Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO je připraveno pomoci Libyi s migrační krizí

25. června 2018  17:38
Migranti v gumovém členu u evropských břehů | foto: FRONTEXnatoaktual.cz

NATO je připraveno pomoci Libyi s migrační krizí

Na žádost Itálie je Severoatlantická aliance připravena pomoci Libyi, která se potýká s migrační krizí. Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je připravené pomoci Libyi vybudovat bezpečnostní instituce,“ prohlásil tajemník. Zdůraznil však, že problém nepůjde vyřešit vojensky. Dále uvedl, že alianční experti jsou již „v kontaktu s libyjskými představiteli, aby zjistili, jak jim lépe pomoci“.

Nová italská vláda omezuje přijímání migrantů a požádala NATO o větší pomoc s touto záležitostí. Stoltenberg potvrdil, že „Itálie hraje zásadní roli v budoucnosti NATO“ a Aliance se pokusí s krizí pomoci.

Kam dál?
Salvini: Itálie bude požadovat, aby jí NATO pomohlo s migranty (11.6. 2018)

Zdroj: The Local (Itálie)

---

Ve válce bychom nemuseli Rusko včas zastavit – kvůli infrastruktuře, obávají se američtí velitelé

Velitelé armády Spojených států se obávají, že v případě války s Ruskem by se nemuseli dostat na místo včas. Nekvalitní infrastruktura, špatné plánování a příliš byrokracie tvoří překážky rychlým přesunům vojsk v Evropě. To by znamenalo zpomalení reakce na případný útok ze strany Ruska. Rusko má větší přehled o své infrastruktuře a zná slabá místa v zemích bývalého Sovětského svazu, které jsou nyní členy NATO.

„Musíme být schopni se pohybovat stejnou nebo větší rychlostí než Rusko, abychom byli efektivně odstrašující,“ vysvětlil bývalý velitel sil USA v Evropě generál Ben Hodges. O tomto problému se proto bude jednat na nadcházejícím summitu NATO v Bruselu a Aliance v této záležitosti již spolupracuje s Evropskou unií.

Kam dál?
Žádný generál nechce bojovat s Ruskem, říká ex-SACEUR (24.5. 2018)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Zpráva: Americká armáda musí zjistit, proč její piloti odcházejí ke komerčním aerolinkám

Zpráva amerického vládního úřadu požaduje, aby armáda zjistila, proč její piloti odcházejí ke komerčním aerolinkám. Americká armáda se potýká s velkým nedostatkem pilotů, přičemž pilotů stíhaček chybí až 27 %. Existuje podezření, že piloti odchází ze služby kvůli nabídkám civilních aerolinek. Armáda však k potvrzení tohoto dohadu nemá dostatečná data, protože důvody pro odchod dosud nemonitorovala.

Například pilot Jeff Myer uvedl, že s ním nikdo nekonzultoval jeho plány po odchodu ze služby, a pokud by mu byla nabídnuta možnost pokračovat v létání, pravděpodobně by ji přijal.

Kam dál?
USA a NATO se potýkají s nedostatkem pilotů (16.3. 2018)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Mattis vidí pozitivně možné rozhovory afghánské vlády s Tálibánem

Americký ministr obrany Jim Mattis vidí povzbudivé signály ohledně možných rozhovorů mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán. Jako příklad uvedl ochotu Tálibánu přistoupit na třídenní příměří vyhlášené afghánským prezidentem ke konci Ramadánu. Přestože Tálibán poté opět obnovil boje, podle Mattise je nadějné, že mnoho bojovníků se přidalo k oslavám konce půstu spolu s afghánskými vojáky a civilisty. „Ghání evidentně udeřil na správnou strunu,“ prohlásil ministr ke krokům afghánského prezidenta.

Kam dál?
Tálibán zabil třicet afghánských vojáků (22.6. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Německý generál: Bundeswehr by se mohl zapojit do mise Frontexu v Libyi

Německý generál Egon Ramms chce, aby Evropské unie se svojí agenturou pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex působila přímo v Libyi a zapojil se do ní i bundeswehr. „Pokud by proto byl mandát od Bundestagu, bylo by možné uvažovat nad tím, aby bundeswehr převzal zodpovědnost za vnější bezpečnost v misi Frontex a také za uprchlické tábory v severní Africe,“ uvedl bývalý generál Severoatlantické aliance.

Myšlenku podporují i další němečtí představitelé. Například podle europoslance Daniela Casparyho by taková mise pomohla s ochranou evropských hranic. Identita uprchlíků by mohla být kontrolována přímo na místě a poté by bylo rozhodnuto, zda mají právo na azyl.

Kam dál?
Merkel: Stav bundeswehru je neuspokojivý (10.5. 2018)

Zdroj: Wallstreet Online (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.