natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • SPECIÁL: Uprchlická a migrační krize a role NATO

  Jak je NATO zapojeno do reakce na migrační a uprchlickou krizi? Přinášíme souhrn zdrojů a zpravodajských materiálů k tématu.  

  Kanadská loď (HMCS) FREDERICTON vplouvá do zálivu v Řecku během operace Reassurance (6. února 2016). | foto: Canadian Armed Forces

  Flotila NATO

  Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, které do skupiny poskytují různé členské země NATO. Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

  Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), TCG Barbaros (Turecko), ITS Libeccio (Itálie), HS SALAMIS (Řecko) a HMCS Fredericton (Kanada).

  Přestože uprchlická krize naplno vypukla v roce 2015, před rokem 2016 se NATO jako celek do řešení přistěhovalecké krize nezapojovalo. Až 11. února 2016 se na návrh Německa, Turecka a Řecka rozhodla Severoatlantická aliance zapojit se do mezinárodního úsilí o zamezení nelegální migrace v Egejském moři. O dva týdny později pak Aliance schválila podrobnosti své mise: v Egejském moři působí pětice aliančních lodí ze Stálé námořní skupiny (Standing Maritime Group), které hledají a monitorují pašerácké trasy.

  Co NATO přesně dělá?

  Plavidla Severoatlantické aliance operují v teritoriálních vodách Řecka a Turecka a poskytují informace pobřežním hlídkám a úřadům v Řecku a Turecku. Zároveň jsou v přímém spojení s agenturou Frontex, která zajišťuje ochranu vnějších hranic Evropské unie. Flotila má hledat pašerácké trasy, monitorovat je a sbírat informace. To pomůže efektivněji se vypořádat se sítí nelegálního pašování lidí.

  Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga úkolem mise není vracet plavidla s uprchlíky zpět. Na základě mezinárodních dohod nicméně mají námořní síly NATO povinnost jako všichni ostatní pomáhat všem plavidlům v nesnázích. „Pokud budou zachráněni lidé, kteří připlouvají z Turecka, budou vráceni do Turecka,“ konstatoval Stoltenberg.

  Oficiální dokumenty NATO:

  Zpravodajství:

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media