natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 •  

  Projekty a aktivity  
  Informačního centra o NATO 
  v roce 2009

   
   

  • říjen 2009 - březen 2010: IC NATO je partnerem vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty Model NATO. Během seminářů a závěrečného summitu mají studenti příležitost vyzkoušet si práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. IC NATO poskytuje studijní materiály. Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.


   

  • 4. prosince - S cílem zhodnotit možnosti spolupráce s nevládními organizacemi v Gruzii v oblasti veřejné diplomacie se zástupce IC NATO sešel v Tbilisi jednak s tamním českým velvyslancem Ivanem Jestřábem a jednak se zástupci místních neziskových organizací, včetně tamního Informačního centra o NATO.


   

  • 28. listopadu 2009 - Představitel IC NATO přednesl přednášku o přípravě nového Strategického konceptu NATO pro studenty středních škol, účastnící se druhého workshopu v rámci vzdělávacího projektu Model NATO. Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.


  Studenti na workshopu Modelu NATO při přednášce o Strategické koncepci NATO, 28.11.2009 na Vysoké škole ekonomické v Praze.
  Autor: Asociace pro mezinárodní otázky.
  (28.11.2009)


   

  • 24. listopadu 2009 - Organizujeme seminář Hledání nové Strategické koncepce NATO: česká perspektiva, na kterém bude úzká skupina odborníků debatovat o možném českém příspěvku do přípravy nové Strategické koncepce NATO. Semináře se jako hlavní řečníci zúčastní představitel Skupiny expertů NATO (NATO’s Group of Experts) velvyslanec Hans-Friedrich von Ploetz a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Program semináře zde.


  Seminář Hledání nové Strategické koncepce NATO: česká perspektiva
  (24.11.2009)


   

  • 19. listopadu 2009 - IC NATO právě vydalo nové číslo čtvrtletníku Natoaktual Quarterly Review. Kromě jiného hodnotí význam protipirátských misí NATO, rozebírá změny v zahraničních misích AČR pro příští rok či se ohlíží za skončenou misí českých letců s gripeny v Pobaltí. K dostání je buď v prostorách IC NATO nebo v elektronické podobě na adrese www.natoaktual.cz/NQR.


   

  • 16. listopadu 2009 - Pro skupinu studentů z Vroclavské univerzity jsme připravili prezentaci o Informačním centru o NATO a debatu o aktuálních bezpečnostních otázkách České republiky. Desítka studentů je členem Východoevropského vědeckého kroužku mezinárodních vztahů.


   

  • 4. listopadu 2009 - Prezentaci a debatu o působení českého Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF a návštěvu IC NATO jsme připravili pro studenty brněnského Gymnázia J. G. Mendela. Hlavním hostem byla Karla Štěpánková z Ministerstva zahraničních věcí ČR, která v rámci PRT působí a rok strávila v Afghánistánu. Studenti debatovali nejen o činnosti PRT, ale i o podmínkách života v Afghánistánu a o možnostech, jak se do obnovy země více zapojit.


  Prezentace a debata pro studenty o PRT v budově IC NATO v Rytířské 31, Praha (4.11.2009)


   

  • 18.-28. září 2009 - Pro vítěze americké studentské esejistické soutěže z NATO Student Forum aliančního festivalu NATO Azalea v Norfolku, jehož bylo Informační centrum o NATO partnerem, zajišťovalo IC NATO hlavní cenu, tj. studijně-poznávací pobyt v České republice ("Most Honoured Nation" letošní Azaley), během něhož měl vítěz soutěže příležitost procestovat Česko, navštívit vybraná vojenská zařízení, setkat se a podebatovat o svém eseji s vysokými představiteli velvyslanectví USA v Praze a povečeřet s královnou Azaley, kterou letos byla kpt. Magdalena Dvořáková.


  Vítěz soutěže Archie Duncan se svou přítelkyní v Praze na konci září 2009.


   

  • 18. září 2009 - V rámci projektu neformálních veřejných debat Joint Sky (Společné nebe), na nichž se studenty a veřejností debatují piloti spojeneckých leteckých sil, uspořádalo i letos IC NATO blok debat s piloty zahraničních leteckých sil účastnících se Dnů NATO v Ostravě. První část se uskutečnila dopoledne na vybraných školách v Ostravě - na Obchodní akademii v Porubě (článek na stránkách školy ZDE) a na 1st Internatinal School of Ostrava (fotogalerie školy ZDE, video ZDE), druhá část pak odpoledne v Domě knihy LIBREX (informace ZDE).


  Piloti amerických letounů F-15 na besedě se studenty Obchodní akademie v Ostravě.
  (18. září 2009)


   

  • 3. června 2009 - IC NATO právě vydalo nové dvojčíslo čtvrtletníku Natoaktual Quarterly Review. Kromě jiného hodnotí summit NATO ve Štrasburku a představuje nové alianční centrum kyber ochrany. K dostání je buď v prostorách IC NATO nebo v elektronické podobě na adrese www.natoaktual.cz/NQR.


