natoaktual.cz

Súdán hrozí vystoupením z Africké unie

8. března 2006  16:25
 

Súdán hrozí vystoupením z Africké unie
Súdán ve snaze zmařit převzetí mírové mise Africké unie (AU) v západním regionu Dárfúr organizací OSN pohrozil, že vystoupí z unie vystoupí. 

„Budeme tomuto pokusu odporovat a důrazně zareagujeme, i kdyby to mělo vést k vystoupení z AU a k přehodnocení súdánského členství v této organizaci,“ uvedl mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Džamal Mohamed Ibrahim.

Toto prohlášení přichází jen dny před ministerským setkáním Mírové a bezpečnostní rady AU 10. března v etiopské Addis Abebě, během něhož by mělo být ve věci předání mise učiněno konečné rozhodnutí. Letos v lednu AU uvedla, že si nemůže dovolit rozšíření své mírové mise v Dárfúru a vyjádřila svou „v zásadě podporu“ pro převzetí operace Organizací spojených národů, čemuž silně odporuje súdánská vláda.

Vyslanec OSN v Súdánu, Jan Pronk, však tento týden varoval, že vyslání vojáků NATO do Dárfúru by mohlo podnítit vyhlášení islámské Svaté války proti těmto cizím jednotkám. Súdánci se obávají, že přítomnost jednotek OSN v Dárfúru by mohla být krokem směrem k opakování iráckého scénáře, varoval Pronk.

AU v současné době drží v regionu jednotky o počtu asi 7800 mužů. Rada bezpečnosti OSN 3. února rozhodla vyslat vojáky OSN, kteří by měli přepracovanou a špatně vybavenou misi AU v Dárfúru nahradit.

Zdroj: Sudan Tribune (Franice)

---

Jones: O zásah v Súdánu NATO zatím nikdo nepožádal
Představitelé NATO nebyli požádáni, aby převzali větší roli v súdánském regionu Dárfúr, a to i přes rozšířené výzvy k větší vojenské podpoře se strany západu, uvedl vrchní velitel aliance Janes L. Jones.

Generální tajemník OSN Kofi Annan navrhl, aby západní vojenské mocnosti zajistily větší leteckou podporu malé africké mírové jednotce v tomto regionu. V půlce února pak prezident Bush vyzval ke zdvojnásobení mírových sil, což by si téměř jistě vyžádalo účast NATO. Avšak generál Jones řekl Výboru pro branné služby amerického Kongresu, že NATO neobdrželo ani formální žádost o obnovu v současné době omezené pomoci pro africkou mírovou jednotku, natož aby bylo požádáno o větší zapojení.

Arabské milice v Dárfúru zabily desítky tisíc etnických Afričanů a více než 2 miliony jich bylo nuceno prchnout ze svých domovů. Tyto události děje Spojené státy prohlásily za genocidu. Jednotka Africké Unie o počtu 7000 vojáků zatím při zastavování násilností selhala. Podpora NATO k dnešnímu dni je omezena na leteckou přepravu afrických jednotek do regionu a na částečnou pomoc s plánováním. OSN oznámila již dříve, že její jednotky převezmou misi od Africké Unie, avšak tento proces může trvat měsíce.

Zdroj: Navy Times (USA)

---

Albánie je připravena pro vstup do NATO udělat cokoliv
Albánie je připravena „udělat cokoliv“ pro členství v Severoatlantické aliance, citovalo prohlášení albánského ministerského předsedy Saliho Beriši rádio Svoboda. Na mezinárodní konferenci v Tiraně, věnované aktivitám NATO, Beriša slíbil rozšířit reformy, které jsou zaměřeny na členství v alianci.

Americký velvyslanec v Albánii zdůraznil, že NATO není pouze vojenskou aliancí a vyzval albánskou vládu, aby politické, ekonomické a sociální reformy přijímala více rozhodněji.

Zdroj: Focus News (Bulharsko)

---

Ve Vyškově zahájen kurz BMATT CEE
V úterý 7. března 2006 byl za řízení Britského poradního a výcvikového týmu pro střední a východní Evropu (BMATT CEE) ve Vyškově zahájen Kurz velení a řízení pro příslušníky členských zemí NATO a zemí, které se účastní programu Partnerství pro mír.

Do kurzu nastoupilo 43 vojenských profesionálů, mezi kterými jsou dvě ženy, z osmnácti zemí. Po dobu pěti týdnů se budou zdokonalovat ve způsobech velení a řízení, které budou potřebovat při výkonu svých funkcí instruktorů výcviku, zástupců velitelů čet nebo velitelů čet.

Britský tým v současné době připravuje změnu systému přípravy posluchačů. Další kurzy, a to již od měsíce dubna, budou probíhat v častějších intervalech, ale v počtu maximálně do 30 osob. Organizace kurzů a výcvik budou jednoznačně na kvalitativně vyšší úrovni, protože zde bude větší prostor věnovat se každému jednotlivci.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Česko se více zaměřuje na bezpečnost energetických zdrojů
Česká diplomacie se i kvůli nedávnému sporu Ruska a Ukrajiny ohledně dodávek plynu stále více soustředí na zabezpečení energetických zdrojů. Bylo to potvrzeno na setkání českých velvyslanců při zemích NATO a EU v Praze, uvádí zpráva ČTK. Podzemní zdroje strategických surovin, nepostradatelné pro národní ekonomiky, jsou omezené a většina se jich nachází mimo EU a NATO. Jeden z velvyslanců poukázal na to, že nedávné snížení dodávek plynu Ukrajině ovlivnilo celý evropský trh. Nižší dodávky plynu pak byly hlášeny v Polsku, Maďarsku, Rakousku a Slovensku.

Podle ekonomického analytika Petra Nováka roztržka mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně plynových dodávek pomůže evropským zemím uvědomit si jejich závislost na zastaralých palivech. Podle jeho názoru se budou členové EU snažit omezit svou spotřebu, což by mohlo zvýšit roli jaderné a uhelné energetiky. Diplomaté jsou též přesvědčeni, že je nezbytné brát vážně fakt, že úložiště další důležité suroviny, ropy, se nachází většinou v problematických zemích, jako je Irák a Venezuela.

Priority české diplomacie zůstávají nezměněné. Jsou jimi boj proti terorismu, podpora lidských práv, například na Kubě, a transatlantické vztahy.

Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek