Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO a EU vítají výsledek makedonského referenda, i přes nízkou účast

1. října 2018  16:42
Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem | foto: NATO Photos

NATO a EU vítají výsledek makedonského referenda, i přes nízkou účast

Představitelé Severoatlantické aliance i Evropské unie uvítali výsledek referenda, ve kterém se makedonští voliči vyjádřili pro změnu názvu země. Okolo 91 % hlasů rozhodlo o novém názvu Republika Severní Makedonie. Nicméně volební účast byla pouze třetinová, což využívá makedonská opozice ke snížení významu výsledku.

I přes nízkou účast se výsledek referenda setkal s mezinárodní podporou. Pozitivně se k němu vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Naléhám na všechny politické vůdce a strany, aby konstruktivně a zodpovědně uchopili tuto historickou příležitost. Dveře NATO jsou otevřené, ale musí být dokončeny všechny národní postupy,“ napsal na Twitteru.

Kam dál?
Řecký ministr zahraničí je ohledně změny názvu Makedonie optimistický (24.9. 2018)

Zdroj: Euractiv (Belgie)

---

Vojenský výbor podpořil zahraniční mise i modernizaci Aliance

Vojenský výbor Severoatlantické aliance znovu potvrdil závazek k misím v Afghánistánu a Iráku, oznámil předseda výboru maršál Stuart Peach. Maršál vyzdvihl práci afghánských bezpečnostních sil a domnívá se, že afghánská strana musí převzít vedení mírového procesu. Mise v Iráku bude podle Peache skromná a komplementární k existujícím snahám koaličních národů v zemi.

Na setkání také došlo k posunu v plánech na restrukturalizaci Aliance ke zlepšení jejích vojenských schopností. Náčelníci generálních štábů zemí NATO se shodli, že je nutné držet krok s technologickým vývojem. „Zdůraznili jsme potřebu dívat se do budoucnosti, a předvídat naše budoucí potřeby na základě strategické analýzy, kterou poskytují naši velitelé,“ prohlásil Peach.

Kam dál?
Alianční mise v Afghánistánu má nového velitele (3.9. 2018)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Polsko potřebuje více vojáků NATO, tvrdí polský ministr obrany

„Polsko vidí příležitost v navýšení vojenské přítomnosti aliančních sil ve východním křídle NATO,“ prohlásil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na zasedání Vojenského výboru Severoatlantické aliance. Tento krok by podle něj „zvýšil důvěryhodnost a efektivitu aliančního odstrašení a obrany“.

Spojené státy právě zvažují, zda umístit v Polsku permanentní vojenskou základnu. O její zřízení oficiálně požádal polský prezident Andrzej Duda na návštěvě u svého amerického protějška Donalda Trumpa.

Kam dál?
USA pokračují s plány na vybudování základny v Polsku (26.9. 2018)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Británie zvýší hlídky v Arktidě kvůli ruské polární hrozbě

Velká Británie nasadí v Norsku okolo 800 vojáků námořní pěchoty z důvodu stupňující se hrozby ruské agrese v polární oblasti. Dále zapojí čtyři stíhačky Typhoon ke střežení nebe v okolí Islandu, ke kterým se v roce 2020 přidají i protiponorkové letouny P-8 Poseidon. Británie také posílí své kybernetické schopnosti proti ruským útokům.

„Jak roztávají ledové čepičky a objevují se nové námořní trasy, důležitost severního a arktického regionu roste,“ uvedl britský ministr obrany Gavin Williamson. Britské analýzy uvádějí, že aktivita ruských ponorek v Atlantiku dosahuje téměř úrovně jako za studené války.

Kam dál?
Británie a Norsko budou spolupracovat proti hrozbě ruských ponorek (10.8. 2018)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Tálibán nemůže přečkat spojeneckou koalici, říká velitel NATO v Afghánistánu

„NATO a koaliční síly jsou zapojeny na dlouhou dobu a Tálibán nemůže doufat, že je přečká,“ prohlásil velitel sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu generál Austin Miller. V dlouhotrvajícím konfliktu je nejlepším řešením umíření mezi Tálibánem a afghánskou vládou, domnívá se Miller. Generál také zdůraznil, že organizace Islámský stát a Al-Kajda nemají v Afghánistánu místo.

„Každý národ má své cíle a poté jsou cíle NATO. Takže když se zeptáte vojáků, dostanete mnoho různých odpovědí. Ale vše nakonec vede k ochraně občanů doma,“ prohlásil Miller o motivaci vojáků k účasti na misi.

Kam dál?
Koalice v Afghánistánu mění taktiku (26.9. 2018)

Zdroj: Menafn (Jordánsko)

kpa;

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.