natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • SPECIÁL: Uprchlická a migrační krize a role NATO

    Jak je NATO zapojeno do reakce na migrační a uprchlickou krizi? Přinášíme souhrn zdrojů a zpravodajských materiálů k tématu.  

    Kanadská loď (HMCS) FREDERICTON vplouvá do zálivu v Řecku během operace Reassurance (6. února 2016). | foto: Canadian Armed Forces

    Flotila NATO

    Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, které do skupiny poskytují různé členské země NATO. Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

    Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), TCG Barbaros (Turecko), ITS Libeccio (Itálie), HS SALAMIS (Řecko) a HMCS Fredericton (Kanada).

    Přestože uprchlická krize naplno vypukla v roce 2015, před rokem 2016 se NATO jako celek do řešení přistěhovalecké krize nezapojovalo. Až 11. února 2016 se na návrh Německa, Turecka a Řecka rozhodla Severoatlantická aliance zapojit se do mezinárodního úsilí o zamezení nelegální migrace v Egejském moři. O dva týdny později pak Aliance schválila podrobnosti své mise: v Egejském moři působí pětice aliančních lodí ze Stálé námořní skupiny (Standing Maritime Group), které hledají a monitorují pašerácké trasy.

    Co NATO přesně dělá?

    Plavidla Severoatlantické aliance operují v teritoriálních vodách Řecka a Turecka a poskytují informace pobřežním hlídkám a úřadům v Řecku a Turecku. Zároveň jsou v přímém spojení s agenturou Frontex, která zajišťuje ochranu vnějších hranic Evropské unie. Flotila má hledat pašerácké trasy, monitorovat je a sbírat informace. To pomůže efektivněji se vypořádat se sítí nelegálního pašování lidí.

    Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga úkolem mise není vracet plavidla s uprchlíky zpět. Na základě mezinárodních dohod nicméně mají námořní síly NATO povinnost jako všichni ostatní pomáhat všem plavidlům v nesnázích. „Pokud budou zachráněni lidé, kteří připlouvají z Turecka, budou vráceni do Turecka,“ konstatoval Stoltenberg.

    Oficiální dokumenty NATO:

    Zpravodajství:

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media