natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Projekty a aktivity
  Informačního centra o NATO
  v roce 2011

  Přednáška o bezpečnostní politice EU a NATO pro studenty
  15. prosince 2011
  Pro studenty Arcibiskubského gymnázia v Praze připravilo IC NATO přednášku s debatou o aktuálním vývoji bezpečnostní politiky Evropské unie, Severoatlantické alianci a jejich vzájemné spolupráci. Hostem přednášky bude expert na zahraniční a bezpečnostní politiku EU a transatlantické vztahy Tomáš Weiss, PhD., z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Studenti budou mít rovněž příležitost se v knihovně IC NATO seznámit s činností centra a získat brožury a DVD s alianční tématikou.

  Přednáška       Tomáše Weisse pro studenty arcibiskubského       gymnázia.Přednáška       Tomáše Weisse pro studenty arcibiskubského gymnázia.
  Přednáška pro studenty Arcibiskubského gymnázia v IC NATO (15. prosince 2011).


  Průzkum informačních center v ČR
  30. listopadu 2011
  Průzkum informačních center realizovalo sdružení Jagello 2000 v rámci projektu Informační centrum o NATO v Praze s cílem získat lepší přehled o činnosti institucí poskytujících informace veřejnosti. Smyslem tohoto projektu je snaha prostřednictvím vzájemné výměny informací a zkušeností zlepšit jak fungování takovýchto organizací, tak zejména zefektivnit způsoby poskytování informací veřejnosti. Pro účast v průzkumu bylo osloveno 25 informačních center, z nichž 10 se do průzkumu zapojilo. Průzkum proběhl v září až říjnu 2011. Závěrečné předání výsledků a debata účastníků proběhla 30. listopadu 2011 v Praze za účasti zástupců vybraných informačních center.


  Přednáška o Alianci a jejím vývoji pro účastníky Modelu NATO
  26. listopadu 2011
  IC NATO je již tradičně partnerem vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty z celé České republiky s názvem Model NATO, který organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Představitel IC NATO přednese třicítce studentů přednášku o proměně Severoatlantické aliance po studené válce a současných operacích, a to v rámci druhého workshopu letošního Modelu NATO. Více informací naleznete na stránce www.natomodel.cz.

  Kam dál?
  Diplomatem na zkoušku: Model NATO opět startuje


  Představení projektu IC NATO srbským studentům
  18
  . listopadu 2011
  Informační centrum o NATO v Praze navštíví v rámci své studijní cesty skupina srbských středoškoláků, kterým bude představen koncept veřejné diplomacie a konkrétně fungování samotného IC NATO. Studenti jsou v Praze v rámci poznávací akce zaměřené na NATO. Jedná se již o třetí ročník, organizátorem je bělehradská nevládní organizace International and Security Affairs Centre (ISAC) ve spolupráci s Kontaktní ambasádou NATO v Bělehradě, kterou nyní zastává Česká republika. (Na téma kontaktních ambasád vydalo IC NATO v roce 2005 knihu.)

     
  Přednáška pro srbské studenty v IC NATO 18. listopadu. Foto: ISAC. 


  Nová podoba portálu natoaktual.cz
  26
  . října 2011
  Vážení uživatelé, právě pro vás převádíme portál natoaktual.cz do zcela nové grafické podoby plus jsme jeho strukturu více přizpůsobili obsahu tak, jak se v průběhu let vyvinul tématy i návštěvností. Proto jsme některé části webu sloučili, některé vytvořili zcela nově, osvědčené ponechali. Na proměně stále intenzivně pracujeme a některé výsledky jsou již viditelné. Vzhledem k rozsahu webu prosíme nicméně omluvte v průběhu přeprogramování dočasnou nefunkčnost některých částí portálu, vše bude zakrátko plně funkční. Věříme, že nám zachováte přízeň i nadále a zůstanete s námi bezpečně v obraze.                                               Vaše redakce natoaktual.cz


  Přednáška o NATO pro studenty 
  19. října 2011
  Informační centrum o NATO v Praze připravilo přednášku o činnosti Severoatlantické aliance, jejích zahraničních misích a působení České republiky pro studenty brněnského Gymnázia J. G. Mendela, kterou přednesl plk. Ivo Střecha z Generálního štábu Armády ČR. Studenti měli příležitost se poté v knihovně IC NATO seznámit s činností centra a získat brožury a DVD s alianční tématikou.

   
  Studenti brněnského gymnázia při přednášce v IC NATO v Praze (19. října 2011).


  Český model amerického kongresu
  17. - 21. září 2011
  Informační centrum o NATO v Praze jako partner podporovalo realizaci studentské simulace zasedání zákonodárného sboru USA. První ročník "Českého modelu amerického kongresu", jehož se zúčastnilo na sto studentů českých středních škol, organizovalo v Plzni Centrum pro studium diplomacie a politiky. Více informací na stránce www.americkykongres.cz.

