Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Podpora afghánské války na Západě klesá, ukazuje průzkum

13. září 2012  23:16
Britský premiér David Cameron promlouvá k vojákům ISAF (ilustrační foto)
Více než polovina Evropanů chce okamžité stažení vojáků z Afghánistánu. (Ilustrační foto: Britský premiér David Cameron v Afghánistánu) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Podpora afghánské války na Západě klesá, ukazuje průzkum

Většina Američanů a Evropanů si přeje stažení nebo snížení počtu zahraničních vojáků působících v Afghánistánu, ukázal každoroční průzkum Transatlantic Trends americké instituce German Marshall Fund.

Okamžité stažení všech zahraničních vojáků z Afghánistánu si přeje 53 % Evropanů a 44 % Američanů. Stažení nebo alespoň snížení jejich počtů má podporu 75 % Evropanů a 68 % Američanů. Zatímco v roce 2009 podporovalo navýšení počtu aliančních vojáků v Afghánistánu 30 % Američanů, letos je to již jen 5 %.

Průzkum také odhalil strmý nárůst pochybností ohledně vyhlídek na budoucnost Afghánistánu. Afghánskou budoucnost vidí pesimisticky 56 % Američanů, 81 % Němců a dokonce 84 % Francouzů. 

Zdroj: The Guardian (Velká Británie) 

---

Rasmussen odsoudil zabití amerického velvyslance v Benghází

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen odsoudil útok na americkou misi v severolibyjském Benghází, při které zemřeli čtyři Američané včetně amerického velvyslance v Libyi.

„Takové násilí nikdy nemůže být ospravedlněno. Vítám slova libyjského prezidenta odsuzující tento útok a jeho příslib plné spolupráce s námi,“ uvedl k tragické události Rasmussen.

Americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens a tři další představitelé velvyslanectví byli zabiti při raketovém útoku na jejich vozidlo poté, co byla napadena budova amerického konzulátu při protestu proti americkému filmu, který urazil proroka Muhammada.

Libyjský prezident se Spojeným státům americkým za útok omluvil.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

USA poslaly k libyjským břehům dvě vojenské lodě

Americké námořnictvo vyslalo k libyjským břehům dvě vojenské lodě. Reagovalo tak na zabití amerického velvyslance v Libyi Christophera Stevense a tří jeho kolegů.

Do libyjského hlavního města Tripolisu odcestoval z americké námořní základny ve Španělsku padesátičlenný tým příslušníků námořní pěchoty. Námořnictvo tak reagovalo na slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který nařídil použít „všechny možné zdroje k ochraně amerických představitelů v Libyi a zvýšit bezpečnostní opatření na amerických diplomatických zastoupeních všude na světě“.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Taliban každý rok zvyšuje svoje příjmy

Zpráva OSN ukázala, že Taliban minulý rok získal 310 milionů eur. Zejména díky daním, darům a vydírání. Zpráva vyzdvihuje narůstající vliv Talibanu v Afghánistánu.

Příjem Talibanu se pravidelně zvyšuje již od roku 2006. Z vybraných 310 milionů eur si podle zprávy OSN 213 milionů nechalo velení Talibanu a 97 milionů bylo použito na lokální úrovni.

Hlavním zdrojem příjmů Talibanu je pěstování máku, další peníze získává prostřednictvím konstrukčních a přepravních firem, mobilních operátorů, těžařských společností a humanitárních a rozvojových projektů. Talibanci však také vybírají daně za dodávky vody a elektřiny v těch částech Afghánistánu, kde má centrální vláda slabou moc.

Kam dál?
Taliban krvácí, přišel o tuny heroinu a miliony dolarů za jeho prodej (15.10. 2011)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

BAE Systems a EADS jednají o svém sloučení v jednu společnost

Britská zbrojařská společnost BAE Systems a evropský výrobce letadel EADS spolu jednají o možnosti sloučení obou společností v globálního leteckého a obranného lídra, který by mohl lépe konkurovat americkému Boeingu.

V nové společnosti by byla většinovým podílníkem společnost EADS s 60 % podílem. Firma by vyráběla letouny Airbus, vojenská přepravní letadla, stíhačky Tornado, letadlové lodě a další produkty.

Obě firmy spolu dlouhodobě spolupracují například na projektu stíhaček Eurofighter.

Kam dál?
Proč nechcete naše tajfuny? zlobí se Británie na svou bývalou kolonii (17.2. 2012)
EADS hrozí ukončením vývoje A400M (12.2. 2010)

Zdroj: France 24 (Francie) 

epl; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.