natoaktual.cz

Sakašvili: Gruzie usiluje o pozvání do NATO

15. února 2006  17:05
 

Sakašvili: Gruzie usiluje o pozvání do NATO
Gruzínský prezident v úterý uvedl, že získání statusu kandidátského státu NATO je prioritou zahraniční politiky pro rok 2006. „Pokud se nezapleteme do jakýchkoliv provokací, získáme status kandidátského státu NATO,“ řekl Michail Sakašvili ve svém výročním projevu ke gruzínskému parlamentu. Řekl, že Gruzie usiluje o členství v NATO z mnoha důvodů. „Členství v této organizaci garantuje integritu našich hranic a zajistí zemi moderní demokratický bezpečnostní systém.“

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Finsko se zúčastní manévrů NATO v USA
Finsko se koncem února zúčastní manévrů Severoatlantické aliance ve Spojených státech, uvedl v úterý list Helsinki News. Mnohonárodní vojenské cvičení zaměřené na krizové situace nese název MNE4. Povede ho spojené vojenské velení USA a je naplánováno na období od 27. února do 17. března, říká zpráva. Cvičení se bude účastnit pět členských států: Kanada, Německo, Francie, Británie a USA. Z nečlenských států se pak zúčastní Finsko, Švédsko a Austrálie.

Cvičení se bude odehrávat v deseti různých oblastech poblíž Washingtonu a bude v něm participovat 500 až 600 mužů. Zpráva uvádí, že Finsko pošle 10 vojenských důstojníků. Juhani Kaskeala, vrchní velitel jednotek národní obrany plánuje při této příležitosti uskutečnit krátkou návštěvu Spojených států, aby shlédl některé operace během manévrů, dodává zpráva. Zkušenosti získané z tohoto cvičení budou využity při zvládání mezinárodních krizí a v budoucnu aplikovány na taktiku sil rychlé reakce NATO.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Británie vysílá další vojáky do Afghánistánu
Posílení britských sil v Afghánistánu začalo s příjezdem 150 Royal Marines Commandos do hlavního města Kábulu. Skupina 42 Commando, se základnou v Devonu, míří do jihoafghánské provincie Helmand, oblasti velké aktivity talibanských bojovníků a významného místa opiové produkce. Vojáci budou zajišťovat bezpečnost pro královské letectvo (RAF), které bude převážet další britské vojáky.

Britské ministerstvo obrany minulý měsíc oznámilo, že do jižního Afghánistánu bude vysláno dalších 3300 vojáků. Poslání jednotky bude zaměřené spíše na rekonstrukci než na boj s terorismem. Spolu s poskytováním ochrany pro RAF bude skupina 42 Commando chránit techniky, kteří zřídí základu v hlavním městě provincie Helmand – Laškar Gar. Hlavním cílem britské mise je též zajištění bezpečnosti pro afghánské jednotky, čímž by se mělo vymýtit pěstování a obchodování s opiem v jižní Afghánistánu. Británie převezme kontrolu nad jednotkami NATO v Afghánistánu v březnu.

Vedle hlavní dodávky 3300 vojáků bude vysláno dalších 850 mužů, kteří mají provést přípravné práce pro tuto dodávku a dalších 1000 vojáků má být vysláno do velitelské skupiny spojeneckých sil rychlé reakce. Britský ministr obrany John Reid uvedl, že konečné číslo jednotek Velké Británie v Afghánistánu nepřekročí 5700 mužů. Mezinárodní pomocné bezpečnostní síly NATO v současné době čítají okolo 9200 vojáků a jejich počet se má zvýšit na zhruba 15000.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Izrael zkrátí vojenskou službu na 2 roky
Povinná vojenská služba pro muže bude během čtyř let postupně zkrácena ze tří na dva roky, uvedl ministr obrany Izraele Šaul Mofaz. Od začátku roku 2007 bude vojenská služba zkrácen o čtyři až osm měsíců v závislosti na profesi vojáků, řekl Mofaz na tiskové konferenci ministerstva obrany v Tel Avivu.

Zkrácení vojenské služby může umožnit prudké snížení výdajů obranného rozpočtu. Snížení výdajů by též mohlo způsobit lepší usměrnění armády: pomůže armádě zbavit se skryté nezaměstnanosti a učiní z izraelských obranných sil profesionálnější armádu. Iniciativa zkrátit vojenskou službu se poprvé objevila během období, kdy byl náčelníkem štábu izraelských ozbrojených sil Amnon Lipkin-Šahak (1995 – 1998). Návrh zmizel z agendy v důsledku intifády v září roku 2000. Současný náčelník štábu Haluz tuto myšlenku podporoval od počátku.

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

NATO připraveno pomoci v Dárfúru, ne však svými vojáky
Spojenci z NATO pohlížejí příznivě na výzvy k podpoře a pomoci africkým vojákům v násilím zmítaném súdánském regionu Dárfúr, avšak prozatím vylučují významnější zapojení svých vlastních vojáků, uvedli diplomaté NATO. Obavy, že by v Súdánu vojáci ze západu nebyli vítáni, ba dokonce by mohli působit kontraproduktivně, spolu s napětím ohledně existující mírové aliance v Afghánistánu – to jsou důvody proč zde není chuť začínat novou pozemní misi NATO.

„Naším cílem je spíše rozšíření podpory při předání mise mezi jednotkami Africké Unie a modrými barety OSN,“ uvedl nejmenovaný vysoký diplomat aliance. Rada bezpečnosti OSN pověřila tento měsíc generálního tajemníka Kofiho Annana, aby pro OSN načrtl možnosti převzetí mise od Africké Unie, aby bylo zastaveno masové zabíjení a znásilňování v této tříleté válce mezi vládou a rebely.

Annan po pondělím setkání s prezidentem USA Bushem ve Washingtonu vyjádřil uspokojení nad tím, že USA jsou odhodlány pomoci, avšak uvedl, že na diskuze o vojenské přítomnosti USA je příliš brzy. Náměstek ministryně zahraničí USA Robert Zoellick zdůraznil na mnichovské konferenci tento měsíc potřebu „afrických řešení pro africké problémy“ a uvedl, že doufá, že mnoho jednotek Africké Unie bude součástí budoucí operace OSN.

Zdroj: The Washington Post (USA)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek