natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americké rakety mají chránit půlku světa

    12. ledna 2007  10:44
    Po spuštění americké protiraketové základny ve střední Evropě bude obranný systém USA chránit takřka polovinu světa. Vyplývá to z mapy, kterou natoaktual.cz poskytlo české ministerstvo zahraničí.  

    INFOGRAFIKA: Oblasti, které ochrání nová základna

    Na mapě je zobrazeno současné pokrytí amerického systému protiraketové obrany. Ukazuje však i nově dosah po umístění základy ve střední Evropě. Ve hře tak zůstává, že by americký protiraketový systém mohl skončit i na území České republiky.

    Pentagon chce vybudovat základnu, která by měla zneškodnit případné nepřátelské rakety vypálené z Íránu a z dalších rizikových zemí.

    Nová základna ochrání USA i Evropu
    "Mapa dokládá význam rozmístění komponentů systému protiraketové obrany ve střední Evropě. V případě potřeby by systém dokázal zničit nepřátelské balistické střely odpálené z oblasti Blízkého východu ve střední fázi jejich doletu," upřesnil odborník na jaderné zbraně a protiraketové systémy Petr Suchý.

    Mapa podle Suchého, který vede Katedru mezinárodních vztahů a evropských studií na brněnské Masarykově univerzitě, potvrzuje, že základna ve střední Evropě nebude pouze chránit území USA, ale dokáže i více eliminovat střely zaměřené na tamní cíle. Podotkl, že by ochránila i významnou část evropského kontinentu, včetně Česka.

    Snížit zranitelnost USA a evropských států by podle něho mělo i rozmístění interceptorů na námořních plavidlech (systém Aegis), které dokáží čelit hrozbě střel středního doletu.

    Američané chtějí začít stavět příští rok
    Američané by chtěli mít plně funkční základnu na evropském kontinentě do roku 2011. Stavět by se tak mělo začít už příští rok. Areál základny by měl zabírat maximálně 350 hektarů. Systém by zahrnoval dvě části: raketovou s desítkou střel a radarovou. - více zde

    Na protiraketové základně ve střední Evropě by mělo být rozmístěno deset střel, které nenesou žádné výbušniny. Nepřátelské rakety zničí nárazem, nikoli explozí. Jediný výbušný materiál je palivo nutné k pohonu. Radarová část, která může být umístěna mimo protiraketovou základnu, bude složena ze dvou radarů. Jeden z nich by měl být mimořádně výkonný.

    Spojené státy uvažují, že by radarová stanice mohla být umístěna v Česku a raketová základna v Polsku. Další části protiraketového systému jsou na Aljašce. Do projektu amerického protiraketového deštníku jsou už zapojeny i další státy. Radary jsou například v Británii, Japonsku a na Grónsku.

    Rakety umístěné na americké základně by měly zničit balistické střely vysoko ve vzduchu před jejich dopadem na zem. Podobný systém připravuje i NATO, je však teprve ve fázi příprav. - více zde

    Čechům přestává základna vadit
    O rozmístění základen chce Pentagon rozhodnout letos. Pokud by USA nezískaly souhlas vybraných zemí, musely by zvážit jinou variantu. Česká republika a Polsko jsou v hledáčku amerických expertů především z technických důvodů, mají totiž nejvhodnější polohu.

    Vyhovuje i jejich infrastruktura. Umístění základny například v Británii, kde Američané některé komponenty už mají, by pokrylo podstatně menší část Evropy.

    Podle zatím posledního průzkumu veřejného mínění Čechům případné umístění radarů na území státu přestává vadit. Souhlasí s tím téměř šedesát procent lidí, tvrdí agentura Factum. Přibylo i těch, kteří si dovedou představit, že by v republice mohla stát přímo raketová základna. - více zde

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media