Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Odpálení rakety je provokace, vzkazuje NATO do Severní Koreje

12. prosince 2012  15:14
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

Odpálení rakety je provokace, vzkazuje NATO do Severní Koreje

Severoatlantická aliance odsoudila Severní Koreu za poslední start rakety s tím, že země porušila usnesení Rady bezpečnosti OSN a mohla tím narušit stabilitu v regionu. „Tento provokativní čin zhoršuje napětí v regionu a zvětšuje riziko další destabilizace na Korejském poloostrově,“ nechal se slyšet generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „NATO i nadále apeluje na severokorejské orgány a žádá je o plnění mezinárodního práva,“ dodal.

Podle Severní Koreje vynese vypuštěná raketa meteorologickou stanici na oběžnou dráhu. Ale Spojené státy, Jižní Korea i Japonsko to označily za test technologie, která by mohla jednou přinést jadernou hlavici schopnou zasáhnout i daleké cíle.

Kam dál?
Severní Korea by příští rok mohla dostavět reaktor v Jongbjongu, tvrdí zpráva (15.8. 2012)
Rusko: Severokorejci ochotni zastavit jaderné testy (24.8. 2011)
Severní Korea dále vyvíjí balistické rakety (4.2. 2008)

Zdroj: Alert Net / Reuters (Velká Británie)

---

Nechme spojence v NATO odebírat zemní plyn z USA, navrhuje americký senátor

Americký kongres by měl umožnit evropským spojencům přístup k americkým zásobám zemního plynu, navrhuje americký republikánský senátor Richard Lugar. Podle Lugara by se tak zlepšila energetická bezpečnost v důležitém regionu a snížila by se závislost členů Severoatlantické aliance na dodávkách zemního plynu z Ruska a Íránu.

Zákon by zautomatizoval licenci pro Turecko, které je ze 20 % závislé na dodávkách z Íránu a posílil by pozici spojenců v Evropě při jednáních s Ruskem. Lugar dále argumentuje tím, že americký plyn by plánovaný tzv. Jižní koridor, který se stal předmětem národních a obchodních zájmů, neznehodnotil, naopak by tím dodávky ze Střední Asie zlevnily.

Lugar ve své zprávě uvedl, že návrh by částečně liberalizoval vývoz amerického zemního plynu a zároveň by tak došlo k dosažení zahraničně politických cílů. Naopak domácí výrobci tvrdí, že otevření vývozu by zvýšilo cenu plynu.

V zemích jako Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Turecko a Ukrajina pochází až 60 % dodávek plynu právě z Ruska. Podle Lugarovy zprávy ovšem Ruská federace neuchovává vůči těmto zemím zrovna nejpřátelštější politiku a již dvakrát, v roce 2006 a 2009, přerušila tok plynu do Ukrajiny.

Kam dál?
Analýza: Evropská komise versus Gazprom: otevření druhé fronty vůči Rusku (25.9. 2012)
Analýza: Na jižní energetické frontě opět rušno (24.10. 2011)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Čelí alianční překladiště v Rusku problémům?

Před pěti měsíci Moskva odsouhlasila používání letiště v ruském Uljanovsku pro potřeby Severoatlantické aliance při transportu vojenského vybavení z Afghánistánu. Od té doby ovšem z letiště nevzlétlo jediné letadlo. Podle slov Roberta Pszczela z informační kanceláře NATO v Moskvě zatím obě strany testovaly, jak by letiště jakožto spojka fungovalo v praxi. „V příštích dnech čekáme opravdovou zkoušku přepravy kontejnerů z Lotyšska do Afghánistánu přes Uljanovsk,“ oznámil Pszczel, který nicméně odmítl komentovat, proč realizace záměru zabírá tolik času. Nekomentoval ovšem fakt, že

Záležitost je politicky velice citlivá. Ruská levice obvinila Kreml, že se zaprodává Západu, a to tím, že umožňuje Alianci operovat ve strategickém centru země. Vláda argumentovala tím, že Uljanovsk má daleko do vojenské základny a že by zde nepracoval nikdo z aliančních zaměstnanců.

Zatímco většina vybavení z Afghánistánu se posílá přes moře, nejistá bezpečnostní situace v Pákistánu, který je jinak nezbytnou tranzitní zemí, přiměla NATO hledat alternativní trasy. Severní distribuční síť prochází Ruskem, Tádžikistánem, Uzbekistánem a Kyrgyzstánem.

Kam dál?
Moskva otevřela zlatý důl, povolila základnu NATO v Leninově rodišti (1.8. 2012)
Komunisté zuří, NATO chce z rodiště Lenina udělat překladiště (10.4. 2012)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

OSN hrozí africkému Mali sankcemi

Rada bezpečnosti OSN pohrozila africkému Mali, že uvalí sankce na tamní armádu, která zatkla premiéra prozatímní vlády Modiba Diarra. „Rada bezpečnosti OSN je připravena zvážit vhodná opatření proti těm, kteří brání obnovení ústavního pořádku a podkopávají stabilitu Mali,“ uvedla Rada ve svém prohlášení. Diarra byl zatčen 10. prosince s tím, že se údajně pokusil uprchnout ze země. Po svém zatčení premiér rezignoval a byl nahrazen Djangem Sissokoem, maliským ombudsmanem.

Velitel březnového maliského puče Amadou Haya Sanogo řekl, že nelituje Diarrovy rezignace. Odmítl ovšem tvrzení, že by k ní byl bývalý premiér donucen.

Kam dál?
Plán na vojenskou intervenci v Mali stagnuje (6.12. 2012)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

V provincii Hílmand se zřítilo alianční bezpilotní letadlo

V jižní části afghánské provincie Hílmand se dnes podle zpráv zřítilo bezpilotní letadlo řízené mezinárodními silami ISAF, a to necelé dva týdny po stejné události v jiné provincii. Tato část země je známá aktivní činností talibanských povstalců.

Podle vojenských statistik tvoří nálety bezpilotních letadel v Afghánistánu 11,5 % všech leteckých operací. Od minulého roku tak došlo k nárůstu zhruba o pět procent.

Kam dál?
V provincii Herát se prý zřítilo alianční bezpilotní letadlo (28.11. 2012)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)


ber; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.