Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo podporuje intervenci v Mali, zbraně na pomoc ale nepošle

24. října 2012  15:49
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. | foto: NATO Photos

Německo podporuje intervenci v Mali, zbraně na pomoc ale nepošle

Německo přislíbilo pomoct Mali při znovuzískávání kontroly nad územím na severu země, které je v současnosti obsazeno islamisty ze severoafrické větve al-Káidy. Pomoc by nicméně neměla zahrnovat dodávku zbraní či vyslání německých vojáků do země. „Potenciálně můžeme pomoct s logistikou, technikou a financemi,“ uvedl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle po schůzce se speciálním vyslancem OSN Romanem Prodim. Německo by se také mohlo podílet na výcviku bezpečnostních sil Mali, Westerwelle však zároveň upozornil, že vojenské diskuze jsou v tuto chvíli nevhodné a předčasné.

Analýza natoaktual.cz:

Westerwelle vyjádřil obavy, že se sever Mali stane útočištěm pro teroristy, kteří by tak ohrožovali nejen Mali, či africký region, ale také Evropu. Ministři zahraničí EU mají v plánu projednávat otázku intervence na severu Mali, jež by měla být vedena v rámci Africké unie, 19. listopadu.

Všechny články

k tématu: Mali

Kam dál?
Hollande vyzval RB OSN ke schválení intervence v Mali (27.9. 2012)
Mali požádalo o vojenskou intervenci na severu země (6.9. 2012)
Komentář ze zahraničí: NATO nations must help restore order in Mali (6.4. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americká prezidentská debata zmenšila naděje na zapojení USA do syrského konfliktu

Poslední debata kandidátů na prezidenta naznačila, že USA nemají za cíl aktivně se angažovat v otázce syrského konfliktu. „Nemyslím si, že by USA převzaly větší zodpovědnost za řešení syrské krize,“ uvedl po debatě expert Murat Bilhan z Turecko-asijského centra pro strategická studia. Zatímco Mitt Romney se nebrání dodávkám zbraní opozici nezbytným k sebeobraně, Barack Obama se domnívá, že by těžké zbraně v rukou opozice mohly z dlouhodobého hlediska způsobit bezpečnostní problémy. Oba kandidáti se však vyslovili proti přímému vojenskému zapojení USA v zemi.

Názory ze zahraničí:

„Nevidíme žádnou garanci podpory ze strany USA, kterou by Turecko v otázce Sýrie potřebovalo,“ nechal se slyšet bývalý velvyslanec Turecka ve Washingtonu Nüzhet Kandemir. Zároveň uvedl, že Turecko už není pro USA tak důležité, jako bylo v počáteční fázi syrské krize. „Ve spojení se Sýrií nemá Turecko privilegované postavení ani v očích Obamy, ani Romneyho,“ řekl v reakci na debatu Kandemir.
 
Kam dál?
Dráždí Turka bosou nohou. Armáda půlměsíce by Damašek smetla za pár dní (8.10. 2012)
NATO podpořilo Turecko, ale zřejmě nezasáhne (5.10. 2012)
Bezletová zóna nad Sýrií není podle USA na pořadu dne (15.8. 2012)

Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)

---

NATO: Somálští piráti propustili po dvou letech zajatou loď

Somálští piráti propustili nákladní loď plující ze Spojených arabských emirátů, kterou unesli severovýchodně od Seychel v prosinci roku 2010. Ve vyjádření NATO nebyly uvedeny detaily, proč byla loď propuštěna, ani co se stalo s piráty. Posádce lodi plující pod panamskou vlajkou byla ihned poskytnuta lékařská pomoc ze strany personálu fregaty HNLMS Rotterdam, která je vlajkovou lodí protipirátské operace NATO v oblasti.

„Posádka se těší relativně dobrému fyzickému zdraví,“ cituje zpráva doktora z HNLMS Rotterdam, která je součástí Alianční mise Ocean Shield (Oceánský štít). NATO v březnu schválilo prodloužení této mise o dva roky do roku 2014. Bude tak moct i nadále čelit pirátským útokům v Indickém oceánu, jejichž počet v posledních měsících zaznamenal pokles.

Kam dál?
Prchající piráti vpluli u Somálska do pasti a vojáci NATO je pochytali (17.8. 2012)

Zdroj: AFP (Francie)

---

Taliban zabil deset členů afghánských bezpečnostních sil

Deset členů afghánských bezpečnostních sil přišlo v západní provincii Herat o život při přepadení jejich konvoje povstalci Talibanu a následné přestřelce. Pět vojáků a pět policistů, z nichž jedním byl i oblastní velitel policie, bylo podle informací mluvčího místní policie při střetu zabito.

NATO zároveň vydalo zprávu, v níž informuje, že mohlo být zodpovědné za „neúmyslnou, nicméně tragickou“ smrt tří afghánských civilistů v průběhu sobotní operace v provincii Lógar. Afghánský prezident Hamíd Karzáí operaci, při které bylo dle Aliance zabito i několik povstalců, odsoudil. Civilní oběti jsou již dlouho zdrojem napětí mezi afghánskou vládou a USA vedenou misí NATO.

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Karzáí: Vojáci NATO zabili na východě Afghánistánu čtyři děti

Afghánský prezident Hamíd Karzáí odsoudil operaci NATO na východě země, v jejímž průběhu byly podle něj zabity čtyři děti. „I přes opakované sliby NATO, že se vyhne civilním obětem, jsou nevinní lidé, včetně dětí, stále zabíjeni,“ napsal Karzáí ve stanovisku k tragickému incidentu. Mluvčí mise ISAF uvedla, že si je Aliance vědoma možných civilních obětí v dané operaci. Podle posledních zveřejněných údajů však počet civilních obětí zabitých jednotkami NATO za období července a srpna poklesl o 58 procent.

V jiné operaci jednotek NATO a afghánské armády byl nedávno na severu Afghánistánu zajat vysoký velitel Talibanu, Mullah Abdul Rahman. Rahman, kterého NATO popisuje jako talibanského odborníka přes finance, se podílel na podpoře a podněcování povstalců k nastražování výbušnin a útokům na vysoce postavené afghánské úředníky. Německá média uvedla, že se na misi, která vedla k zatčení Rahmana, podílely i speciální jednotky německé armády.

Kam dál?
NATO a Taliban válčí o afghánské civilní oběti i slovně (20.8. 2012)
Bombardovat budeme jen v sebeobraně, slíbilo NATO v Afghánistánu (14.6. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

dun; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.