   

  • 27. května 2009 - Odbornou debatu mladých vědců s americkým expertem Williamem H. Siefkenem (CSIS Senior Associate with the New Democracies Project and the Defense Industrial Initiative Group) pořádá Informační centrum o NATO s Americkým centrem v Praze. IC NATO tak touto akcí 27. května začíná projekt neformálních setkání s významnými představiteli bezpečnostní komunity pro analytiky a komentátory přispívající na portál natoaktual.cz, v rámci kterých se budou debatovat aktuální témata týkající se bezpečnostní problematiky. Pozvánka a CV hlavního řečníka ke stažení zde (pdf, 120 kB).


  William H. Siefken při debatě v Americkém centru v Praze (27. května 2009) Foto: Americké centrum


   

  • 22. - 26. května 2009 - Pravidelného zasedání Parlamentního shromáždění NATO se jako mediální zástupce zúčastní představitel IC NATO.  Na třista zákonodárců zemí všech 28 zemí NATO a delegátů z partnerských států se na 4 dny sejde v norském Oslo Během zasedání vystoupí mj. norská ministryně obrany či vysoký civilní představitel NATO v Afghánistánu. Stránka jarního zasedání PA NATO viz zde.

  Co je Parlamentní shromáždění NATO?


    

  • 21. května: Poznej NATO 2009 - Doprovodný program ke Dni otevřených dveří základny Čáslav. Letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se uskutečnilo na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi koncem května, a to v rámci doprovodného programu ke Dni otevřených dveří základny. Studentům byla kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci systému NATINEADS a v rámci mise NATO Air Policing v Pobaltí. O více informací o projektu pište na info@natoaktual.cz. Letošní akce se zúčastnili studenti z Gymnázia Chomutov a Gymnázia Arabská v Praze.


  Studenti si v Čáslavi prohlédli i dravce chránící základnu v Čáslavi (21. května 2009)

   

  • 27. dubna až 3. května: Zástupce IC NATO se na Velitelství NATO pro transformaci v Norfolku zúčastní týdenní prezentace NATO Azalea, která zahrnuje návštěvu středoškolských debat, konferenci a národní výstavy členských zemí NATO. IC NATO – Jagello 2000 je partnerem organizátora pro letošní ročník festivalu, na němž se jako „Most Honoured Nation“ představuje Česká republika. Stránky Azaley naleznete zde.

   

    

  • duben: IC NATO je partnerem mezinárodní soutěže „Quo Vadis V4? Contribution of V4 Countries to EU and NATO Security Policy“ určené pro vysokoškolské studenty ze zemí Visegradské čtyřky. Jejím hlavním organizátorem je slovenské Euroatlantické centrum. Vítězové soutěže, kteří vypracují nejlepší esej na téma „Zapojení zemí V4 do bezpečnostních politik EU a NATO“, se zúčastní exkurse do Bruselu, kde se setkají s představiteli stálých delegací V4 států. Více informací  soutěži naleznete zde.   

  • 26. dubna: V prostorách Senátu PČR ve Valdštejnské zahradě se koná "Setkání s občany při příležitosti 10. výročí vstupu do NATO a 5. výročí vstupu do EU". IC NATO v místě konání zajišťuje stánek s informačními materiály.


  Stánek s materiály o Severoatlantické alianci se těšil velkému zájmu občanů (26.4.2009).


   

  • 22. dubna: Představitel IC NATO vystoupí s přednáškou na téma "How NATO´s profile has changed over the last decades" v rámci cyklu přednášek o mezinárodních organizacích na Institutu evropských studií a mezinárodních vztahů Komenského univerzity v Bratislavě.   

  • 16. dubna: Ústav strategických a obranných studií Univerzity obrany v Brně ve spolupráci s Informačním centrem o NATO v Praze organizují pracovní seminář na téma „Význam informací a role médií“ v budoucích společných operacích Severoatlantické aliance v horizontu 2030. Tento seminář je součástí projektu Joint Operations 2030, dlouhodobé vědecké studie v rámci NATO RTO (Research and Technology Organization). Více informací k tématu a programu naleznete v přílohách ke stažení zde a zde.   

  • 3. - 4. dubna: Zástupci IC NATO a portálu natoaktual.cz se ve Štrasburku a Kehlu zúčastnili výročního summitu NATO, který je tradičním zasedáním hlav států členských zemí Aliance. Natoaktual.cz přinášel ze summitu exkluzívní zpravodajství. Zvláštní příloha k tématu zde.   

  • 31. března: IC NATO připravuje přednášku "10 let ČR v NATO – Jsme spolehlivý spojenec?" pro studenty Institutu CEVRO. Akce proběhne v sídle školy v Jungmanově ulici. Více informací k přednášce zde.


  Na tři desítky posluchačů Vysoké školy CEVRO Institutu si přišly v sídle školy poslechnout přednášku gen. Jiřího Šedivého (31.3.2009).


   
  • březen - červen: Portál Informačního centra o NATO natoaktual.cz se poskytnutním fotografií podílí na výstavě "Výstava NATO: Svoboda i odpovědnost, 60 let existence a 10 let členství", která probíhá ve Vladštejnské zahradě v Praze a na níž se podílejí Senát PČR, Vohenský historický ústav a Národní muzeum. Plakát k výstavě naleznete ve spodní části stránky Senátu zde.

   
  • 12. - 13. března: Jagello 2000 - Informační centrum o NATO spoluorganizuje konferenci k 10. výročí vstupu České republiky do NATO "Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky". Na dvoudenní akci v prostorách Senátu PČR vystoupí významní domácí i zahraniční hosté, například generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, Václav Havel, Madeleine Albright, gen. John Craddock a další. Program konference ke stažení ZDE. (pdf, 250 kB)


  Konference Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky v sídle Senátu (12.-13. března 2009).


   

  • 19. - 20. února: Zástupci Jagello 2000 - Informačního centra o NATO se zúčastnili mezinárodní konference "2nd Forum on Euroatlantic Security" v Krakově, která se konala při příležitosti neformálního zasedání ministrů obrany NATO v Polsku. Informace o zasedání a projev generálního tajemníka Jaap de Hoop Scheffera na konferenci najdete ZDE.

   

   

  • 18. února: Prezentaci o Severoatlantické alianci a návštěvu IC NATO připravujeme pro patnáct studentů gymnázia v Jaroměři. Přednáška se uskuteční ve Vojenském historickém ústavu a přednese ji zástupce Ministerstva obrany ČR.


  Přednáška pro studenty ve Vojenském historickém ústavu (18. února 2009).


   
  • 12. února: IC NATO je partnerem panelové diskuze „NATO v šedesáti“, na níž jako hosté vystoupí Michael Howard, člen britské dolní sněmovny a zakladatel Atlantic Partnership, Velká Británie, Karsten Voigt, koordinátorka německo-americké spolupráce, Spolkové ministerstvo zahraničích věcí, Německo a Julianne Smith, ředitelka Evropského programu Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS), USA. Diskuzi organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Více informací zde   
  • 10. února: Prezentaci o Severoatlantické alianci a návštěvu IC NATO jsme připravili pro patnáct studentů gymnázia v Jaroměři. Přednáška zástupce IC NATO se uskutečnila v prostorách IC v Rytířské ulici.


  Studenti gymnázia v Jaroměři při přednášce o NATO (10. února 2009).


     
  • 30. ledna: Zástupce IC NATO se jako řečník účastnil kulatého stolu „Security and the Visegrad Countries – Proposals for Effective Cooperation“, jehož cílem bylo za přítomnosti dvaceti zástupců vládních i nevládních organizací vygenerovat případné návrhy spolupráce zemí V4 na poli obranné a bezpečnostní politiky. Organizátorem akce je Slovenská atlantická komise, která připravuje výstupy.
   

   
  • 29. ledna: Čtvrtého ročníku mezinárodní konference GLOBSEC v Bratislavě se jako host zúčastnil zástupce IC NATO. Celkem patnáct významných řečníků, například Jeana Françoise Bureaua, náměstka generálního tajemníka NATO, si přišlo poslechnout na 300 účastníků. Konferenci organizuje Slovenská atlantická komise. Stránky konference včetně jejího záznamu je k dispozici zde.


  Konference GLOBSEC se konala v historické budově slovenské Národní rady v Bratislavě (29. ledna 2009).


   
  • leden – prosinec: IC NATO je od roku 2008 se svým portálem natoaktual.cz partnerem slovenského magazínu Euro-Atlantic Quarterly, který vydává Slovenská atlantická komise a pro nějž poskytujeme své zprávy a analýzy. Časopis je v elektronické podobě ke stažení zde.
   

   

  leden – duben: K 10. výročí vstupu České republiky do NATO přináší IC NATO na svých stránkách sérii speciálních komentářů a analýz k tématu. Přehled všech analýz naleznete zde.

   

     
  • leden - březen: IC NATO je partnerem vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty Model NATO. Během seminářů a závěrečného summitu mají studenti příležitost vyzkoušet si práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. IC NATO poskytuje studijní materiály a dodává týdenní přehledy zpráv. Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.


  Studenti zasedající na Modelu NATO.


   
  Projekty v roce 2008
  Projekty v roce 2007
  Projekty v roce 2006
  Projekty v roce 2005
  Projekty v roce 2004
  Projekty v roce 2003

   = zpět na homepage =

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media