natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Lord CARRINGTON

  Generální tajemník NATO od roku 1984 do roku 1988
   

  Narodil se v roce 1919, vystudoval v Anglii. Od roku 1946 aktivně pracoval v britském parlamentu a v první polovině padesátých let působil jako parlamentní tajemník ministrů zemědělství a obrany. V roce 1956 byl vyslán jako vysoký komisař do Austrálie a po návratu v roce 1959 vstoupil do britské vlády. V roce 1970 byl jmenován ministrem obrany Spojeného království. V roce 1972 byl dva roky postaven do čela Konzervativní strany.

  Klíčové události NATO:

  • 1985: Členské země (kromě Nizozemska, Francie a Kanady) se připojily k americkému programu Strategické obranné iniciativy
  • 21. listopadu 1985: Mimořádný summit NATO, na němž americký prezident Ronald Reagan referoval o svých ženevských rozhovorech s Michailem Gorbačovem ohledně snižování jaderného potenciálu (pozdějším výsledkem jednání byla smlouva START)
  • 8. prosince 1987: Podepsána smlouva mezi SSSR a USA o likvidaci jejich raket středního a kratšího doletu (INF). Americký ministr zahraničních věcí Schultz prohlásil, že NATO zastaví rozmisťování jaderných raket středního a kratšího doletu v západní Evropě (podle dohody o likvidaci těchto druhů zbraní).

  V květnu 1979 byl jmenován ministrem zahraničí. V roce 1982, v době falklandské krize, z tohoto postu rezignoval. V červnu 1984 se stal generálním tajemníkem NATO a v této funkci působil čtyři roky do července 1988.

  Lord Carrington se po svém odchodu s postu generálního tajemníka dále věnoval politické a diplomatické kariéře, kdy se zúčastnil hovorů ohledně rozpadu Jugoslávie. Dále působil v představenstvu či jako ředitel v několika společnostech, mimo jiné v Daily Telegraph. Stále zasedá ve sněmovně lordů.

  Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int  

  Zpět na přehled generálních tajemníků

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media