natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Projekty a aktivity  
  Informačního centra o NATO 
  v roce 2008

   
  • leden 2008: IC NATO právě vydalo první číslo nového čtvrtletníku Natoaktual Quarterly Review, který bude pravidelným tištěným i elektronickým médiem informujícím a hodnotícím vývoj v aktuálních otázkách za uplynulý čtvrtrok. K dispozici bude jak v Informačním centru o NATO, tak ke stažení na webových stránkách www.natoaktual.cz/NQR.
   

   

  leden - duben: IC NATO se podílí na realizaci vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty Model NATO. Během seminářů a závěrečného summitu mají studenti příležitost vyzkoušet si práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.

   

     
  • 31. ledna 2008: Pro skupinu zástupců médií a nevládních organizací z Chorvatska připravilo IC NATO prezentaci svých aktivit, se zaměřením na oblast Public Diplomacy, informační, projektovou a publikační činnost a na možnosti spolupráce s organizacemi z Chorvatska. Cestu chorvatských představitelů do ČR organizovalo Velvyslanectví USA v Praze.
   

   
  • 7. - 8. února 2008: Schůzka ministrů obrany NATO ve Vilniusu - zástupce IC NATO přímo z místa konání neformální schůzky ministrů obrany zemí NATO v litevském Vilniusu přinášel aktuální zpravodajství. Zprávu čtěte například ZDE.
   

   
  • 2 . - 4. dubna 2008: Summit NATO – Bukurešť 2008: - zástupci IC NATO a serveru natoaktual.cz se účastní pravidelného summitu NATO, který je zasedáním hlav států členských zemí Aliance a který se letos koná v rumunské Bukurešti. Natoaktual.cz bude z Bukurešti přinášet exkluzívní zpravodajství.
  Zvláštní příloha k tématu ZDE
   

   
  • 2. dubna 2008: IC NATO právě vydalo druhé číslo nového čtvrtletníku Natoaktual Quarterly Review, který je pravidelným tištěným i elektronickým médiem informujícím a hodnotícím vývoj v aktuálních otázkách za uplynulý čtvrtrok. K dispozici je jednak v Informačním centru o NATO, a jednak ke stažení na webových stránkách www.natoaktual.cz/NQR, kde je rovněž archiv předchozích čísel.
   

     
  • 15. dubna 2008 proběhl odborný mezinárodní seminář na téma Zahraniční mise Armády ČR a vybraných spojenců, na jehož přípravě s Ministerstvem obrany ČR spolupracovalo IC NATO. Cílem semináře bylo prezentovat zahraniční aktivity AČR, vybraných evropských spojenců a postoje veřejnosti vůči zahraničním misím. Kromě představitelů AČR se semináře zúčastnili zástupci Nizozemí, Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.
   


  Zahraniční řečníci semináře, zástupci ministerstev obrany daných zemí:
  (zleva)
  plk. Jamie Athill(Velká Británie), plk. Vasil Lebeděv (Ukrajina),
  Andres Svensson (Švédsko) a Mark Waanders (Nizozemí).
  15. dubna 2008, Hlavní sál Ministerstva obrany ČR


   

  • 5. května 2008 - V Praze proběhla mezinárodní konference Protiraketová obrana po bukurešťském summitu NATO: evropské a americké perspektivy, kterou připravilo Jagello 2000 ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Na celodenním sympoziu vystoupil mj. premiér Mirek Topolánek, generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a vrcholní představitelé dalších zemí. Program ke stažení ZDE (pdf, 100 kB).

  Jako shrnutí výsledků konference připravilo IC NATO speciální vydání čtvrtletníku NQR, které je volně ke stažení na stránce www.natoaktual.cz/NQR.

  Report z konference od kolegů ze Slovenské atlantické komise jsou k přečtení ZDE.

   

     

   16. - 21. června 2008 - Expert IC NATO byl pozván jako řečník na týdenní seminář NATO International School of Azerbaijan v Baku, jejíž letošní ročník byl věnován problematice krizového řízení. Prezentace zástupce IC NATO se zaměřila na téma "The Role of Public in Crisis Management". Pro více informací od organizátora, ázerbájdžánské nevládní organizace NISA, viz ZDE.

