Vojáci skončili na světovém šampionátu v rybníkovém hokeji šestí

9. března 2020  12:05
Tým strakonických vojáků patří mezi nejlepší na světě v rybníkovém hokeji. Na únorovém světovém šampionátu v Kanadě skončili Jaroslav Koubek, Aleš Dlouhý, David Pavlíček, Ondřej Kubíček, Ondřej Dlouhý a František Mála v konkurenci 96 týmů na šestém místě.  
Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci famózním způsobem. V základní skupině nenašli přemožitele. Tým Cain Insurance zase přehráli s výsledkem 14:9 | foto: Archiv strakonických vojáků
galerie Během svého pobytu v Kanadě si vojáci splnili velké přání – na vlastní oči... Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci... Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci... Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci... Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci... Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci... Nadrotmistr Jaroslav Koubek, rotný Aleš Dlouhý, desátník David Pavlíček, rotný...

„Ze začátku jsme byli zklamaní, chtěli jsme to dotáhnout co nejvýš. S odstupem času ale šesté místo považujeme za krásný úspěch,“ svěřila se šestice mužů. Účastí na mistrovství světa se jim ale podle jejich slov splnil životní sen.

Rybníkový hokej je druh ledního hokeje, který se hraje na menším hřišti ve čtyřech hráčích, bez brankářů. Hra je však o dost jednodušší, hřiště nemá mantinely ani plexiskla. Obyčejně jako okraj hrací plochy slouží jenom bariéra ze sněhu. Branka má sice standardní šířku, ale je vysoká jen 30 centimetrů.

FOTOGRAFIE

Během svého pobytu v Kanadě si vojáci splnili velké přání – na vlastní oči zhlédli zápas NHL
Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci famózním způsobem. V základní skupině nenašli přemožitele. Utkali se například s týmem Lakeside Burbanks, který porazili 22:5.
Do mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Kanadě vstoupili strakoničtí vojáci famózním způsobem. V prvním zápase porazili tým Boston Devils 14:1
Nadrotmistr Jaroslav Koubek, rotný Aleš Dlouhý, desátník David Pavlíček, rotný Ondřej Kubíček, četař Ondřej Dlouhý a František Mála reprezentovali na mistrovství světa v Kanadě v rybníkovém hokeji

„Splnil se tak náš hokejový sen. Jsme neuvěřitelně šťastní a spokojení. Dostat se na mistrovství světa v jakémkoliv sportu, je úžasný pocit, který nás bude ještě dlouho naplňovat,“ neskrýval nadšení Jaroslav Koubek ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku.

Světový šampionát probíhá od roku 2002 tradičně v Kanadě v obci Plaster Rock, v provincii Nový Brunšvik, na jezeře Roulston. Turnaj se hraje ve čtyřech hráčích proti čtyřem bez brankáře, každý tým může mít maximálně 5 hráčů.

Na jezeře je zbudováno hned 20 kluzišť, aby mohlo hrát najednou 40 týmů. Zápas trvá 30 minut (2x15) a není při něm přítomen klasický rozhodčí, jen „pozorovatel“, který zapisuje skóre a rozhoduje o porušení pravidel.

V zápase se nevylučují hráči, za běžné fauly se uděluje takzvaný „malý trest“, což znamená připsání gólu ve prospěch druhého týmu. Každý tým na mistrovství odehraje nejméně pět zápasů v průběhu tří dnů. Čtvrtý den se pak hraje play-off, do kterého se probojuje 32 nejúspěšnějších týmů ze základní části.

Strakoničtí vojáci přitom do turnaje vstoupili famózním způsobem. V základní skupině v pěti zápasech nenašli přemožitele. Dobře pokračovali i ve vyřazovacích kolech, kdy se probojovali až do čtvrtfinále.

„Hokej hrajeme od malička. Důležité ale je vytvořit správnou partu, která táhne za jeden provaz. Jsme kamarádi a rozumíme si na ledě, i mimo něj,“ prozradili tajemství úspěchu vojáci, kterým na turnaji pomáhal František Mála, hrající druhou hokejovou ligu za severočeský Most.

Osudným se strakonickému týmu s názvem „4312 Unstoppables“ stal zápas s kanadským týmem „Diamond Back“. Ačkoliv Češi po první půli vedli 8:6, druhá půle pro ně skončila nešťastně 11:14.

S turnajem se tak rozloučili ve čtvrtfinále na pátém až osmém místě. Po sečtení skóre ale obsadili celkově šesté místo. Pro Českou republiku se jednalo o nejlepší umístění na turnaji. Další dvě česká družstva, která se zúčastnila kanadského mistrovství, skončila na sedmém a desátém místě.

Nejtěžší prý bylo přizpůsobit se klimatickým podmínkám. Turnaj provázely mrazivé teploty, které klesaly až ke 30 stupňům pod nulou.

Na šampionát se dostali díky úspěchu na lednovém mistrovství Česka a Slovenska v Bratislavě, kde skončili na třetí příčce. Tím se kvalifikovali na světový šampionát a zároveň nemuseli na kanadský turnaj platit startovné.

I tak však pro svou účast na mistrovství za oceánem uspořádali finanční sbírku a hledali sponzory. „U útvaru se vybralo asi 18 tisíc korun, což jim pokrylo asi 90 procent nákladů na ubytování během turnaje,“ konstatovala mluvčí strakonické jednotky Jana Samcová.

Češi v rybníkovém hokeji patří mezi špičku. Titulky mistrů světa mají z let 2018 a 2019, když v Kanadě uspěly týmy „Starý Pušky“ ze Žďáru nad Sázavou a „Captains“ z Náměště nad Oslavou.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.