Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země

29. března 2012  16:01
Výcvik afghánské armády (Ilustrační foto).
Výcvik afghánské armády (Ilustrační foto). | foto: NATO Photos

NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země

Afghánské ozbrojené síly brzy začnou zodpovídat za bezpečnost tří čtvrtin z 28 milionů afghánských obyvatel, prohlásil vrchní velitel jednotek NATO admirál James Stavridis. Podle něj se jedná o milník na cestě k předání zodpovědnosti za celou zemi do rukou samotných Afghánců.

Stavridis také trval na tom, že výcvik afghánské armády a policie pokračuje podle plánu, a to navzdory útokům afghánských vojáků na jejich kolegy z aliančních jednotek.

Přesný harmonogram předání kontroly nad asi 75 procenty obyvatelstva není znám. Afghánské síly nyní spravují oblasti, kde sídlí zhruba polovina afghánské populace.

Kam dál?
Válka v Afghánistánu ztrácí podporu americké veřejnosti
NATO: Násilí předání Afghánistánu neohrozí

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Otevření pákistánských zásobovacích cest se blíží

Zásobování aliančních sil v Afghánistánu přes pákistánské území by mohlo být velmi brzy obnoveno. Svědčí o tom včerejší schůzka dvou vysoce postavených amerických vojenských představitelů s vrchním velitelem pákistánských ozbrojených sil generálem Ašfakem Kajáním. Od osudného listopadového náletu amerických sil, při němž zahynulo 24 pákistánských vojáků, se jednalo o první formální kontakt vojenských zástupců obou zemí na vysoké úrovni.

Pákistánská generalita prý americkým kolegům sdělila, že povolení pro průjezd konvojů závisí na bezpodmínečné a veřejné omluvě Spojených států za listopadový nálet. Až do února Američané nabízeli soukromou omluvu, avšak Pákistán trval na oficiální formě. K průlomu údajně došlo na nedávném setkání v Soulu, kdy Washington slíbil, že se za incident veřejně omluví.

V rámci dohody o otevření zásobovací tras bude zřejmě uzavřena řada dalších ujednání o útocích bezpilotních letounů na pákistánském území a jejich koordinaci s pákistánskými tajnými službami. Pákistánci také požadují, aby letouny útočily na bojové skupiny, které považuje za nebezpečné pákistánská armáda.

Kam dál?
Pákistánské kmeny požadují zastavit bezpilotní útoky výměnou za zásobování NATO
Pákistán: Omluva za nálet NATO nestačí

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

USA chtějí lépe chránit své vojáky v Afghánistánu

Američtí vojenští velitelé přijali řadu opatření, která mají zajistit lepší ochranu aliančních vojáků před zrádci z řad afghánské armády a policie. Jedno z nařízení generála Johna Allena, šéfa amerických sil v zemi, například vytváří funkci "strážného anděla", který má hlídat spící kolegy.

Na několika afghánských ministerstvech mohou nyní američtí poradci nosit zbraně a své kanceláře mají přestavět tak, aby pracovní stoly stály čelem ke dveřím. Takto budou mít stále přehled o pohybech cizích osob v místnosti.

Kam dál?
Příslušníci afghánských sil zabili tři vojáky ISAF

Zdroj: USA Today (USA)

---

Zpráva: Selhání NATO zavinilo smrt desítek běženců Libye

Selhání aliančních a evropských lodí během jejich angažmá v libyjské občanské válce zavinilo zbytečnou smrt více než 60 uprchlíků, kteří byli necháni na pospas osudu ve Středozemním moři, uvádí se ve zprávě Rady Evropy.

Afričtí běženci se loni v březnu nalodili na malé plavidlo a vyrazili směrem k italským břehům. Během cesty jim však přestaly fungovat motory a loď dva týdny unášely proudy na volném moři, než byla zanesena zpět ke břehům Libye. V té době už bylo 63 ze 72 pasažérů mrtvých.

Podle zprávy se dalo tragédii snadno vyhnout, kdyby pobřežní hlídky lépe koordinovaly své pozorování s přítomnými aliančními loděmi. Podle přeživších se jejich loď několikrát dostala do blízkosti neznámých válečných plavidel.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Rusko zve Rasmussena na konferenci o protiraketové obraně

Ruské ministerstvo obrany pozve generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena na mezinárodní konferenci o protiraketové obraně, která se uskuteční začátkem května v Moskvě. Podle ministerstva je cílem konference dát vojenským odborníkům z řady zemí příležitost otevřeně diskutovat o rozmístění prvků protiraketových systémů po celém světě.

Kam dál?
NATO v Chicagu oznámí první fázi protiraketového systému i bez Putina

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.