   


  Letošního, již sedmého ročníku NISA se zúčastnilo na 60 mladých vědců z Ázerbájdžánu, Evropy, ale i USA, Mexika a Argentiny.   16. - 21. července 2008 - Informační cestu po základnách protiraketové obrany v USA absolvovali v doprovodu ministryně obrany ČR zástupce IC NATO a reportér natoaktual.cz. Souhrnné zpravodajství z cesty je k dispozici v Newsletteru natoaktual.cz z 21. července ZDE.    

   28. července 2008 - K příležitosti mezinárodní konference o protiraketové obraně, na které vystoupil i generální tajemník NATO, vydalo IC NATO zvláštní číslo čtvrtletníku NQR. Zároveň vyšlo druhé letošní regulérní číslo NQR, které se věnuje mimojiné summitu v Bukurešti. Obě čísla jsou ke stažení na stránce www.natoaktual.cz/NQR.

   

    

  • 15.- 20. září: IC NATO ve spolupráci s American Center v Praze připravilo další realizaci programu praxí s názvem Public Diplomacy Week, tentokrát při konání Dnů NATO v Ostravě a doprovodných akcí.  Jedná se o jednotýdenní program pro studenty se zájmem o problematiku veřejné diplomacie, kteří tak mají příležitost zapojit se do každodenní činnosti těchto dvou předních organizací v České republice na poli veřejné diplomacie. Více informací o programu ke stažení ZDE (formát .pdf, velikost 100 kB). V případě zájmu o účast v PDW pište prosím na info@natoaktual.cz   

  • 19. září: V rámci projektů neformálních veřejných debat Joint Sky (Společné nebe), na nichž se studenty a veřejností debatují piloti spojeneckých leteckých sil, uspořádalo IC NATO odpolední blok debat s piloty Velké Británie, Německa, Polska a Nizozemí. Debata se uskutečnila v ostravském Domě knihy LIBREX, podrobný program naleznete ZDE.
   


  Besedy s piloty byly doprovodným programem Dnů NATO v Ostravě 2008. Na dotazy návštěvníků Domu knihy Librex odpovídala i posádka britského letounu E-3D AWACS z RAF Waddington.   

  • 17.-20. září 2008: Proběhl další ročník rozsáhlé přehlídky pro širokou veřejnost Dny NATO v Ostravě. Program vyvrcholil v sobotu na Letišti Leoše Janáčka, nicméně již od středy probíhaly doprovodné programy jako besedy, semináře a výstavy. Více informací k letošnímu ročníku a seznam účastníků a techniky naleznete na www.dny-nato.cz.

   
      

  • 1. října 2008: Proběhl odborný briefing pro zákonodárce vybraných výborů o podmínkách v bojových operacích v Afghánistánu. Jako řečníci vystoupili vysocí představitelé armád České republiky, USA a Velké Británie. Seminář, který se uskutečnil v prostorách Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,  připravilo IC NATO ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR. Program akce ke stažení ZDE.     

  • 31. října 2008: IC NATO vydalo další číslo čtvrtletníku Natoaktual Quarterly Review. To se věnuje analýze situace v Gruzii, budoucím misím české armády a dalším tématům. K dostání je buď v prostorách IC NATO nebo v elektronické podobě na adrese www.natoaktual.cz/NQR.  • 12. listopadu 2008: IC NATO připravilo přednášku o Severoatlantické alianci a členství ČR v ní pro studenty Gymnázia J. G. Mendela v Brně. Role přednášejícího se ujal mjr. Ondřej Rejmar z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, a tak se diskuze po přednášce kromě NATO stočila i na otázky o českém letectvu, letounech Gripen a L-159 ALCA.    

  • 19. listopadu 2008: Prezentace Informačního centra o NATO a přednáška o Severoatlantické alianci pro studenty doktorského studia z Tchaj-wanu, jejichž studijní pobyt v České republice organizuje Asociace pro mezinárodní otázky.


  Projekty v roce 2007
  Projekty v roce 2006
  Projekty v roce 2005
  Projekty v roce 2004
  Projekty v roce 2003

   = zpět na homepage =

  .

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media