Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Spojenci v NATO by mohli uhradit vojenské projekty, na něž USA nemají peníze kvůli stavbě zdi na hranici s Mexikem

10. září 2019  16:55
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Spojenci v NATO by mohli uhradit vojenské projekty, na něž USA nemají peníze kvůli stavbě zdi na hranici s Mexikem

Ministerstvo obrany Spojených států žádá své spojence a partnery, aby zvážili uhrazení nákladů spojených se stavebními projekty americké armády na svém území. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa dlouhodobě usiluje o zvýšení investic do obrany u členů Severoatlantické aliance.

Prostředky na stavební projekty ve výši 3,6 miliardy dolarů převedl ministr obrany Mark Esper k úhradě výdajů na oplocení a bariéry podél hranic USA s Mexikem. Zhruba polovina z této sumy byla stažena z mezinárodních projektů, budovaných mimo jiné v Německu, Itálii, Polsku, Španělsku a Velké Británii.

Kam dál?
Americkým zákonodárcům se nelíbí, že Trumpovu zeď zaplatí armáda (5.9. 2019)

Zdroj: Jane’s Defence Weekly (Velká Británie)

---

Odborníci z NATO se sešli k projednání jaderného odstrašení

Vysoce postavení diplomaté, akademici a představitelé Severoatlantické aliance se sešli v Rize, hlavním městě Lotyšska, aby projednali jaderné odstrašení NATO a identifikovali priority pro alianční jadernou politiku. Sympozium jaderné politiky, hlavní událost Aliance v této oblasti, se koná každoročně od roku 1992. Agenda zahrnovala mimo jiné jadernou strategii Ruska, nové technologie a budoucnost kontroly zbraní.

Kam dál?
NATO nerozmístí jaderné hlavice v Evropě po konci smlouvy INF (5.8. 2019)

Zdroj: New Europe (Belgie)

---

NATO třikrát startovalo k ruským letounům nad Pobaltím

Stíhací letouny Severoatlantické aliance na misi air policing v baltských zemích provedly v minulém týdnu tři pohotovostní starty k identifikaci a doprovodu ruského vojenského letounu v mezinárodním letovém prostoru nad Baltským mořem, uvedlo litevské ministerstvo obrany.

Dne 3. září dva stroje Suchoj Su-30 mířící z Ruska do Kaliningradu neměly zapnuté své palubní odpovídače, neposkytly letové plány a neudržovaly ani radiový kontakt s regionálním střediskem řízení letového provozu. K podobným případům došlo také 5. a 6. září. Vždy startovaly letouny mise NATO, které operují ze základen v Litvě a Estonsku.

Kam dál?
Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí (4.9. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Trump: Rozhovory s Tálibánem jsou „mrtvé“, posílíme operace v Afghánistánu

Jednání s představiteli hnutí Tálibán označil prezident Spojených států Donald Trump za mrtvá. Americká armáda v Afghánistánu patrně posílí operace, aby čelila nárůstu útoků Tálibánu, uvedl velitel centrálního velení jednotek USA generál Kenneth McKenzie. Rozhodnutí zrušit připravované rozhovory v Camp Davidu v americkém státě Maryland zaznělo poté, co byl v Kábulu zabit americký voják sebevražedným útočníkem.

Trump doufal, že spolu s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním v Camp Davidu dokončí měsíce trvající vyjednávání USA s ozbrojenci Tálibánu, kteří ovládají velké části Afghánistánu. „Chtěli bychom odejít, ale odejdeme v pravý čas,“ ujistil Trump.

Kam dál?
V Afghánistánu byli zabiti vojáci z USA a Rumunska (6.9. 2019)
Dohoda s Tálibánem může být uzavřena už příští týden, říká generál (21.8. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Armáda USA utratila 17,2 milionu dolarů na letišti u Trumpova skotského hotelu

Za palivo na skotském letišti Glasgow Prestwick utratilo americké ministerstvo obrany od zvolení prezidenta Donalda Trumpa více než 17 milionů dolarů, plyne z federálních dat o výdajích. Při porovnání s údaji před Trumpovým zvolením se jedná o 100% nárůst.

Data vypovídají o dalších 6 milionech dolarů nad rámec současného vyšetřování, které údajně vede parlamentní výbor pro dohled a reformu, zkoumající střet zájmu a možné porušení ústavy. Případná korupce souvisí s polohou malého letiště, které se nachází nedaleko prezidentova golfového resortu Trump Turnberry.

Kam dál?
Posádka letectva USA při rutinním letu nezvykle přistála u Trumpova hotelu (9.9. 2019)

Zdroj: Quartz (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.