Co psala světová média o Severoatlantické alianci

SIPRI: Obchod se zbraněmi narůstá, silně zbrojí Sýrie

20. března 2012  13:50
Zbraně ze skladišť svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (ilustrační foto) | foto: NATO

SIPRI: Obchod se zbraněmi narůstá, silně zbrojí Sýrie

Stockholmský institut SIPRI vydal zprávu o mezinárodním obchodu se zbraněmi. Ta ukazuje, že v letech 2007 až 2011 se objem obchodu s konvenčními zbraněmi zvýšil o 24 % oproti období 2002 až 2006. Hlavním příjemcem zbraní byly země v Asii a Oceánii, kam směřovalo 44 % importu zbraní, následované Evropou a Blízkým východem.

Zpráva vyvolává řadu politických a etických otázek, protože konflikty, jako je ten v Sýrii, ukazují, že zbraně nejsou vždy používány k čistě obranným účelům. Syrští představitelé používají tanky, stíhačky a rakety proti účastníkům protivládního povstání. "Dokonce i radar může být použit k monitorování pohybu demonstrantů," vysvětluje expert na Blízký východ Pieter Wezeman ze SIPRI.

Podle odhadů OSN bylo za rok syrských nepokojů zabito 8 000 Syřanů, mnoho z nich ruskými zbraněmi, protože Moskva ignoruje zbrojní embargo uvalené na Sýrii. Během posledních pěti let dovezl syrský režim 78 % svého vojenského vybavení z Ruska, 17 % z Běloruska a 5 % z Íránu. Navíc se dovoz zbraní do Sýrie v letech 2007 až 2011 zvýšil o 580 % oproti letům 2002 až 2006.

Kam dál?
V Pákistánu se nelegálně prodává alianční vojenské vybavení

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Turecká loď pomohla zajmout piráty

Turecká námořní loď Giresun zapojená do alianční protipirátské operace Ocean Shield zajala v Adenském zálivu skupinu pirátů podezřelých z útoku na obchodní loď Trans Catalonia. Ta předtím volala o pomoc, nicméně její ozbrojená stráž dokázala zastavit útok ozbrojených pirátů.

Turecká loď Giresun a americká USS Arleigh Burke byly okamžitě vyslány do oblasti k zadržení pirátského plavidla. Z paluby Giresunu navíc vzlétl vrtulník Sea Hawk, který pirátské plavidlo rychle našel a identifikoval na jeho palubě sedm pirátů. Když piráti vrtulník uviděli, zastavili plavbu a zvedli ruce nad hlavu na znamení vzdání se.

Na palubě pirátského plavidla byly nalezeny pušky AK-47, RPG, munice, háky, žebříky, GPS navigace a mobilní telefony.

Kam dál?
Piráti jsou stejně aktivní, ale méně úspěšní
Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní

Zdroj: Haberler (Turecko)

---

NATO prodlouží protipirátské operace do roku 2014

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že Aliance pravděpodobně prodlouží svoji protipirátskou misi do roku 2014. Ta začala v roce 2008 a původně měla skončit letos.

"Náš vzkaz pro piráty je jasný – vaše schopnost omezovat lodní dopravu klesá a odhodlání NATO zůstává stejné. Letošek zatím zaznamenal významné snížení aktivit pirátů, což dokazuje, že mezinárodní protipirátské operace jsou úspěšné," prohlásil Rasmussen.

Kam dál?
NATO chce na výcvik proti pirátům využít počítačovou hru
NATO prodloužilo protipirátskou misi

Zdroj: AGI (Itálie)

---

Pákistánský parlament chce po USA ukončení náletů bezpilotních letounů

Komise pákistánského parlamentu, která připravuje doporučení pro nové nastavení vztahů mezi Spojenými státy americkými a Pákistánem, požaduje ukončení náletů amerických bezpilotních letounů na pákistánském území.

Podle předsedy komise Razy Rabbaního by Islámábád měl také požadovat omluvu za americký nálet, který loni 26. listopadu zabil 24 pákistánských vojáků. Od té doby jsou vztahy mezi USA a Pákistánem velmi napjaté. Spolupráce s Pákistánem je přitom klíčová pro stabilizaci Afghánistánu.

Kam dál?
Znovuotevření pákistánských cest pro NATO nebude zadarmo

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Chicago zamítlo protestní pochod centrem města v den summitu NATO

Chicago zamítlo požadavek protiválečných protestantů, kteří chtěli uspořádat protestní pochod městem v době konání summitu NATO 20. května.

Logo summitu NATO v Chicagu 2012

Čtěte speciál k summitu

Demonstranti již měli povolený pochod na 19. května, kdy se měl v Chicagu konat summit G-8. Tento summit však americký prezident Barack Obama přesunul na jindy, proto demonstranti požádali o možnost konání pochodu v den zahájení summitu NATO. Chicagský odbor dopravy nicméně upozornil, že plánované protesty by "značně a zbytečně narušily dopravu ve městě", pokud by se konaly v den zahájení aliančního summitu.

Město Chicago proto v dopise zaslaném organizátorovi protestů Andymu Thayerovi navrhlo alternativní trasu pochodu, která by nevedla centrem města, s odůvodněním, že Chicago nemá k dispozici tolik policistů, kteří by zajistili klidný průběh jak summitu NATO, tak protestního pochodu.

Kam dál?
Během summitu bude omezena lodní doprava na řece Chicago

Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

epl; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.