novou kampaň
Mezinárodní bezpečnostní a asistenční síly (ISAF) pod vedením NATO zahájily společnou operaci s Afghánskými bezpečnostními složkami v provincii Farah. „Cílem operace má být zapojení místních vládců do snah o zlepšení bezpečnostní situace v oblasti a zabránit aktivitám Talibanu,“ uvádí se v prohlášení ISAF. „Tato operace je odpovědí na vzrůstající  počet teroristických útoků v poslední době,“ řekl Michael Horan, velitel ISAF v oblasti Farah.

Jedenáct lidí bylo zabito a 20 zraněno při výbuchu bomby v provincii Herat,  hned vedle Farahu. Mezitím zahájilo 7 000 koaličních vojáků a afghánských vládních jednotek operaci Mountain Fury (Horské běsnění), aby vyhnali talibanské bojovníky z pěti afghánských východních a centrálních provincií. Kvůli silným bojům, které se dávají za vinu hlavně Talibanu, se Afghánistán ponořil do největších nepokojů od pádu Talibanu v roce 2001. Za posledních devět měsíců bylo v centrálním Afghánistánu zabito přes 2 300 rebelů, nejčastěji Talibanců.

Čtěte také:
Operace NATO v Afghánistánu je úspěšná
Za boje v Afghánistánu nemůže jen Taliban

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

NATO nabídlo Gruzii užší vztahy
Severoatlantická aliance se rozhodla nabídnout Gruzii možnost vzájemných užších vztahů, což pravděpodobně vyvolá nevoli v Rusku. Podle informací z NATO se 26 členských států a Gruzie už dohodly na zahájení tzv. intenzivního dialogu.

Definitivní rozhodnutí potvrdí ministři zahraničí členských zemí NATO na čtvrtečním setkání v New Yorku. Rozhovory o zahájení intenzivního dialogu jsou základním krokem ke členství v alianci, neznamená to však, že rozhovory musí automaticky vést k plnému členství.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Kanada vyzývá NATO k větší aktivitě v Afghánistánu
Kanadský ministr zahraničí Peter MacKay vyzval státy NATO k aktivnější účasti v Afghánistánu. „Myslím si, že země NATO mohou udělat víc. … K dokončení práce a dlouhodobé stabilitě a míru v Afghánistánu je potřeba, aby některé státy dělaly více než nyní,“ řekl ministr. Peter MacKay ocenil příspěvky 37 zemí, které tvoří mezinárodní stabilizační a asistenční síly (ISAF) v Afghánistánu pod velením aliance, dodal. Nicméně podle něj existují různé úrovně závazků podle toho, v které oblasti se jednotky nacházejí. Kanada, Británie, USA a Nizozemsko nesou většinu tíhy bojů na jihu v neklidné provincii Kandahár.

Čtyři kanadští vojáci byli zabiti a 10 dalších zraněno při sebevražedném pumovém atentátu v jižním Afghánistánu. Celkem tak už během září zemřelo devět kanadských vojáků, od roku 2002 dohromady 36 a jeden kanadský diplomat. Kanada má na jihu 2 300 vojáků a toto číslo brzy vzroste na 2 500.

Ministr MacKay prohlásil, že kanadští vojáci zůstanou v Afghánistánu tak dlouho, jak jen bude třeba. Kanada dala závazek, že ponechá své jednotky v zemi do roku 2009, ale vzhledem k narůstajícímu počtu obětí čelí vláda silným tlakům přivést své vojáky domů dříve.

Čtěte také:
NATO do Afghánistánu posily nepošle
NATO získává na jihu Afghánistánu navrch
Jones žádá posily pro jižní Afghánistán

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

Polsko chce Ukrajinu v NATO co nejdříve
Polský prezident Lech Kaczynski řekl, že navzdory ukrajinskému rozhodnutí pozdržet přístupové rozhovory, bylo by pro Ukrajinu dobré, aby do Severoatlantické aliance vstoupila. „Náš plán na stabilizaci oblasti jihovýchodně od Polska je založen na co nejdřívějším vstupu Ukrajiny do NATO,“ řekl polský prezident. Lech Kaczynski nazval NATO „vývozcem míru a stability“.

Polsko je velkým obhájcem vstupu svého souseda do aliance. „Není tam žádný konkrétní nedostatek stability, přesto by bylo dobré, kdyby byla Ukrajina v NATO,“ řekl Kaczynski. Minulý týden ukrajinský premiér Viktor Janukovič prohlásil, že přibližování Ukrajiny k NATO bude pozdrženo, to se ale nebude týkat snahy vstoupit do Evropské unie.

Čtěte také:
Vstup Ukrajiny do NATO vyřeší referendum
Polsko jedná s Ukrajinou o novém ropovodu

Zdroj: The International Herald Tribune (Francie)
   

jak natoaktual.cz
zpět na článek