Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rumunsko představilo agendu summitu NATO

Vydáno 21.03.2008

Rumunsko představilo agendu summitu NATO
Úspěch aliančního dubnového summitu v Bukurešti závisí na nalezení shody v některých konkrétních otázkách. Jsou jimi například rozšíření Aliance, posílení euroatlantického partnerství a otázka Kosova, prohlásil rumunský ministr zahraničí Adrian Cioroianu.

Rumunsko podporuje rozšíření Severoatlantické aliance o všechny tři zvažované země – Albánii, Chorvatsko a Makedonii. „Pozvánka pro tyto tři státy posílí jižní část Aliance a rozšíří bezpečnost a stabilitu na Balkán,“ dodal Cioroianu s tím, že doufá, že Aliance také důkladně projedná svůj vztah k Srbsku, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Rumunsko se také pozitivně staví k otázce přizvání Gruzie a Ukrajiny do Akčního plánu členství a k možnosti propojení amerického a aliančního protiraketového systému. 

Ministr Cioroianu také chce, aby Aliance znovu potvrdila „jednotný alianční postoj k Afghánistánu“. Mezi dalšími tématy projednávanými na summitu v Bukurešti má být problematika kyber útoků a energetická bezpečnost. Chystá se také podepsání deklarace mezi NATO a OSN, která by upravovala spolupráci těchto dvou organizací v operacích jako je mise v Afghánistánu.

Čtěte také:
Summit NATO - Bukurešť 2008
NATO očekává od summitu pokrok v protiraketové obraně

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Rusko svolává Radu NATO-Rusko ohledně Kosova
Rusko požádalo o mimořádné zasedání Rady NATO-Rusko, na kterém by se projednalo americké schválení dodávek zbraní do Kosova. Americký prezident George Bush totiž tento týden schválil vyslání dodávek zbraní do Kosova s tím, že „tento krok posílí bezpečnost Spojených států a světový mír“. 

„Zaslal jsem generálnímu tajemníkovi NATO návrh na svolání mimořádného neformálního zasedání Rady NATO-Rusko, které by se zabývalo americkými plány na zásobování Kosova zbraněmi. Washington říká, že tyto zbraně pomůžou v boji proti terorismu. Na druhou stranu jsou to právě bývalí teroristé, kdo je teď v Kosovu u moci. Jak chcete bojovat s terorismem, když zásobujete zbraněmi bývalé teroristy?“ ptal se ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

„Amerika se bez rozmyslu žene vpřed porušujíc všechny mezinárodní dohody, podle kterých nemá Kosovo právo na vytvoření vlastních armádních sil,“ dodal k tématu neznámý zdroj z ruské vlády.  

Spojené státy byly mezi prvními zeměmi, které uznaly jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova.

Čtěte také:
Kanada a Japonsko uznaly Kosovo
Rusko uzná Kosovo pouze se srbským souhlasem

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Viceprezident Cheney navštívil Afghánistán
Americký viceprezident Dick Cheney neočekávaně navštívil Afghánistán a setkal se s jeho prezidentem Hamidem Karzáím. Jeho návštěva se uskutečnila nedlouho před začátkem summitu NATO v Bukurešti, kde chce Washington požádat své alianční spojence, aby poslali do Afghánistánu více jednotek pro boj s Talibanem.

Mise v Afghánistánu je největší výzvou, jaké dosud Severoatlantická aliance čelila. Spojenci se v poslední době dohadují, jakou strategii a počet vojáků zvolit pro budoucnost mise. Podle viceprezidenta Cheneyho bude otázka Afghánistánu jednou z hlavních na nadcházejícím aliančním summitu v Rumunsku.

Rada bezpečnosti OSN tento týden jednomyslně schválila rezoluci, která prodlužuje mandát sil OSN v Afghánistánu (UNAMA) o jeden rok. Klíčovým bodem této rezoluce je také posílení pozice nového vyslance OSN pro Afghánistán norského diplomata Kai Eideho. Odteď bude moct více koordinovat mezinárodní civilní a vojenské pracovníky v zemi a bude muset zlepšit spolupráci s afghánskou vládou.

Cheney v Afghánistánu navštívil také základnu Bagram, jež se nachází v blízkosti Kábulu a kterou navštívil již při své předchozí návštěvě na začátku loňského roku.

Čtěte také:
OSN jmenuje Nora vyslancem v Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Gruzie hledá podporu USA pro svůj vstup do NATO
Poté, co se gruzínský prezident Michail Saakašvili sešel se svým americkým protějškem Georgem Bushem, vyjádřil naději, že Spojené státy na nadcházejícím aliančním summitu v Bukurešti dokáží prosadit, aby se Gruzie mohla připojit k zemím usilujícím o členství v Severoatlantické alianci. Zatímco USA tento krok podporují, někteří evropští spojenci včetně Německa jsou proti.

Prezident Saakašvili varoval Evropu, aby nedělala ústupky Rusku, které si budoucí začlenění Gruzie do NATO nepřeje. Otázka, zda se Gruzie bude moci zapojit do programu Akčního plánu členství, který připravuje kandidátské země na vstup do Aliance, bude záviset na jednomyslném schválení všemi 26 státy Severoatlantické aliance.

Německá kancléřka Angela Merkel se domnívá, že k přistoupení do Aliance by neměly být vyzývány státy, které jsou zapojeny do regionálních konfliktů. Gruzie má doteď nevyřešený spor s Ruskem o své separatistické provincie Abcházii a Jižní Osetii. Naproti tomu americký prezident Bush k tématu řekl: „Věřím, že Aliance by z přistoupení Gruzie měla prospěch a věřím, že Gruzie by měla prospěch ze členství v NATO.“

Saakašvili prohlásil, že alianční spojenci by neměli dávat Rusku „právo veta“ v otázce přistoupení Gruzie do NATO.

Čtěte také:
Deset členů NATO lobbuje za Ukrajinu a Gruzii
Německo proti členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

Zdroj: Taipei Times (Tchaj-wan)

---

Malta se znovu připojí k PfP
Malta se rozhodla obnovit svoje členství v aliančním programu Partnerství pro mír (PfP), ke kterému se přidala v roce 1995, ale po změně vlády v roce 1996 z něho vystoupila. Vstup do PfP neohrozí maltskou neutralitu, ale zvýší spolupráci s Evropskou unií, vysvětlila maltská vláda ve svém prohlášení.

Členství v programu Partnerství pro mír umožní maltským armádním silám zapojit se do mezinárodních humanitárních a záchranných operací.

Partnerství pro mír se v současnosti skládá z 22 států, které se zavázaly plnit určité principy, ke kterým patří zachování demokracie, akceptování mezinárodních odzbrojovacích dohod a sdílení obranných plánů se Severoatlantickou aliancí.

Zdroj: The Earth Times (USA)

epl natoaktual.cz