Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rada NATO-Rusko se sešla v Bruselu

1. listopadu 2018  18:06
NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

Rada NATO-Rusko se sešla v Bruselu

V Bruselu proběhlo setkání vyslanců v rámci Rady NATO-Rusko. Obě strany se navzájem informovaly o probíhajícím cvičení Severoatlantické aliance Trident Juncture a uplynulém ruském cvičení Vostok 2018. Další diskuze se týkala situace v Afghánistánu, na Ukrajině či Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).

„Všichni souhlasíme, že smlouva INF je klíčová pro euroatlantickou bezpečnost,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a vyjádřil lítost nad nedostatečnou transparentností Ruska v otázce nových raketových systémů.

Kam dál?
NATO: Rusko porušuje dohodu o zbraních (23.10. 2018)

Zdroj: NATO

---

Země „arabského NATO“ zahájily společné cvičení

Šest zemí z takzvaného „arabského NATO“ uspořádalo první společné cvičení s názvem Arab Shield. Do západního Egypta vyslaly pozemní, námořní i vzdušné síly Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn a Jordánsko. Návrh na vytvoření této arabské skupiny po vzoru Severoatlantické aliance padl na arabském summitu v roce 2015.

Cvičení přichází tři měsíce poté, co se americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkal s představiteli těchto států. Na schůzce podpořil vytvoření síly sdružující americké spojence na Blízkém východě, kteří stojí proti Íránu.

Kam dál?
Trump podporuje vytvoření „arabského NATO“ (26.10. 2018)

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Evropa nedělá dostatečný pokrok ve vojenské mobilitě, říká generál NATO


Evropské státy nedělají dostatek pro to, aby urychlily vojenskou mobilitu na kontinentu, tvrdí ředitel aliančního Mezinárodního vojenského štábu generál Jan Broeks. „Neděje se to dostatečně rychle. Samozřejmě, vždy je tam prvek toho, jak rychle dokážete sehnat financování, vytvořit brigády a postavit cesty,“ uvedl generál. „Je to hodně práce, ale ve vojenském kontextu musíme být ambiciózní a potřebujeme se vyjádřit velmi jasně,“ dodal.

Vojenská mobilita je potřebná, aby se jednotky mohly rychle přesouvat Evropou v případě ruské agrese. Je potřeba se posunout jak po stránce logistické, tak právní. Broeks naznačil, že v následujících týdnech a měsících by v této oblasti mohlo dojít k pokroku.

Kam dál?
Británie nacvičuje přesun jednotek do Evropy (11.10. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Pompeo: Bylo by nešťastné, pokud by Turecko odešlo z NATO

Turecko by mělo odolat pokušení odejít ze Severoatlantické aliance kvůli přátelství s Ruskem, prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Bylo by to nešťastné pro NATO, bylo by to nešťastné pro Spojené státy a myslím, že ještě více by to bylo nešťastné pro obyvatele Turecka,“ uvedl ministr. Pompeo reagoval na východně orientovanou politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Doufáme, že Turecko a prezident Erdogan pochopí, že USA jsou lepším partnerem než Írán,“ uvedl Pompeo ke sbližování tureckého prezidenta se svým íránským protějškem. Pompeo chce, aby bylo Turecké jednání opět konzistentní s tím, čeho se NATO snaží dosáhnout.

Kam dál?
Stoltenberg: Spor USA a Turecka o nákup ruského systému lze vyřešit (14.9. 2018)

Zdroj: Washington Examiner (USA)
https://www.washingtonexaminer.com/policy/defense-national-security/pompeo-unfortunate-if-turkey-decides-to-leave-nato

---

Tálibánu dochází, že vojensky nezvítězí, říká americký generál

„Mým odhadem je, že Tálibánu také dochází, že nemůže vyhrát vojensky,“ prohlásil velitel mise Resolute Support generál Scott Miller. Podle Millera nebude konflikt v Afghánistánu vyřešen vojensky, ale bude třeba najít politické řešení. „Když si v nějakém okamžiku uvědomíte, že nemůžete zvítězit vojensky, lidé se začnou ptát proč,“ řekl Miller. Na druhou stranu podle Millera koalice stále uvažuje ofenzivně, protože nechce, aby Tálibán způsobil další ztráty.

Kam dál?
Tálibán nemůže přečkat spojeneckou koalici, říká velitel NATO v Afghánistánu (1.10. 2018)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.