natoaktual.cz

Srbsko zkrátilo povinnou vojenskou službu

26. října 2005  23:45
 

Srbsko zkrátilo povinnou vojenskou službu
Parlament Srbska a Černé Hory schválil okamžité zkrácení povinné vojenské služby. Zákonodárci se tak snaží omezit počet těch, kteří se cíleně vyhýbají službě v armádě. Délka vojenské služby se sníží z devíti měsíců na šest a náhradní vojenská služba bude trvat místo třinácti měsíců jen devět.

Jak upozorňuje internetový zpravodajský server Defense News, minulý rok do srbské armády nastoupilo jen padesát procent odvedených branců. Od pádu Miloševičova režimu v roce 2000 se nové demokratické vlády snaží o reformu armády. Srbsko by se rádo zapojilo do aliančního programu Partnerství pro mír, k čemuž je potřeba provést reformu ozbrojených sil.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Pákistánská opozice kritizuje vládu za přizvání NATO
Pakistánská opozice kritizovala v parlamentu vládu za její rozhodnutí zapojit Severoatlantickou alianci do odstraňování následků nedávného zemětřesení. Dočasný vůdce Muslimské ligy v parlamentu Chaudhry Nisar Ali Khan se také ohradil proti přílišné angažovanosti armády a jmenování vysokých armádních důstojníků do čela kampaně za obnovu zasaženého území.

„Co uděláme, když budeme muset zítra bojovat s Indií či jinou zemí? Přivoláme na pomoc znovu síly NATO, aby nám pomohly ve válce,“ zeptal se Khan v parlamentu. Na obranu aliance vystoupil ministr pro vědu a výzkum Chaudhry Nauraiz Shakoor, který prohlásil, že NATO bude jen pomáhat se záchrannými operacemi, píše internetový server Dawn.

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Zapojí se Ukrajina do NATO?
Rusko nebude bránit vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance, prohlašuje ukrajinský ministr obrany Anatólij Hruščenko. Obavy Ruska z rozšíření NATO o pobaltské státy se ukázaly jako neopodstatněné, vysvětluje ministr. Hruščenko však přiznává, že bude těžké, přesvědčit ukrajinskou veřejnost o důležitosti členství v NATO. 

Skoro rok od skončení Oranžové revoluce na Ukrajině se představitelé NATO sešli ve Vilniusu, aby pomohli Ukrajině na cestě k získání členství v této vojensko politické organizaci, píše internetový server The News Tribune. I když se ukrajinská vláda vehementně zasazuje o získání členství, kladně alianci hodnotí pouze kolem dvaceti procent obyvatel. Internetový server tento trend vysvětluje negativní propagandou vedenou proti alianci v dobách Sovětského svazu.

Zdroj: The News Tribune (USA)

---

Rusko se chce více angažovat v Afghánistánu
Zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro boj s terorismem a mezinárodním zločinem Anatólij Safonov prohlásil, že Rusko chce větší angažovanost organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti na stabilizaci Afghánistánu. Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti je regionální uskupení šesti postsovětských republik pod vedením Moskvy. Podle Safonova mezinárodní stabilizační síly ISAF pod vedením NATO nejsou schopny v Afghánistánu efektivně čelit terorismu a obchodu s drogami. „Rusko několikrát navrhovalo spolupráci mezi NATO a organizací smlouvy o kolektivní bezpečnosti při potírání obchodu s drogami, ale zatím se nám nedostalo srozumitelné odpovědi z Bruselu,“ vysvětluje Safonov.

Ruská pomoc afghánským ozbrojeným složkám by měla dosáhnout tento rok hodnoty asi 30 milionů amerických dolarů. Podle Putinova zvláštního zmocněnce Rusko dodává afghánské armádě komunikační vybavení, vojenský materiál a instruktážní příručky a také se podílí na opravě strojů afghánských leteckých sil.

Zdroj: Moscow News (Rusko)

---

Scheffer vítá schválení irácké ústavy
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer uvítal schválení nové irácké ústavy. „Odevzdáním svého hlasu irácký lid demonstroval svoji víru v demokratický proces,“ řekl Scheffer po oznámení výsledků iráckého referenda o nové ústavě. „Je to důležitý krok v politickém životě Iráku,“ dodal šéf aliance.

NATO se od minulého roku angažuje na výcviku iráckých bezpečnostních sil, a to jak přímo v zemi nebo v zahraničí, píše internetový zpravodajský server Defense News. První ústava od pádu Sadáma Husajna byla schválena i přes odpor sunnitských Arabů, kterým se nepodařilo získat dvoutřetinovou většinu alespoň ve třech z osmnácti iráckých provincií.

Zdroj: Defense News (USA)

jak natoaktual.cz
zpět na článek