     
  Český model amerického kongresu 2011 podporovalo i Informační centrum o NATO v Praze. (Foto: ČMAK)
   


  Nová brožura "Co je NATO?"
  srpen 2011
  Informační centrum o NATO vydává jako svou další publikaci novou informační brožuru o Severoatlantické alianci pod názvem "Co je NATO? Úvod do transatlantické aliance". Jde o českou mutaci brožury připravené Divizí veřejné diplomacie Severoatlantické aliance, která jeji vydání v České republice podporuje. Publikace je zdarma dostupná v tištěné podobně v Informačním centru o NATO, na akcích organizovaných sdružením Jagello 2000 či k zaslání v elektronické podobě (objednávejte na info@natoaktual.cz). 


  International Afghanistan Student Conference 2011
  24. července 2011
  Termín pro přihlášení na významnou letošní mezinárodní studentskou konferenci International Afghanistan Student Conference 2011, která proběhne 4.-7. prosince 2011 v německém Bonnu, jako doprovodný program tzv. velké, klíčové mezivládní bonnské konference o Afghánistánu, jíž se zúčastní přední světoví politici a diplomaté (a jíž by se poprvé mohli účastnit i představitelé Talibanu). Studentskou konferenci organizuje Deutsche Atlantische Gesellschaft e.V., Jagello 2000 - Informační centrum o NATO bylo osloveno organizátory jako český partner pro účastníky z ČR.


  Debata se Štefanem Fülem
  3. června 2011
  IC NATO organizuje již čtvrtou debatu ze série neformálních setkání s předními zástupci české bezpečnostní komunity, tentokráte s komisařem Evropské komise pro rozšíření Štefanem Fülem na téma bezpečnostních a politických souvislostí letošního vývoje v severní Africe.


  Štefan Füle na besedě se zástupci české bezpečnostní komunity


  Flying the B-52 Stratofortress: The US Strategic Bomber Experience and Future Outlooks
  26. května 2011
  IC NATO organizuje další ze série neformálních debat pro přední zástupce české bezpečnostní komunity, tentokráte exkluzivně na téma schopností amerického strategického bombardovacího letectva. Debatu pod názvem "Flying the B-52 Stratofortress: The US Strategic Bomber Experience and Future Outlooks" povedou dva přední zástupci klíčové americké základny B-52 z Barksdale Air Force Base, plk. Keith Schultz a pplk. David Webb.


  Neformální debata v kavárně s piloty letounu B52 US Air Force v Praze.


  Poznej NATO 2011
  25. května 2011
  Doprovodný program ke Dni otevřených dveří základny Čáslav. Letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se opět uskuteční na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi během května, a to v rámci doprovodného programu ke Dni otevřených dveří základny. Studentům bude během jednodenní akce kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci systému NATINEADS. K účasti tradičně zveme studenty tří středních škol, zájemcům o účast rádi poskytneme více informací na info@natoaktual.cz.


  Studenti z gymnázií v Jaroměři a v Praze při prohlídce letounu Jas-39 Gripen Vzdušných sil Armády ČR na základně v Čáslavi.


   Prague Transatlantic Talks 2011
  3. května 2011
  Jagello 2000 - IC NATO je partnerem debatního projektu Prague Transatlantic Talks 2011, jehož letošní realizace zaměřená na ekonomické podmínky obrany se uskuteční v Praze na Ministerstvu zahraničních věcí pod názvem "Transatlantic Defence in the Age of Austerity: A Unique Opportunity to Reshuffle?" a pod záštitou premiéra ČR Petra Nečase. Na akci vystoupí desítka českých i zahraničních expertů ve třech debatních blocích. Hlavním organizátorem akce je Asociace pro mezinárodní otázky. Více informací o projektu viz zde.


  Prague Transatlantic Talks 2011 v budově MZV ČR (Zdroj: AMO)


  Europe and 21st Century Security
  20. dubna 2011
  Ministerstvo zahraničních věcí a Velvyslanectví USA pozvaly zástupce IC NATO na přednášku a neformální rozhovor s vrchním velitelem spojeneckých sil NATO admirálem Jamesem G. Stavridisem. Admirál Stavridis přednesl 20. dubna v Černínském paláci přednášku na téma „Europe and 21st Century Security“, na níž byli pozváni přední zástupci české bezpečnostní komunity. Článek o návštěvě admirála Stavridise v ČR čtěte zde.


  James Stavridis při přednášce na Ministerstvu zahraničních věcí ČR (Zdroj: MSG Edouard Bocquet, French Air Force, NATO).


  Návštěva IC NATO
  17. března 2011
  Již letošní druhou studijní návštěvu Informačního centra o NATO v Praze absolvují žáci druhého stupně pražské Základní školy Švehlova. Kromě představení Severoatlantické aliance v podobě přednášky s debatou se seznámí i s činností IC NATO a jeho knihovnou.


