Policy paper s výsledky seminářů konaných v červenci a září 2015 |
---|
Policy paperPlný text ke stažení (pdf 0,3 MB) |
Jagello 2000 společně s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (FSS MU) a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice realizovalo od května do září 2015 výzkumně prezentační projekt, jehož výsledkem je odborný podklad k tématu hybridní války.
První částí projektu byl odborný seminář na FSS MU konaný v červenci 2015 v Brně určený pro přední české experty zabývající se danou problematikou, na jehož podkladě byla vypracována první verze odborného podkladu s návrhem definice hybridní hrozby a doporučenými postupy pro obranu proti ní.
Druhou fází projektu byl workshop pro představitele bezpečnostních složek České republiky zaměřený na praktickou připravenost, na němž byl zpracovaný podklad představen odborné veřejnosti – auditorium zahrnovalo mj. zástupce Ministerstva obrany ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR, Národního bezpečnostního úřadu, Celní správy ČR a akademické sféry. Tato akce proběhla v pátek 18. září 2015 v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě, na jejichž realizaci pořádající sdružení Jagello 2000 dlouhodobě spolupracuje se všemi složkami integrovaného záchranného systému.
Návrh definice hybridní válkyHybridní válka je ozbrojený konflikt vedený kombinací nevojenských a vojenských prostředků s cílem jejich synergickým efektem přinutit protivníka k učinění takových kroků, které by sám o sobě neučinil. Alespoň jednou stranou konfliktu je stát. Hlavní roli při dosažení cílů války hrají nevojenské prostředky v podobě psychologických operací a propagandy, ekonomických sankcí, embarg, kriminálních aktivit, teroristických aktivit a jiných subverzivních aktivit obdobného charakteru. Vojenské operace útočníka jsou vedeny na zapřenou nepravidelnými silami kombinujícími symetrické a asymetrické způsoby vedení bojové činnosti proti celé společnosti a zejména proti jejím politickým strukturám, orgánům státní správy a samosprávy, ekonomice státu, morálce obyvatelstva a ozbrojeným silám. |
Analýza: Jak čelit hybridním hrozbám? Doporučení českých expertů
(29.9. 2015) Posilovat schopnost státu plnit jeho základní funkce a tím i loajalitu občanů ke státu je jedním z doporučení, které formulují čeští experti jako obranu proti hybridním hrozbám. Evropa totiž od roku 2014 intenzivně čelí novému druhu hybridních bezpečnostních hrozeb, který v sobě zahrnuje celou řadu různých způsobů válčení. Tyto hrozby jsou aktuální i pro Českou republiku.
Zpráva: Obrana před hybridní válkou? Loajalita a silný stát, tvrdí experti
(29.9. 2015) Hybridní hrozby v podobě možných útoků konvenčních, nepravidelných a speciálních jednotek, informačních, ekonomických a kybernetických válek nebo teroristických činů a zločinných aktivit jsou podle expertů po ruské anexi Krymu aktuální bezpečnostní výzvou i pro Česko. Jak jim čelit radí v seznamu doporučení.
Komentář: Hybridní války dávno známe, přesto je musíme objevit a popsat
(14.7. 2015) Ruská anexe Krymu a konflikt na Ukrajině pro Západ „znovuobjevily“ pojem hybridní války či hybridního způsobu boje. Fenomén hybridního válčení ale není žádnou revoluční novinkou. Z dávné i nedávné historie známe mnoho jeho příkladů. S postupem času a moderními technologiemi se však vyvíjí, a stává se tak nebezpečnější a hůře odhalitelný.
MepoForum.sk - Fórum pre medzinárodnú politiku
(20.10. 2015) Slovenský portál pro zahraniční politiku MepoForum.sk zveřejnil odkaz na náš materiál k hybridním hrozbám.
Hybrid Warfare: A New Phenomenon in Europe’s Security Environment
(listopad 2015) Stať o hybridních hrozbách byla vybrána do konferenčního sborníku „Road to Warsaw Security Forum“ publikovaném Casimir Pulaski Foundation ve Varšavě, kde vyšla v anglickém překladu.
English versionFull text of the policy paper (PDF, 0,3 MB) Hybrid warfare: A new phenomenon in Europe‘s security environment. -- First edition -- Praha ; Ostrava : Published by Jagello 2000 for NATO Information Centre in Prague, 2015. -- 16 pages |