natoaktual.cz

Čína: USA posilují svou přítomnost ve střední Evropě

8. srpna 2006  15:06
 

Čína: USA posilují svou přítomnost ve střední Evropě
Před několika dny byla potvrzena zpráva, že američtí vojenští experti navštívili Českou republiku, aby zde vybrali místo pro případnou protiraketovou základnu. Vedle ČR Spojené státy v této souvislosti uvažují o Polsku, Maďarsku nebo Bulharsku.

Od konce studené války se od sebe EU a USA v různých mezinárodních otázkách vzdálily. Mnohé západoevropské státy nesouhlasily s americkým unilateralismem. Vzhledem k tomu, že ekonomická integrace západní Evropy předběhla zahraničněpolitickou a bezpečnostní spolupráci, státy EU nedokázaly zformulovat společná stanoviska v mnoha tématech. USA této situace využily a začaly šířit svůj vliv ve státech střední a východní Evropy. Tento region po skončení studené války začal žít svůj sen o „návratu do Evropy“, ale v rámci dlouhých a komplikovaných vyjednávání s EU narazil na tvrdé a sobecké podmínky, které na ně uvalily západoevropské státy.

Mnoho přistupujících států se proto ve snaze podpořit svou pozici v EU snažilo získat podporu USA. Ve většině zmíněných států převládá silný a dlouhodobý proamerický postoj. Byly to Spojené státy, díky kterým se region mohl uvolnit ze sovětského vlivu a následně vstoupit do EU. Země střední a východní Evropy se proto snažily Spojeným státům vycházet vstříc i v případě jejich zahraničních vojenských operací. Proto například Maďarsko Spojeným státům povolilo využívat svou pozemní vojenskou základnu ještě před tím, než vstoupilo do NATO.

Dále se takřka všechny státy regionu účastnily války v Iráku pod velením USA. Slovenské, polské, české, litevské, lotyšské a estonské nevládní organizace mimo to podporovaly prozápadní demokratická hnutí v Srbsku, Gruzii, Ukrajině a Bělorusku. 

Aktivity USA ve střední a východní Evropě pravděpodobně vyvolají nespokojenost v Rusku, i když v případě zmíněné protiraketové základny nejde o jaderné zbraně, ale její hlavní funkcí je zničit jaderné střely během letu.

Zdroj: People's Daily Online (Čína)

---

Irán je proti akcím NATO v Libanonu
Irán vyslovil nesouhlas s případnou přítomností aliance v jižním Libanonu. Podle Tehránu by to byla hrozba pro celý region. Oznámil to mluvčí íránské vlády Sholam Elham, který dále řekl, že Írán podporuje odpor Libanonu a zachování jeho jednoty stejně jako práv jeho lidu.

Elham hovořil také o možnosti, že by byla vojensky napadena Sýrie. V takovém případě by se prý Írán odvolal na rezoluci Organizace islámské konference, která považuje útok proti kterékoliv muslimské zemi za útok proti všem islámským státům.

Zdroj: Kuna (Kuvajt)

---

Čeští vojáci dostali medaile NATO za službu v Afghánistánu
Příslušníci Armády České republiky byli vyznamenáni za své aktivity v afghánském Badakšanu. Příslušníkům 3. kontingentu armády ČR v afghánské misi ISAF byla slavnostně předána vyznamenání NATO - medaile „Non-Article 5 ISAF“, která je udělována vojákům na základě rozhodnutí velení NATO. Ocenění bylo předáno zastupujícím velitelem Provinčního rekonstrukčního týmu pplk. Ing. Tiborem Budíkem.

Rozhodujícím činitelem pro udělení vyznamenání, kromě vynikajícího výkonu služby, zůstává nutnost více než třicetidenní doby působení v příslušné mírové operaci. Uvedené vyznamenání vyjadřuje ocenění za práci při podpoře aktivit afghánské vlády v provincii Badakšan na severu země.

Zdroj: Armáda ČR

---

OSN: NATO v Afghánistánu nesmí ztrácet morálku
Síly NATO v Afghánistánu nesmějí ztrácet morálku. Vyzval je k tomu zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN, americký vyslanec v Afghánistánu Tom Koenigs. Reagoval tak na skutečnost, že za poslední týden, kdy aliance velí operacím na jihu Afghánistánu, její jednotky utrpěly devět ztrát na životech. Koenigs nad úmrtími vyjádřil lítost a dodal, že se povstalci zřejmě při nedávných útocích snažili nové západní jednotky „otestovat“.

Připomenul také, že vedle vojenských operací je k porážce povstání třeba také vykonávat dobrou správu, podnikat protikorupční opatření, podporovat místní diplomacii a mít dobrou protidrogovou strategii. V této souvislosti oznámil, že v následujících týdnech v jižních a východních oblastech zahájí svou činnost mise Spojených národů - UN Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA). Mnoho humanitárních organizací kvůli povstání Talibanu své aktivity v zemi zastavilo.

Zdroj: MaC News (Velká Británie)

---

NATO v Afghánistánu musí být „realistické“ i „kreativní“
Strategií afghánských povstalců je podkopat stabilitu aliance v době, kdy teprve buduje svou vojenskou přítomnost na jihu země. Tím chtějí přesvědčit vojensky méně silné účastníky operace, že válka bude dlouhá, krvavá a beznadějná. Navíc, od britského generála Davida Richardse, který aliančním jednotkám velí, se vedle vojenského postupu proti alianci povstalců, drogových lordů a kmenových velitelů očekává také řízení rozvojových programů.

Ale je nesmysl uvažovat o rekonstrukci, když aliance nedokáže zajistit pracovníkům dostatečnou bezpečnost. Obyvatelé jižních sektorů musí získat pocit, že NATO je zbaví Al Kajdy i Talibanu. Rezervovanost místních obyvatel je navíc posílena skutečností, že na jihu jen málokdo důvěřuje hlavnímu městu Kábulu, zejména kvůli zkorumpovanosti a nekompetentnosti místních úředníků, které dosadila vláda prezidenta Hamída Karzáího.

Cílem NATO je vytvořit a poté rozšířit bezpečné zóny na jihu země, které by se staly majáky příležitosti a relativní prosperity. Dalším úkolem aliance bude vyřešit problém výroby opia. NATO by v této otázce mělo zaujmout kreativní přístup, který by například mohl počítat s pěstováním kultivovaného máku pro lékařské účely.

Bez vojenského a politického realismu ale snaha o stabilitu zůstává pouhou fantazií.

Zdroj: The Times (Velká Británie)

egi natoaktual.cz
zpět na článek