  GLOBSEC - Bratislava Security Forum
  2.-4. března 2011
  Šestého ročníku mezinárodní konference GLOBSEC - Bratislava Security Forum se jako hosté na základě pozvání organizátorů zúčastní představitelé IC NATO. Tradičního GLOBSECu, který organizuje Slovenská atlantická komise, se letos zúčastní více jak tři desítky řečníků. Více informací o akce je k dispozici zde.

  GLOBSEC 2011
  V dňoch 2. – 4. marca 2011 sa v Bratislave uskutoční šiesty ročník bratislavského globálneho bezpečnostného fóra GLOBSEC 2011. Vládni aj mimovládni predstavitelia, uznávaní zahraničnopolitickí experti, členovia akademickej obce či novinári z oboch strán Atlantiku sa stretnú, aby diskutovali o najaktuálnejších globálnych bezpečnostných výzvach. Finančná kríza, rusko-americké vzťahy, multipolárna Európa, Východné partnerstvo, energetická bezpečnosť a spolupráca v rámci V4 – to je len zlomok tém, o ktorých sa bude diskutovať v rámci šiesteho ročníku bratislavského bezpečnostného fóra GLOBSEC 2011. Podujatie je organizované Slovenskou atlantickou komisiou pod záštitou ministra zahraničných vecí SR, Mikuláša Dzurindu v priestoroch exkluzívneho Kempinski Hotela ***** River Park v Bratislave, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Divíziou NATO pre verejnú diplomaciu a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Ďalšie informácie získate na webstránke www.globsec.org a odporúčame tiež pozrieť si minútové video o bezpečnostnom fóre GLOBSEC.


  Beseda s Janou Hybáškovou
  21. února 2011
  IC NATO zorganizovalo pro odborníky z české bezpečnostní komunity letos již druhý neformální kulatý stůl o aktuálních bezpečnostních tématech, tentokráte s nastupující velvyslankyní Evropské unie v Iráku a uznávanou odbornicí na oblast Blízkého a Středního východu Janou Hybáškovou. Zastřešujícím tématem dvouhodinového setkání u kávy byly mezinárodní a bezpečnostní souvislosti posledních událostí v Egyptě a severní Africe.


  Neformální debata v kavárně s velvyslankyní Janou Hybáškovou


  Prezentace pro zahraniční důstojníky
  3. února 2011
  Na základě pozvání britského vojenského přidělence v ČR byl zástupce IC NATO jedním ze šesti členů odpoledního panelu prezentujícího britským a zahraničním důstojníkům z United Kingdom Staff College témata týkající se bezpečnostní politiky ČR, její armády a vztahů s NATO. Cílem dvouhodinového semináře, který se na závěr několikadenní studijní cesty britských představitelů po ČR uskutečnil na velvyslanectví Velké Británie v Praze, bylo poskytnutí účastníkům možnosti konfrontovat své poznatky a názory z cesty s členy české bezpečnostní komunity před odjezdem zpět do Británie. 


  Účastníky kurzu UK Staff College přijal v Praze 3. února 2011 před seminářem na velvyslanectví ještě v Senátu místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomášem Jirsou.
  (Zdroj: Senát PČR)


  Přednáška o výsledcích summitu NATO
  22. ledna 2011 
  Představitel IC NATO přednesl přednášku o výsledcích summitu NATO v Lisabonu pro studenty středních škol, účastnící se čtvrtého workshopu v rámci vzdělávacího projektu Model NATO. Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.

  Model NATO 2011
  Účastníci projektu Model NATO při přednášce o výsledcích summitu v Lisabonu (Zdroj: AMO)


  Návštěva IC NATO
  17. ledna 2011
  Studijní návštěvu Informačního centra o NATO v Praze absolvují žáci druhého stupně pražské Základní školy Švehlova. Kromě představení Severoatlantické aliance v podobě přednášky s debatou se seznámí i s činností IC NATO a jeho knihovnou.


  Beseda s Martinem Povejšilem
  5. ledna 2011
  IC NATO zorganizovalo pro odborníky z české bezpečnostní komunity neformální kulatý stůl s velvyslancem České republiky při NATO Martinem Povejšilem. Povejšil desítku expertů informoval o vývoji Aliance po summitu NATO v Lisabonu a výhledech do budoucna.

  Kulatý stůl UK's Defence       Strategy Review
  Snídaně s velvyslancem ČR při NATO Martinem Povejšilem (vzadu uprostřed) v Praze.


  Model NATO
  říjen 2010 - březen 2011
  IC NATO je partnerem vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty Model NATO. Během seminářů a závěrečného summitu mají studenti příležitost vyzkoušet si práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. IC NATO poskytuje studijní materiály. V roce 2011 je IC NATO rovněž partnerem soutěže o nejlepší NATO policy paper. Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky.Stránky projektu Model NATO naleznete zde


  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media