Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Podle Obamy i Romneyho dochází v Afghánistánu k pokroku

23. října 2012  16:38
Americký prezident Barack Obama a republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney. | foto: Barack Obama: White House, Mitt Romney: mittromney.com

Podle Obamy i Romneyho dochází v Afghánistánu k pokroku

Prezidentský kandidát Mitt Romney podpořil v debatě o problémech souvisejících se stažením bojových jednotek NATO z Afghánistánu v roce 2014 politiku prezidenta USA Baracka Obamy. Romney uvedl, že je v posledních letech v Afghánistánu zřejmý pokrok. „Navýšení počtu vojáků bylo úspěšné a výcvikový program se vyvíjí podle plánu,“ zmínil v prezidentské debatě. Ta se naopak vůbec nedotkla tématu útoků do vlastních řad, v důsledku kterých letos zahynulo již 51 vojáků NATO.

Zatímco Obama se nechal slyšet, že USA jsou nyní v pozici, kdy není důvod nasazovat životy vlastních vojáků, když jsou Afghánci „perfektně schopní bránit svou zem,“ představitelé NATO jsou opačného názoru. Pouze některé, pokud vůbec nějaké, prapory afghánské armády jsou podle nich schopny nasazení bez koaliční podpory. Z afghánské armády přitom odchází tolik vojáků, že musí její velitelé každoročně nahrazovat téměř třetinu svých sil.

Kam dál?
Afghánistán? Pro Obamu ani Romenyho není volebním tématem (22.8. 2012)
Rozdíly v zahraniční politice Obamy a Romneyho? Značné (26.9. 2012)

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Britové zdvojnásobí počet svých bezpilotních letounů v Afghánistánu

Velká Británie zdvojnásobí počet ozbrojených bezpilotních letounů nasazovaných do bojových a monitorovacích operací v Afghánistánu, s informací přišel britský deník The Guardian. Nová letka pěti letounů Reaper s operačním střediskem na vojenské základně RAF Weddington v Anglii bude vyslaná do Afghánistánu v horizontu šesti týdnů.

Doposud v zemi působilo pět britských bezpilotních letounů, které operovaly na jihovýchodě Afghánistánu v provincii Hílmand, ty však byly řízeny ze základny amerického letectva v Nevadě. Britská vláda musí ještě rozhodnout, jestli nasazené bezpilotní letouny v Afghánistánu ponechá i po plánovaném stažení většiny vojáků NATO ze země v roce 2014.

Kam dál?
USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán (3.5. 2012)
Pákistán spojuje bezpilotní zásobovací trasy s nálety bezpilotních letounů (16.7. 2012)

Zdroj: The Expres Tribune (Pákistán) 

---

V Kosovu propukly násilné protesty proti obnoveným jednáním se Srbskem

Více jak dvacet zraněných si vyžádaly násilné demonstrace v ulicích Kosova, ke kterým došlo po obnovení rozhovorů mezi Kosovem a Srbskem. Proti stovkám demonstrujících musela kosovská policie použít slzný plyn poté, co se jí nedařilo rozehnat dav od sídla vlády v centru Prištiny. Protest svolala třetí největší politická strana Kosova Hnutí za sebeurčení, jejíž členové, včetně několika poslanců, byli při protestu také zadrženi. Předseda strany Albin Kurti obvinil premiéra Kosova Hashima Thaciho z rehabilitace Srbska a umožňování jeho cesty do EU.

Premiérové obou zemí se za účelem normalizace vzájemných vztahů sešli po půlroční odmlce minulý týden v Bruselu. Jednání zprostředkovala Evropská unie, neboť nutnost pokračovat ve vzájemných hovorech je jedním z kritérií pro potenciální přijetí Srbska do EU. Bělehrad nezávislost Kosova neuznal a stále ho považuje za provincii Srbska.

Kam dál?
Srbsko po 12 letech povedou následovníci Slobodana Miloševiče (27.7. 2012)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Saakašvili: Rusko bude i nadále bránit teritoriálnímu sjednocení Gruzie

Rusko bude i přes výsledky gruzínských parlamentních voleb bránit sjednocení Gruzie s dvěma odtrhnuvšími se státy na severu země, uvedl v průběhu Světového energetického fóra v Dubaji prezident Gruzie Michail Saakašvili. Vůdce vítězné koalice Bidzina Ivanišvili dříve uvedl, že chce pracovat na obnově vztahů s Moskvou, která od vzájemné války roku 2008 nemá s Gruzií diplomatické vztahy.

„Nezáleží na osobnostech, které stojí v čele Gruzie, je to otázka ruské politiky, která stojí na omezování nezávislosti a územní integrity svých sousedů,“ vyjádřil svou skepsi nad možností sjednocení země pod Ivanišviliho administrativou gruzínský prezident.

Rusko obvinění ze zasahování do integrity země odmítá a uvádí, že na severu Gruzie zasáhlo za účelem ochrany svých občanů. I přes plánované sbližování s Moskvou chce Ivanišvili pokračovat v současných snahách prohloubit integraci s NATO a Západem.

Kam dál?
Gruzie po volbách: kurz severoatlantické integrace zůstává nezměněn (3.10. 2012)

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

---

USA nemá nad Palestinci a Izraelem žádný vliv, tvrdí Jimmy Carter

Bývalý prezident USA Jimmy Carter se v průběhu návštěvy východního Jeruzaléma kriticky vyjádřil vůči americkým schopnostem ovlivnit vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. V poslední době se podle něj americký vliv v izraelsko-palestinské oblasti vytratil. „Je to poprvé od roku 1967, kdy americká vláda nehrála hlavní roli“ ve snahách dovést konflikt k úspěšnému konci, uvedl v průběhu návštěvy Carter. Podle bývalého prezidenta USA dává ustoupení jeho země do pozadí volnou ruku Izraeli, který pod administrativou premiéra Benjamina Netanjahua nemá zájem na dvoustranném řešení konfliktu. „Myslím si, že všichni předchozí premiéři byli zavázáni k dvoustrannému řešení konfliktu a nevěřím, že to platí pro současný Izrael,“ nechal se dále slyšet.

Carter však vyjádřil naději na úspěch palestinské žádosti ohledně zvýšení statutu Palestiny na pozorovatelskou zemi ve Valném shromáždění OSN, která má být předložena na půdě OSN příští měsíc.

Zdroj: Al-Arabyia (Saúdská Arábie)

dun; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.