natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Průjezd amerického konvoje a výročí srpna v ruských médiích

    10. října 2016  19:41
    Roman Máca, Alexandr Sibírský, think-tank Evropské hodnoty
    V českých médiích máme možnost často sledovat, co na tu či onu problematiku říká Rusko a jeho představitelé. Rozhodli jsme se proto nyní podívat na to, jak o Česku vlastně referují média v Rusku. S odstupem času jsme zhodnotili dvě události, kterým se ruská média v souvislosti s Českou republikou věnovala - a sice přejezd konvoje amerických vojáků přes naše území a výročí srpna 1968.  

    Lidé u Bohumína vítají americký konvoj. Podle ruských médií to ale bylo trochu jinak. (ilustrační foto) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Přítomnost armády Spojených států amerických v České republice pravidelně vzbuzuje značný mediální ohlas. A to nejen v médiích českých, ale také v ruských. A právě v druhých jmenovaných dochází ke specifické formě prezentace této události. Jí se již věnovala Česká televize, viz Protesty, poruchy, špatné počasí – konvojové menu pro ruského diváka.

    Ruská média tak obecně vykreslují především negativní a problémové situace, konflikty mezi aktivisty, demonstranty a státními složkami. Poukazují zejména na protestní akce proti konvoji, které jsou často organizovány již notoricky známými proruskými aktivisty. Ti současně vykazují vzájemnou přitažlivost s ruskými médii. Nevadí, že se jedná o akci marginální, ruská média hovoří o „masových protestech“ (např. reportáž kanálu Rossija 24 a také další reportáž stejného kanálu).

    Obyčejní Češi?

    Ruská média se tak pro vykreslení toho „správného reálného“ pohledu zaměřují na tvrzení známých proruských aktivistů, ke kterým mají, jak již bylo zmíněno, pozoruhodnou přitažlivost. Dále zpovídají osoby, u kterých lze předpokládat proruské sympatie, byť se mohou zdát sebevíce bizarními.

    V reportážích tito aktivisté, kteří jsou již hvězdami ruských médií (pravidelně se na nich objevují), situaci také v rámci rozhovorů komentují. Sami se označí za reprezentanty obyvatelstva ČR a pronášejí fráze typu, že obyčejní Češi stojí za Ruskem a pouze vláda a média šíří protiruské dezinformace a národ je naopak jiného názoru.

    Příkladem je aktivista a účastník mnoha proruských a „protizápadních“ akcí a pravidelný řečník pro ruská média Jan Miklas, který podobná slova pronáší pro stanici První kanál. Jeho můžeme rovněž vidět během demonstrace proti konvoji, kdy s megafonem skanduje v reportáži (video nese název Armádo jdi domů: Česko vystoupilo proti americkému konvoji) kanálu RT (dříve Russia Today).

    Proruský aktivista Lukáš Přikryl

    K divákům rovněž promlouvá skrze stanici Rossija 24 zde. Ruská média se tak pro vykreslení toho „správného reálného“ pohledu zaměřují na tvrzení známých proruských aktivistů, ke kterým mají, jak již bylo zmíněno, pozoruhodnou přitažlivost. Dále zpovídají osoby, u kterých lze předpokládat proruské sympatie, byť se mohou zdát sebevíce bizarními. Ukázkou je zastupitel Teplic za KSČM Lukáš Přikryl, který se proti americkému konvoji vydává demonstrovat s vlajkou SSSR.

    Pro ruského novináře následně pronáší slova: „Jsem v principu proti americké agresivní politice. Jsem proti příjezdu cizích vojsk do ČR. Nemají tu co dělat. Už nám to stačilo v časech Hitlera. Opakovat to není potřeba.“ Vzhledem k použité vlajce SSSR a ke slovům Lukáše Přikryla o příjezdu cizích vojsk zůstává otázkou, co dotyčný dělal ve škole během hodin dějepisu. A to zejména když byly probírány dějiny Československa od 60. do 90. let 20. století. Jeho slova se nicméně objevují na několika ruských kanálech např. stanice TV Centr zde a také v reportáži Rossija 24 zde.

    Pro získání u ruského diváka požadovaného dojmu média rovněž využívají domácí i zahraniční odborníky, kteří dle potřeby situaci komentují ve stylu USA = zlo, Rusko = dobro.

    Pozitivní forma přijetí Američanů ze strany Čechů v ruských médiích v podstatě neexistuje. Vše je prezentováno tak, že veškeré obyvatelstvo ČR je proti konvoji, proti USA, protestuje a podporuje Rusko.

    Konvoj v květnu 2016

    Ani květnový průjezd americké armády neuniká zájmu ruských médií. Mediální prostor, mainstreamová i méně sledovaná média, zaplavuje zpráva o incidentu z Vyškova, kdy armádní veterán a člen proruské „domobrany“ s názvem Českoslovenští vojáci v záloze za mír Martin Zapletal, vstupuje do silnice před americké vojenské auto, obnažuje své pozadí směrem k vojákům a následně je odveden policií.

    Celé Česko proti USA

    Pozitivní forma přijetí Američanů ze strany Čechů v ruských médiích v podstatě neexistuje. Vše je prezentováno tak, že veškeré obyvatelstvo ČR je proti konvoji, proti USA, protestuje a podporuje Rusko.

    Událost a z ní pořízené video získává v ruských médiích značnou pozornost a je jednou z hlavních zpráv. Jedná se tak o prezentaci formy protestu, na které běžný ruský divák pozná, „co si Češi o americké armádě myslí“. Způsob provedení je rovněž „lidový“, u diváka tak vyvolá ohlas a je pro něj srozumitelnější než odborné vyjádření bezpečnostního experta apod. Sama kontroverzní a emoce vzbuzující forma rovněž zvyšuje atraktivitu a zájem.

    O události informuje např. státní tisková agentura RIA Novosti viz Český veterán pozdravil americké vojáky stažením kalhot. RIA Novosti odkazuje na Parlamentní listy a na tvrzení představitele Československých vojáků v záloze za mír Ivana Kratochvíla (osoba se silně prokremelským pohledem), který pro agenturu Sputnik uvádí, že Zapletalovi hrozí až tři roky za „organizaci masových nepokojů“ (pozn. autora: tento pojem česká legislativa nezná).

    Na adresu Zapletala dále v článku na RIA Novosti Kratochvíl pronáší, že dotyčný sloužil v policejní misi na území bývalé Jugoslávie, kde došlo k evoluci jeho myšlenek o skutečném cíli působnosti americké armády v Evropě. „Postupně poznal, že je spíše členem okupačních vojsk,“ tvrdí Kratochvíl.

    Američané v Česku: přes úspěch příznivců NATO nejsme silný článek

    Článek s kosmetickými úpravami přebírají i populární portály lenta.ru zde a Moskovskyj komsomolec zde. Podobně informuje i stanice RT zde a s odkazem na RT portál vesti.ru zde. Události se věnuje i televizní stanice NTV zde, Life (dříve LifeNews) zde, Ren TV zde, Telekanal Zvezda (televizní stanice provozovaná ruským ministerstvem obrany) zde.

    Zpráva tak v podstatě zaplňuje celý ruský mediální prostor a je šířena nejen mainstreamovými, ale i méně sledovanými médii. Videozáznam incidentu je rovněž sdílen po sociálních sítích, kde získává značný ohlas.

    Při zpracování výstupu o této události se rovněž objevují různé manipulativní a „úderné“ titulky. Např. portál Russkaja vesna, který je silně nacionalistický a protizápadní publikuje zprávu Láska k Americe: Čech si sundal kalhoty a zabránil v cestě vojenskému konvoji USA. Podobné titulky se objevují především u menších médií, na blozích apod. Incident neušel pozornosti ani ze strany separatistických médií na východní Ukrajině.

    RIA Novosti dále odkazuje na rozhovor poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) pro Sputnik, který dlouhodobě obhajuje ruskou pozici a publikuje článek Český poslanec: Ministerstvo obrany ČR dělá velkou chybu vztahující se k průjezdu konvoje. Dále se objevuje text od dopisovatele Alexandra Kuranova (jeden ze dvou novinářů, kteří přišli o akreditaci pro podezření ze špionáže), který je pouze faktickým shrnutím událostí okolo průjezdu bez „příkras“ zde.

    Značný ohlas v ruských médiích vyvolal rozhovor bývalého ministra a diplomata Jaroslava Bašty pro Parlamentní listy. Rozhovor se objevuje na portálu inosmi.ru s názvem Jako by vyplula ta nejčernější špína ze dna naší politiky! Jaroslav Bašta sledoval americký konvoj a ty, kdo ho vítali. Výtah z rozhovoru přináší např. RT v článku s názvem Český diplomat: „agresivní Rusko“ – důvod pro aktivizaci NATO.

    Rozhovor je dostupný v českém jazyce zde. Jaroslava Baštu zpovídal Radim Panenka, který byl členem extremistické Národní strany. Ta byla rozpuštěna Nejvyšším správním soudem v roce 2013. O Panenkovi více zde.

    Dochází tak k originálnímu rozhovoru dvou osob se silně prokremelským pohledem. Redaktor používá např. v otázce větu: „V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“.“ A od Jaroslava Bašty se mimo jiné dozvíme, že sankce ruskému prezidentovi pomáhají provádět jeho politiku. V souvislosti s podporovateli konvoje Bašta uvádí: „Pokud jde o politické dopady přejezdu jednotek, jsem trochu na rozpacích z těch, kdo vojáky vítají. Jako by se vyvalilo to nejčernější bahno ze dna naší politiky.“

    Rozhovor si tak své místo na výsluní ruských médií dozajista zaslouží.

    „Bratrská pomoc“ v roce 1968 a její současná reflexe v ruských médiích

    Událostí okolo průjezdu amerického konvoje jsou ruská média plná. Pro porovnání se tak nabízí to, jak bylo z jejich strany reflektováno téma „srpna 1968“ v Československu. Pro řadu čtenářů nejspíše nebude překvapením, že hlavní ruská média v době výročí v roce 2016 o událostech mlčí. Věnují se jí tak v podstatě pouze média „opoziční“. Např. Radio Svoboda zde či iniciativa Otevřené Rusko Michaila Chodorkovského zde.

    Z kremelskou linii držících médií se k událostem vrací portál politikus.ru. Ten publikuje článek V Československu v roce 1968 byla klasická „barevná“ revoluce! V něm se čtenář např. dozví: „V Československu byla při klasickém pohledu Američany organizována další barevná revoluce, kterou, pravda, bylo možné zlikvidovat vnitřními prostředky.“ Dále v něm lze nalézt tvrzení poslance Leonida Kalašnikova: „Víte, jestli nazývat oficiální pozvání vtrhnutím, znamená to, že internetové zdroje nejsou v souladu s filologií. A např. naše pomoc Sýrii, kdy se k nám oficiálně obrátil prezident Asad, lze také označit za vtrhnutí?“

    Roman Máca, Alexandr Sibírský
    autoři působí v think-tanku Evropské hodnoty

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media