Lord ROBERTSON

Generální tajemník NATO od roku 1999 do roku 2003
 

Narodil se v roce 1946 na Hebridech jako syn policisty. Od roku 1963 je členem Labouristické strany, kde působil ve skotských regionálních funkcích, mimo jiné i jako předseda skotské rady Labouristické strany (1977-1978). Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl stínovým ministrem pro záležitosti Skotska, obrany a zahraničních věcí.

Klíčové události NATO:

  • 27. srpna 2001: V Makedonii byla zahájena mírová operace NATO "Hlavní sklizeň" (Essential Harvest) s cílem zabavit zbraně albánským povstalcům.
  • 12. září 2001: V důsledku teroristických útoků na USA z 11. září přijato prozatímní rozhodnutí o aktivizaci článku 5 Washingtonské smlouvy, které bylo po potvrzení zahraničního původu útoků potvrzeno. Jednalo se o první aktivaci článku 5 vůbec.
  • 16. října 2001: Zahájena námořní protiteroristická operace „Aktivní úsilí“ (Active Endeavour) ve Středozemním moři.
  • 21. - 22. listopadu 2002: Na summitu NATO v Praze byly další země střední a východní Evropy přizvány ke vstupu do NATO. Aliance rozhodla o vytvoření Sil rychlé reakce NATO a zahájila svou transformaci. Byla zřízena Rada NATO-Rusko. 
  • 11. srpna 2003: NATO převzalo kontrolu nad mezinárodními silami ISAF působícími v Afghánistánu.

Od května 1997 do října 1999 byl britským ministrem obrany. Od svého zvolení do funkce ministra se výrazně angažoval v procesu rozšiřování NATO. V roce 1998 podporoval americko-britskou operaci Pouštní liška proti iráckému režimu a v roce 1999 opakovaně obhajoval letecké útoky na Jugoslávii.

Byl jedním z prvním západních politiků, kteří označili jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče za válečného zločince.

Po odchodu z NATO se Lord Robertson dal na soukromou dráhu. Působí jako ředitel v řadě společností ve Velké Británii.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int

Zpět na přehled generálních tajemníků