Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pentagon hledá odborníka na etiku pro dohled nad vojenskou umělou inteligencí

9. září 2019  17:10
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Pentagon hledá odborníka na etiku pro dohled nad vojenskou umělou inteligencí

Ministerstvo obrany Spojených států hledá odborníka, který by pomohl s otázkami týkajícími se morálky při vývoji umělé inteligence (AI).

„Jedna z pozic, kterou obsazujeme, vyžaduje člověka sledujícího nejen technické standardy, ale také etiku,“ uvedl ředitel Společného centra umělé inteligence (JAIC) generál Jack Shanahan. „Upřímně, dříve bychom o tomto problému neuvažovali, protože detekci, klasifikaci a sledování objektů řídili stále lidé,“ dodává Shanahan s tím, že v přechozích projektech nebyly zařazeny zbraně.

JAIC je rok staré oddělení se 60 zaměstnanci a rozpočtem 93 milionů dolarů. Letos nicméně centrum žádalo pro svou specializaci již 268 milionů. Existují totiž obavy, že v globálním závodě ve výzkumu vojenského potenciálu AI (mimo jiné autonomní zbraně) získala počáteční výhodu Čína. Umělá inteligence je mnohými považována za bojiště 21. století.

Kam dál?
Zvláštní operace NATO se soustředí na technický pokrok (30.7. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Posádka letectva USA při rutinním letu nezvykle přistála u Trumpova hotelu

Na jaře letošního roku udělala posádka letectva Národní gardy při běžném zásobovacím letu ze Spojených států do Kuvajtu neobvyklou zastávku – hotelový resort Turnberry prezidenta Donalda Trumpa, který leží zhruba 50 mil od skotského Glasgow. Doplňování paliva na civilních letištích je přitom dražší než na amerických vojenských základnách – z nichž jedna je nedaleko v anglickém Lakenheath. Toto vše vzbuzuje otázky, zda tak vojáci pouze nedali vydělat prezidentu Trumpovi v jeho luxusním letovisku.

Zatím není jasné, z jakého důvodu vojenský letoun C-17 učinil tuto neobvyklou zastávku na cestě oběma směry, parlamentní výbor událost vyšetřuje od dubna a dosud neobdržel od Pentagonu žádné odpovědi. Šetření je součástí dříve nezveřejněné prověrky vojenských výdajů USA v okolí Trumpova majetku ve Skotsku.

Kam dál?
Americkým zákonodárcům se nelíbí, že Trumpovu zeď zaplatí armáda (5.9. 2019)

Zdroj: Politico (USA)

---

Dánsko plánuje navýšit vojenské příspěvky do Sýrie, Sahelu a NATO

S odkazem na globální nestabilitu a své povinnosti vzhledem ke členství v Severoatlantické alianci, oznámila dánská vláda plány na větší zapojení do řady misí po celém světě.

Po konzultaci s parlamentním výborem pro zahraniční politiku dánská armáda podpoří mimo jiné globální koalici proti hnutí Islámský stát v severovýchodní Sýrii, peacekeepingovou misi Organizace spojených národů v Mali, francouzskou misi v regionu Sahelu a uskupení americké letadlové lodi v severním Atlantiku a Středomoří, uvedla premiérka Mette Frederiksen, ministr zahraničí Jeppe Kofod a ministryně obrany Trine Bramsen.

Kam dál?
Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí (4.9. 2019)

Zdroj: The Defense Post (USA)

---

NATO vítá výměnu zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem

Návrat zajatých ukrajinských námořníků a ukrajinských politických vězňů z Ruska, coby součást výměny zajatců mezi Kyjevem a Moskvou, uvítala Severoatlantická aliance.

„Vítáme návrat ukrajinských námořníků zajatých Ruskem loni v listopadu, stejně tak filmového režiséra Olega Sencova. Toto je krok správným směrem,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. „Aliance nadále vyzývá Rusko k naplnění jeho závazků v rámci dohod z Minsku, včetně propuštění všech zajatců,“ dodala Lungescu.

Kam dál?
Rusko vyslalo tisíce vojáků na cvičení na Krym (27.8. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Turecká armáda vstupuje do Sýrie, zahájí společné hlídky s USA v „bezpečné zóně“

Ozbrojené vojenské vozy turecké armády vstoupily do válkou postižené Sýrie, aby zahájily společnou hlídkovou činnost s vojáky armády Spojených států a vytvořily „bezpečnou zónu“ podél hraničního regionu kontrolovaného kurdskými silami. Pozemní hlídky, které Damašek odsoudil, jsou jednou z posledních ukázek spolupráce mezi spojenci v Severoatlantické alianci na východ od Eufratu, přestože nad dohledem a velikostí zóny zůstávají viset otazníky.

„Vyjednáváme s USA o bezpečné zóně, nicméně každým krokem vidíme, že co chceme my a o čem uvažují oni, není to samé,“ uvedl krátce po konci první hlídky turecký prezident Recep Erdogan.

Kam dál?
Vojenská operace v severní Sýrii je nezbytná, naznačuje Erdogan (8.8. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.