Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg odmítl pojmenovat nové sídlo NATO po McCainovi

14. září 2018  21:47
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Stoltenberg odmítl pojmenovat nové sídlo NATO po McCainovi

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg zamítl návrhy, aby se nová budova NATO v Bruselu pojmenovala po zesnulém americkém senátorovi Johnu McCainovi. „NATO nemá tradici pojmenovávat budovy po politicích. Je nás 29 s mnoha prezidenty, králi, hlavami států a vládami, proto jsme nezavedli tuto tradici,“ vysvětlil Stoltenberg.

Aliance podle tajemníka ctí McCainovo jméno každý den tím, že je jednotná a zajišťuje dostatečnou obranu a odstrašení. „Vím, že všichni spojenci k němu chovají respekt a ctí jeho památku,“ dodal.

Kam dál?
NATO zvažuje pojmenování svého sídla po McCainovi (31.8. 2018)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Pentagon protestuje kvůli zachycení ruských bombardérů u Aljašky

Pentagon vznesl protest poté, co americké stíhačky zachytily dva ruské bombardéry v blízkosti Aljašky. Bombardéry Tu-95 doprovázené stíhačkami se během noci přiblížily k území Spojených států, zůstaly ovšem v mezinárodním vzdušném prostoru. Incident podle severního velitelství armády USA nebyl přímou součástí probíhajícího cvičení Vostok-2018, nepochybně s ním však souvisí.

Kam dál?
Stíhačky RAF zachytily ruská vojenská letadla u Rumunska (23.8. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Rusko vyslalo bojové lodě na cvičení v Beringově moři

V Beringově moři, oddělujícím Rusko a Aljašku, probíhá cvičení ruských bojových lodí. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, na kterých se torpédoborec Kulakov a výsadková loď Alexander Obrakovskij účastní cvičné záchranné operace. Spojené státy cvičení monitorují, jelikož jsou v Tichém oceánu rozsáhle vojensky přítomny.

Cvičení je součástí rozsáhlých manévrů Vostok-2018 ve východní části Ruska. Ministerstvo obrany dále zveřejnilo záběry raket vystřelovaných ze systémů S-300 a Buk a parašutistů vyskakujících z helikoptér.

Kam dál?
Největší ruské cvičení vysílá zprávu Západu, tvrdí analytici (11.9. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Stoltenberg: Spor USA a Turecka o nákup ruského systému lze vyřešit

Je možné, aby Turecko a Spojené dosáhly dohody v otázce tureckého nákupu raketového systému S-400 od Ruska, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Napětí mezi těmito dlouholetými spojenci se stupňuje, podle Stoltenberga však Aliance neustále pracuje na urovnání sporů.

Stoltenberg připustil, že nákup systému S-400 může přinést problémy, zdůraznil ovšem i důležitou roli Turecka v Alianci. USA v reakci na tento nákup zastavily prodej stíhaček F-35 Turecku.

Kam dál?
Rusko začne dodávat obranné systémy S-400 do Turecka v roce 2019 (22.8. 2018)

Zdroj: Washington Times (USA)

---

NATO podporuje prosperitu, hodnoty a bezpečnost USA, říká Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg zdůraznil význam Spojených států ve svém projevu při návštěvě Washingtonu. Stoltenberg uvedl tři důvody, jak NATO napomáhá tomu, aby byly USA bezpečnější, silnější a prosperující.

Zaprvé NATO přispívá k míru a stabilitě v Evropě, což se promítá i na druhé straně Atlantiku. Zadruhé Aliance pomáhá v šíření demokratických hodnot ve světě. Zatřetí NATO podporuje americkou vojenskou sílu skrze sdílení personálu, zpravodajství i základen.

Kam dál?
USA nesníží svou přítomnost v Evropě, tvrdí alianční generál (3.8. 2018)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.