Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO s Ruskem posílí spolupráci v protipirátských operacích

30. března 2012  17:08
Britské komando z lodi Fort Victoria prohledává zadržený pirátský člun | foto: NATO Photos

NATO s Ruskem posílí spolupráci v protipirátských operacích

Severoatlantická aliance se s Ruskem shodla na tom, že posílení spolupráce v protipirátských opatřeních bude součástí pracovního programu Rady NATO-Rusko pro rok 2012. NATO a Rusko by měly posílit především výměnu informací a koordinaci svých aktivit. Zvažují i poskytování vzájemné podpory pro lodi účastnící se protipirátských operací, například ve formě doplňování paliva či lékařské pomoci.

Obě strany také diskutovaly nad možností společného cvičení zaměřeného na interoperabilitu mezi aliančními a ruskými loděmi. "Všichni působíme ve stejné oblasti a dobrá spolupráce mezi našimi silami nám pomůže lépe zajistit bezpečnost lodních tras," přiblížil snahu Ruska a NATO velitel alianční protipirátské operace Ocean Shield kontradmirál Sinan Azmi Tosun.

Snahy o zvýšení efektivity společných rusko-aliančních operací přišly po ruském návrhu na rozšíření protipirátských operací v roce 2011. Mezi již provedené kroky patří vyhodnocovací schůzka v Kodani, cvičení ruských plavidel na alianční základně na Krétě a workshop určený velitelům, který proběhl v Petrohradě.

Kam dál?
NATO prodlouží protipirátské operace do roku 2014

Zdroj: The Tripoli Post (Libye)

---

Konference o Afghánistánu se shodla na pokroku v oblasti lidských práv

V Bruselu se konala konference o Afghánistánu zorganizovaná nevládní organizací Human Rights Without Frontiers International (HRWFI). Konference se zúčastnili představitelé NATO, EU a Afghánistánu i zástupci think-tanků, diplomatického sboru a veřejnosti. Konference se nesla v duchu učiněného pokroku, který však dosud není sebe-udržitelný.

"V posledních deseti letech přispěla Evropská unie spolu s různými dárci, nevládními organizacemi a NATO výrazně ke zlepšení a dodržování lidských a ženských práv a rovnosti pohlaví v Afghánistánu," oznámil na konferenci ředitel HRWFI Willy Fautré. Pokrok je podle Fautrého vidět například v nárůstu počtu dětí, obzvláště dívek, ve školách, či v tom, že 28 % členů parlamentu tvoří ženy.

Na konferenci však zaznělo, že pro udržení dosaženého pokroku v oblasti lidských práv je nutné zachovat partnerství mezi Afghánistánem a mezinárodním společenstvím. Základní odpovědnost za dodržování lidských práv sice náleží afghánské vládě, avšak dlouhodobá podpora euro-atlantického společenství i po roce 2014 zůstává nezbytná, sdělil Fautré.

Kam dál?
NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země

Zdroj: NATO

---

ČR je pro vstup Makedonie do NATO

Česká republika podporuje co nejrychlejší vstup Makedonie do NATO, uvedl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle ministra však nelze vstup do NATO očekávat na nadcházejícím aliančním summitu, který se odehraje letos v květnu v Chicagu.

Schwarzenberg prohlásil, že se nadcházející summit nebude věnovat rozšíření, ale dalším otázkám jako je protiraketová obrana. K přizvání však podle něj může dojít při jiné příležitosti.

O přijetí své země do NATO nedávno požádal makedonský prezident Ďorge Ivanov. Vstup Makedonie do Severoatlantické aliance dlouhodobě blokuje Řecko kvůli sporu o název země.

Kam dál?
Makedonie: Řecko nemá zájem na tom, abychom zůstali mimo NATO a EU
Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO

Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

---

Chicagský summit zaplatí americká vláda i soukromé firmy

Americká vláda zaplatí Chicagu až polovinu nákladů na hostování summitu NATO, který se ve městě odehraje letos v květnu. Vláda Chicagu poskytne 19,1 milionů dolarů, avšak celkové náklady jen za bezpečnost vyšplhají až na 39 milionů dolarů. Zbytek peněz město získá od soukromých firem, které přislíbily až 36,5 milionu dolarů.

"Díky jejich štědrosti a podpoře federální vlády bude město schopno hostit summit vysoké úrovně, který ukáže to nejlepší z Chicaga," uvedla jednatelka chicagské hostitelské rady Lori Healey. Očekává se, že Chicago za policii a další veřejné služby zaplatí 39 milionů dolarů, avšak dalších 14 milionů bude potřebovat na večírky, večeře a další veřejné akce pro hosty.

Podle všeho tak velkou část výdajů za bezpečnost zaplatí soukromé firmy. Podle Healey to nepředstavuje žádný problém, neboť tyto firmy vědí, jaký bude mít summit pro Chicago přínos. Jména dárců jsou navíc zveřejněna na nové webové stránce chicagonato.org.

Kam dál?
V Chicagu se rozhořel spor o protestní průvod na summitu NATO
Organizátoři summitu NATO přijeli na obhlídku Chicaga

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

---

Sýrie přijala mírový plán Arabské ligy a OSN

Zatímco se syrská opozice v Turecku snaží o vytvoření prozatímní vlády, syrská vláda přijala společný plán Arabské ligy a OSN, který má ukončit nepokoje v zemi. Kofi Annan rozhodnutí Sýrie uvítal a poukázal na to, že implementace šestibodového plánu je klíčem pro mír v zemi. Násilí v Sýrii vypuklo v loňském roce a zemřely při něm již tisíce lidí.

Syrský prezident Bašár al-Asad mezitím navštívil klíčové město Homs, kde se odehrály těžké boje mezi vládními a protivládními silami. Na místě hovořil s vojáky a místním obyvatelstvem, od kterého se mu údajně dostalo značné podpory. Oficiální syrské kruhy z nepokojů v oblasti viní zahraniční síly a tzv. ozbrojené gangy.

Kam dál?
Rusko a Čína podpoří prohlášení OSN vůči Sýrii

Zdroj: PressTV (Írán)

mdo; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.